Karmaşa
Karanlığı düşünmeye görsün, korkularından arınmak kadar zor bir şey yoktur akıl süzgecinde. Sorması bile başa bela hâli hatırda bu devirde. Estimi kükrek sesi, yankılanır sarp kayalıklarda. Çile çekmek kadar çektirmekte mübahtır yanlızlığa. Eskimiş gökyüzüne bakmaktan sıkılmışlığını anlatmaya bile gerek duymuyordu. Bakarken siper ettiği ellerinin arasından sızan ışığa da kızıyordu. Çünkü onun yüzünden aydın olmakta günler, geceyi kovalayan güne kavuşmak için herkes aynı bekleyişe sığınmıyor heyecanlı kalp atışlarıyla. Yeraltından göklere düşen soğuk buz kütlelerine baktığında, kar tanesi biçiminde yerlere akmasını diledi. Olmadı da günün ortasında... Geceyi bekleyecekti yine de , cömertliği sabrınaydı sınanmışlıkla. Kuru kuru içine dolan havayı geri vermeye zorlanırken nefessizce içten gelen öksürüğü dinledi ve birazcıkta inledi ki ritmine tempo olsun diye. Bizim gücümüz yokmuydu yani dünyayı degiştirmeye...tabi ki yoktu, olsaydı değişirdi bizden önce. Hem, kimi seviyordu ki papatyalar taç yapılmak için annelere. Uzunca düşündükten sonra konuşmaktan çok susmayı dile getirdi. Belki sessizliği bozabilirdi böylelikle... Yine de bakamadım gözlerine, öyle olsaydı sevişirdik dünyada herkesden önce. İyi ki yoktun, iyi ki bulmamıştım seni arayıpta. Ben ellerimi her ıslattığımda teninden bir dokunuş canlanıyor iç dünyamda. Onlara ulaşmak kolay olsaydı, yaşıyor olurdun şimdi ölmeden önceki hayatta.

Delal yaman, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

' Konuşmaya başladıktan sonra, rahata kavuşmak için yönünüzü geçmişe çevirmişti. '

Geçmiş Şimdi Gelecek, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 87 - Everest yayinevi)Geçmiş Şimdi Gelecek, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 87 - Everest yayinevi)
Çağla İpek, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan, o da eli iyi gelmişse, hayatta kendini bir kere bütünüyle görür. Ömrün gerisi ya o sahneye yeniden kavuşmak için geçer ya da ondan kaçmakla.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Ece Temelkuran (Sayfa 53 - Can Yayınları)Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Ece Temelkuran (Sayfa 53 - Can Yayınları)
Şule, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Seni kitap koklar gibi seviyorum.
Buna eminim.
Çünkü ben,
çok sahaflar gezdim sana kavuşmak için...

İşaretli Yerlerden Seviniz, Güven Akgünİşaretli Yerlerden Seviniz, Güven Akgün
Bermal Sgc, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Huzur
Ruhunda sükunete kavuşmak ve mutlu olmak isteyen insanlar inanmalı ve iman etmelidir ama hakikatin peşindeki insanlar iç huzurundan vazgeçip yaşamlarını bu sorgulamaya adamak zorundadır

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom (Sayfa 254 - Ayrıntı yayınları)Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom (Sayfa 254 - Ayrıntı yayınları)
Nephren Ka, Cemile'yi inceledi.
 Dün 10:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

AŞKIN NAMUSUNU KURTARALIM MI?

yeter yeter söyleme
söyleme artık
kelimeler kanatır yarayı
gözlerin anlatıyor
mutlu aşk yoktur

sus söyleme
her şey ortada artık

“ Mutlu aşk yoktur.” diyen Louis Aragon bu eser için “Dünyanın en güzel aşk hikâyesi” demiştir.
Aragon Selvi Boylum Al Yazmalım’ı da okumalıydı.
Sahi neydi sevgi?
Sevgi emekti...
Böyle diyerek kalbini dinlemeyen ve kendisi için pek çok fedakârlığı göze alan adamı seçen Aysel, aşkına sırtını istemeye istemeye döner.
Oysa CEMİLE aşkına kavuşmak için ne gerekiyorsa yapar. Kim ne der köy yerinde diye düşünmez, yakalanırsa öldürüleceğini bile bile aşkına sahip çıkar.
Nedir ki aşk? Kimsenin tanımlayamadığı, kelimelerin kifayetsiz kaldığı ama acıtan, inciten, ağlatan, kanatan bir şey. “Şey” işte...

Aşık Veysel “Seversin alırsın karın olur, seversin alamazsın karasevdan olur.” derken aşkın formülünü de vermiş bir bakıma.

Günümüzün klavye başında, sanal ortamlarda aniden başlayan ve aniden soluveren aşklarına inat Tahir ile Zühre, Leyla ile Mecnun, Cemile ile Daniyar gibi cesur aşklar “aşka umut veriyor” iyi ki de , aşkın namusunu kurtarıyorlar.

Herkes bir şey diyor “aşk” için zaten:

Aşk tek kişiliktir;ikinci kişiye bilet yoktur.” Yılmaz Odabaşı

“Aşk üç kişiliktir baba,
cinayet içinse yüzlerce kişi gerekir.”
Altay Öktem

“Aşk kişiliksizliktir sevgili 
Tek kişilik aşk zaten bir başına yaşanır...
İki kişi âşık olunca bir sayılır...
Üç kişilik aşklarda 
Biri vardır biri yoktur ...
Aşkta zaten hep bir kişi eksik sayılır .”
Turgay Çokeren

“Aşk dört kişiliktir; bendeki ben, sendeki sen, bendeki sen, sendeki ben.”
Nev
( Sizin tanımlarınızı yorumlarda görmek isterim.)

Bir aşkın nesnesi değil öznesi olmak isterim...
İçinde umudu, hayalleri olan...
Umut yoksa baştan yeniksin kalbine o tek kurşun isabet etmiş çoktan..

Ah Cemile!
Konuyu nerelere getirdin!

Son Söz: Bu şarkı aşkı hatırlattı bana...

https://youtu.be/en8C3MJaRXI

Harun Inan, bir alıntı ekledi.
 Dün 10:18 · Kitabı okuyor

Ay doğar aşmak ister, yare kavuşmak ister. Ay doğar ayan ayan. Ay doğar çini mini. Ay doğar ayazlanır, ortalık beyazlanır.

Beyazlandı ortalık.

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 77 - Cem Yayınevi)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 77 - Cem Yayınevi)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
Dün 01:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mümkün mü??
"Geri dönmek, kalenin eşiğinden bile atlamadan, ovaya inip, kentine ve tatlı alışkanlıklarına yeniden kavuşmak..."

Tatar Çölü, Dino Buzzati (Sayfa 22 - İletişim Yayınları, İstanbul, 2014.)Tatar Çölü, Dino Buzzati (Sayfa 22 - İletişim Yayınları, İstanbul, 2014.)