ömer selçuk, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

ruhu paramparça eden hiçbir ıstırap şiddetli bir diş ağrısı, karın ağrısı ya da (sanırım) doğum sancısı kadar gerçek olamaz.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando PessoaHuzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa

Günaydın:)
Aradığınızda konuşabileceğiniz,
özlediğinizde sarilabileceğiniz insanları sevin...
Digerleri karın ağrısı ve zaman kaybıdır..

Biraz cesaret sadece
Midene dokunan bir şey yedikten sonra en az iki üç saatini, dehşete düşüren karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmayla geçirirsin ya hani. Kabus gibidir! Hiç bitmeyecekmiş gibi! Ama saatler sonra da olsa, biraz iyi hissetmeye başlarsın, artık bir şeyler yemen gerekir ama korkarsın. Buna benzer olmaya başladı hayat. Eskiden keyifle yaptığın aktiviteleri yapmaya korkar oldun, yine kötü hissettirecek kaygısıyla. Ama böyle devam etmeyeceğinin bilincindesin. Böyle yaşanmaz çünkü. İhtiyacın olan tek şey, biraz cesaret. Cesur ol ve adım at Mer! Bir sonraki adımda yere düşeceğini bilsen bile sırf yürümeye başlamanın mutluluğunu tatmak için adım at. Sonunda koşuyor bulacaksın kendini nasılsa, biliyorum kalbinin derinliklerinde bir şey seni de inandırıyor buna.

silaes, Cihan Sultanları'ı inceledi.
11 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 19 günde · 3/10 puan

Üniversiteye başladığım yıl almıştım kitabı. Senelerce kütüphanemde durdu. Renkli-resimli ve kronolojik olduğu için Kpss'ye çalışırken okumak istedim. Bu bahaneyle okudum, yoksa daha senelerce dururdu. Ben gazetecinin, gazetecilik; tarihcinin; tarihçilik; hayvancilik ile uğraşanın hayvancilik yapmasi gerektiğini düşünüyorum. Mesela ben tarihçi olarak süt sagmaya kalkarsam elime yüzüme bulaştirir; sagilmiş sütü de mundar ederim. E kalkip gazeteci de tarihçilik yapmaya kalkinca eline yüzüne bulaştırıyor. Ortaya tarihi bir makale değil yazanın görüslerini pompaladigi bir köşe yazisi meydana geliyor.

"Ruslar çeşmede donanmamizi yakti tüüü Allah belalarini versin" tarzi kalemlerden hoşlanmam.
Tüm gönlümle şunu söyleyebilirim ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan her zaman onur duyarım. Ve Türkiye Cumhuriyetini Osmanlinin devami olarak görmekteyim. 2. Mahmut dişinda da hiç bir problemim olan Osmanli padişahi, damat ferit dişinda da şahsi bir problemimin olduğu devlet adami da yok. Hatta 5.Mehmet Reşat'a çok üzülürüm ve yeryüzünde konumunda olmak istemediğim tek insan odur. Vallahi Vahdettini de severim. Amaaa yook Bu kitabin yazarina göre hepsini ayni anda sevemem ve benimseyemem. Tarafimi seçip tartışmaya dahil olmaliyim... Bunun gibi adamlarin Cumhuriyet ile ne karin agrisi varsa sancidan çatlasin, patlasın....
O kadar burnu büyük ve egoist ki iste bildiklerimi mayin tarlasinda yürümek adina da olsa yazicam ben her seyi biliyorum çok entellektüelim tavirlari rezalet. Şunu söyleyeyim bu kitapta yazanlarin hepsi vikipediada padisah potreleride google görselde var!!! Ne kattin sen şimdi bu kitaba....
Bilmediğin bi sey üstüne illa konusmak gerekmiyor... bilmiyosan bilmiyosundur.

Kendi kenisiyle çelişen o kadar cümlesi var ki...
Mesela hürrem sultanin ne kadar iyi oldugu. Bi süru ham ve hamam tarzi insanlarin yararlanmasi için yaptirdiklarindan bahsediyor. Bu bir iyilik kıstasi midir? Bence hayir.... haftanin 5 günu insanlara hayati dar etsem, sokaktan gecen kedi köpeği tekmelesem, yaşli teyzeleri yolun karşisina geçirmek icin koluna girsem yol ortasinda biraksam ama haftasonu gitsem huzur evinde vakit geçirsem bu beni iyi bir insan yapar mi yapmaz...
Fatih döneminden kardes katlini devletin bekaasi icin öven Yavuz beyin kalbi hürrem sultan ve sari selime konu gelince merhamet meleği kesildi. Yok efendim hurrem selimi çok seviyomuş. Oğlunun ölmemesi için onun padişah olmasi için çalismiş.. Devletin bekaasini düsunmüs... E Mahidevran da mustafayi seviyodu. O tahta da en çok o yakisırdi Selim'in cani candi da mahidevranin oglu mustafanin cani patlican miydi? Çok düşünüyoduysa devletin bekaasini çekileydi bi kenara . Şartlarin Sari selimden sonra değişmeye basladigini hepimiz biliyoruz.
Ayrica Vahdettin'in halife kimliğini kullanmadigini, buna tenezzül etmediğini yoksa tüm müslümanların ayaklanip genç cumhuriyetin başinin derde gireceğini söylemis Yavuz bey...
E kullanaydi Yavuz bey....
Mehmet Reşad halifeliği kullanip cihadi ekber ilan etti de noldu. Hint müslümanları ingilizlerin yaninda agzimizdan girdi, Araplar yemende ingilizlerle birlikte burnumuzdan çikmadi mi??? Demek ki halifeyi pek umursamadiklari gibi halifenin de kuyusunu kazanlarla çalışmişlar.
Üniversite sınavına girecek arkadaşlara nacizane kamu spotumdur. Tarih ve siyaset bölümünü seçmeyin... bu üllkede herkes bu iki dal hakkinda her halti biliyor...

Halime Yazıcı, bir alıntı ekledi.
02 Oca 12:59

Hayatın beş kosesi: duyular ve ötesi
Ağrı hayat belirtisidir ve hayattan haber verir. Canlı bedeninde bir şeylerin yolunda gitmediğini bildirir;Rahatsız eder, batar, acıtır, hoşnutsuz eder. Ağrının ekşi yüzünün ardındaki güzellik ve hikmet de işte bu nahosluk duygusunda saklı olmalı. Yoksa sahte bir rahatlık, yalancı bir rehavet hayattan çok şey alıp götürürdü. Içten içe çürüdüğü halde ağrımayan bir dişi düşünün. Böbreklerinizi harap ettiği halde canınızı yakmayan bir taşı düşünün. Patlama noktasına geldiği halde karin ağrısı yapmayan bir apandisiti hayal edin. Yahut daralıp sıkıştığı halde ağrı vermeyen yorgun bir kalbi tasavvur edin

Elde Var İnsan, Senai Demirci (Sayfa 97 - Timaş yayınları)Elde Var İnsan, Senai Demirci (Sayfa 97 - Timaş yayınları)
Sadık Kocak, Bana Seni Seviyorum Deme Hissettir'i inceledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Miraç Çağrı Aktaş. Farkında mısınız bilmem ama insanlar bu ismi duyunca hep 'Iyyy' diyor ama bunu diyenlerin yastığının altında hep bu kardeşimizin kitabı ? Neden peki ? Doğrular -aksi kanıtlanana kadar- hep doğrudur.
Bir diğer konuya gelelim. O da yine farkında olup olmadığımız bir konu ama kitaplarını okuyanlar genellikle erkekler olmuş. Artık yolda giderken olsun, arkadaş grubumuzda olsun kızlardan ziyade erkeklerde görmeye başladık kitaplarını. Bu da aslında Tamlayan ve Tamlanan yani şimdide göre Aldatan ve Aldatılanın değişmeye yüz tuttuğunu gösteriyor. Bazı algıların yıkıldığını. Tabi objektif olmak gerekirse Allah kimseyi bir Diş Ağrısı bir de Aşk Acısı ile sınamasın diyeceğim ben.
Kitabımız hakkında söyleyeceklerim ise oldukça uzundu fakat kimseyi sıkmak istemediğim gibi uzatıp da kitabın da tadını fazla kaçırmak istemedim. O yüzden mümkün olduğunda kısa tuttum.
Kitapta zaman zaman tekrarlayan şeyler ne kadar mevcut olsa da bütünüyle sizi asla sıkmıyor. Aksine bazen çok ağlayacak gibi oluyorsunuz. Hani böyle biraz aşık biraz mutlu biraz da kalbinizde acıya yer varsa kitap size '-Beni sen yazdın' diyor. Bunu diyen bir kitaba da ben '-Sen çok kötüsün' dersem; Adama, SALAK derler.
İçten olan, yaşanmış tecrübeleriyle kitap yazan birisi 5 yaşında çocuk bile olsa parasızlıktan alamadığı çikolatayı, zengin babası para vermedi diye alan çocuğa göre nasıl daha iyi yazabilirse Miraç da öyle yazıp size hissettiriyor bunu. Sevginin gücünü ve çaresizliğini. "Tamam aşk karın doyurmuyor ama aşksız da olmuyor" demesi bile yeter benim için. Mantık gerçekten de çok önemli. Böyle bir eser için kendisine teşekkür ederim, anlamsız sözlerle kendisine hayran toplayan ucuz yazarlara inat anlamlı sözlerle birkaç seveni kendisine yetindiren bir adamı sevmek gerçekten güzel. Allah kalbine göre versin, hepimizin...

Ilgaz, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kapuscinski
Acı ve ıstırap. Acı fiziksel dünyaya, ıstırap ise psişik dünyaya aittir. Birbirinden ayrı ama birbiriyle bağlantılı ve etkileşim içinde olan iki alandır bunlar. Acı belli bir noktada yer alabilir (baş ağrısı, karın ağrısı), oysa ıstırap bütün varlığımıza zulmeder, bizi yıpratır, zayıflatır, çoğu zaman da değerimizden düşürür.

Ruhun Yalnızlığı, Eugenio Borgna (Sayfa 48)Ruhun Yalnızlığı, Eugenio Borgna (Sayfa 48)
Neytiri, bir alıntı ekledi.
11 Ara 2017

Tazecik bir ilkokul öğrencisiyim. Bembeyaz defterlerim var. Renk renk kalemlerim. Aklımı başa sarıyorum. Sıfır noktasına. Baştan öğreniyorum abeceyi. Yeni cümleler kurmak ve bazen devirmek için o cümleleri izin veriyorum kendime. Düşmek de var, sonra kalkmak da, yorulmak da, kırılmak da, ben artık yokum demek de. Hepsi dahil oyuna. Mızıklanmak yok. Orman sonsuz. Ve hiçbir ağaç daha mükemmel değil diğerinden. Her şeyi kapsayan bir tamam duygusu. Bütün kusursuz. Bazı şeyler tuhaf. Bazı şeyler karın ağrısı. Yolda her şey kabul. Ne kazanmak var ne kaybetmek. Her şey olduğu kadar. Sen dahil. Ben dahil.

Bazen Bahar, Melisa Kesmez (Sayfa 76)Bazen Bahar, Melisa Kesmez (Sayfa 76)

11 yaşındaki kız çocuğu karın ağrısı şikayeti ile doktora gidiyor ve 2.5 aylık hamile çıkıyor. 13 yaşındaki sınıf arkadası tarafından tecavüze uğramış. Bu şerefsizliğin, haysiyetsizliğin, adiliğin kaçıncı leveli ? Bu pisliği yapmaya sebep olacak kadar ne öğrettiniz bu çocuğa, nasıl yetiştirdiniz aklım almıyor. Allah belasını versin herseyin. İyiye güzele dair tüm umudum böyle haberleri gördükçe yok oluyor !!!