Hikmet Dokuzuncu, Tarihin İzinde'yi inceledi.
10 Mar 20:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdi kimse sana kaybolan yıllarını vermez. Verseler de bu kafayla yine aynı .oku yersin. Fakat İlber Ortaylı'nın bu kitabını okuyup neden tarih okuman gerektiğini anlayabilirsin. Umulur ki bundan sonraki yıllarını "kaybolmuş yıllar" değil, "iyi ki yaşamışım yılları" kategorisine koyarsın.

bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:38 · Kitabı okudu · İnceledi

Tek tip okul sistemi uygulanmaya başladığından beri "her­kes öğrenim görebiliyor" ve artık başarısız olmak için hiçbir maze­ret kalmadı. Evet ama bence okul berbat bir yer; yalnızca, bütün bir gençlik döneminde insanların canını öldüresiye (sözcüğün tam anlamıyla öldüresiye) sıktığı için değil, aynı zamanda ister başarılı olsunlar ister başarısız, tüm insanların çürümesine neden olduğu için. "Çalışkan" (!) sınıflar iş hayatına atılmak istiyorlar ancak ellerine tutuşturulan diplomalar ya iş pazarında bir işe yaramıyor ya da bir iki yıl içinde değerini yitiriyor. Doğrusu bu olay eğitimin zorunlu tutulmasından da kötü. Ünlü demokratikleşme hareketinin başarısız olanlara anlatmak istediği şu: As­lında, onların başarılı olmaları için elden gelen her şey yapıldı; bütün bu çabalara karşın liseye geçmeyi başaramadılarsa, demek ki o küçücük beyinlerinden çekip çıkarılacak bir bilgi kırıntısı bile yok. Ortada bir suçlu varsa o da kendileri; başkası değil. Bugünkü eğitim sistemi bireyin, okuldaki başarısızlığını iç­selleştirmesini istiyor. Gençlere, onların okula layık olmadıkla­rını söyleyip duruyorlar. Çocuklar kısacık bir ders saatinde ve yıllar boyunca öylesine aşağılanıyorlar ki!.. Hiç kimse, çocuk­ların saldırgan yaratıklar olduklarını öne sürmeye kalkmasın. Öğretmenler başkaldırıyor: "Onlarla uğraşmak zaman kay­betmekten başka bir işe yaramıyor!" (Ya onların kaybolan zamanı?) Çocuklarınız, öğretmenlerin umurunda bile değil... Eskiden çocuklar daha "yetenekliydi" hiç olmazsa daha terbiyeliydi. 

Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 88 - Ayrıntı Yayınları)Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 88 - Ayrıntı Yayınları)
GENÇ YAZAR/ŞAİR, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yıllar aldığını vermez ki geri
Kaybolan ümitler dönmez ki geri
Boşuna suçlama sakın kaderi
Hatayı günahı kendinde ara
Yaktığın yıktığın kalplerde ara

Ayrılıkların Şairi, Ahmet Selçuk İlkanAyrılıkların Şairi, Ahmet Selçuk İlkan

HUZUR/SUZLUK

Sıcak. Soluk soluğa. Terlemiş. Tıpır tıpır yağmur sesi. Yatağında. İki elini saçlarının arasına aldı. Doğruldu. Derin bir nefes aldı.

"Kırmızı büyük taşlı duvar, kaldırım taşlı zemin, yemyeşil bahçeli mavi Cami, biri küçük biri büyük karşılıklı binalar. Köy meydanı, karşılıklı kahveler. Birkaç kişi oturmuşlar. Yüzler bulanık. Biri Mehmet Ağa diğerlerinin sesi var sadece. Biri yeni traktör almış, malını över; biri çocuğunu memur yapmak ister, tanıdık olmadığından yakınır; birinin meyve bahçesini don çarpmış ne yapacağını bilemez, çoluk çocuk koca sene.


Ev yolunda. Arkasında ‘O’ ,kucağında bir bebek. Seslenildiğini işitti. Yüzünü dönmedi ama bir adım daha da atmadı. Anlatılanları duyuyor ama anlamıyordu; çok uzak hüzünlü bir ses ve acı bir bebek ağlaması . Öyle bir ağlama ki , kulakları eriyor, ağlıyor, ağlıyor, ağlıyor…….”


Yorganı üzerinden attı. Buz gibi zemine bastı. El yordamıyla terlikleri ayağına geçirdi. Kapıyı açıp dar koridoru geçti. Salondaki sehpanın üzerinden sigarasını buldu. Camı açtı, buz gibi bir hava yüzüne çarpınca biraz kendine gelir gibi oldu. Sigarasını yakıp derin bir nefes çekti.


“Sanki her şey dün gibiydi. ‘O’ birden çekip gitmiş ve yerini derin boşluğa bırakmıştı, hiç dolmayacak bir boşluk. Aylarca onu aradı. Çalmadığı kapı sormadığı kimse kalmadı, bir umut. Aylarca bekledi hiçbir haber yok, hiçbir ses yok karanlığı aydınlatan.

Uykusuz geceler. Düşüncelerden bir boşluk bulup uyuduğu ve gece yarısı kabuslarla uyandığı. Arkası arkasına kabuslar. Tartılan zamanlar, kim haklı. O mu kendisi mi. Pişmanlığın göğsüne taş gibi oturuşu. Haykırışlar, haykırsa da gecenin karanlığında kaybolan bir ses. Uykusuz geceler…Uyanıp tekrar uyumak istemediği, istese de uyuyamadığı. Karanlık geceler, karanlık gündüzler. Rüya ile gerçeğin, bilinç ile bilinç dışının karıştığı zamanlar. Ağzını bıçak açmadığı, kimseye bir şey anlatmadığı, anlatmak istese de anlatamadığı derin suskunluklar. Hayat ile bağlantısını kesen, ayrı bir zamanda ayrı bir dünyada kendi karanlığında yaşayan bir beden.

Zamanla her şeyi unuttu, hayat devam ediyordu boşluklarıyla, eksiklikleriyle beraber. Arada ‘O’ nu hatırlasada eskisi kadar canı yanmıyordu. Kabuslar görmüyordu, her ne kadar rahat uyumasa da.

Bir gün bir dönüş ve yine ‘o’. Ne diyeceğini bilemedi. Her şeye herkese rağmen geriye dönmüştü ve kendisini affetmesini istiyordu. Ne kadar değer verdiğini göstermek için eve kadar da geldi, anlattı her şeyi eksiksiz. Hiçbir şey demedi, diyemedi ne iyi ne kötü. Eskisi gibi miydi yoksa nefret mi ediyordu ondan. Hiçbir şey bilmiyordu, içindekiler donmuştu, sertleşmiş, katılaşmış.”Bir nefes daha çekti, yağmur iyice hızlanmıştı.

<< Affetmeli mi? Nasıl, ya o kadar çektiğin, uykusuz gecelerin, suskunlukların, kendini harap edişin hep onun yüzünden değil miydi? Bir kere arayıp soramaz mıydı, nerede olduğunu, ne yaptığın bilse yeterdi. Bu kadar mı vefasızdı, hiç hatırı yok muydu? Kendini de mi hiç saygın yok, kendini ayaklar altına mı alacaksın?
Ya arayacak durumda değilse, o çekmedi mi sanıyorsun yaban ellerde. Hem herkesi, her şeyi ne kadar da özlemiş. O hala aynı yine aynı çocuksu masumiyeti. Gerçeği büyümüş kocaman kadın olmuş, gittiğinde daha çocuk sayılırdı. Hem çocuğu da olmuş, güzel midir dersin sana benzer mi? Onunsa elbet güzeldir, benzer ya niye benzemesin. Kocasıyla da mutluymuş. Mutlu olsun en çok o hak eder mutluluğu. Nikahı da varmış. Hem herkes affetmiş bir sen kalmışsın. Ne olursa olsun, affetmeli. >>


Sigarasını sokağa fırlatıp camı kapattı. Yatağına yattı ve yıllar sonra huzurlu bir uyku uyudu.

09/03/2018 – İbrahim PÜSKÜL

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
09 Mar 10:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

KADININ DURUMU VE KiŞiLiĞi 9
hiçbir makine onun evrimini hızlandırıp yavaşlatamaz; kadın, en ustalıklı aygıtların parçalara
bölmekte ya da çoğaltmakta güçsüz kaldığı, zaman denen şeyin direnişini etinde duyar; o bu
zamanı ilkin ayın dönüş hızına bağlı olarak hisseder, yıllar bu eti önce olgunlaştırır, sonra
bozar. Günlük yaşamında, mutfak da ona sabrı ve edilginliği öğretir; tam bir simya bilimidir
mutfak işi; ateşin, suyun keyfine uymak, "şekerin erimesini beklemek," mayanın tutmasını,
çamaşırın kurumasını, meyvelerin olgunlaşmasını beklemek gerekir. Ev işleri., hemen hemen
teknik bir çalışmadır; yalnız, kadının mekanik nedenselliğin yasalarına inanmasına izin
verilmeyecek kadar tekdüzeli ve ilkeldirler. Aynca, bu alanda bile nesnelerin kendilerine göre
birtakım hevesleri vardır; bazı kumaşlar yıkamaya "gelir," bazıları "gelmez," kimi lekeler
kolay çıkar, kimisi çıkmaz, kimi eşyalar durduktan yerde kırılır, toz dediğinse sanki yerden
biter. Kadının düşünce biçimi, hâlâ, toprağın büyülü güçlerine tapan tarımsal uygarlıklarınla
gibidir: büyüye inanır o. Edilgin aşk anlayışı, cinsel aruzuyu ona bir istenç ve ele geçirme
olarak değil, kaynak bulucu'nun sarkacım sallayan güce benzer bir çekim gibi gösterir; etinin
varlığı, erkeği gıdıklayıp heyecanlandırmaya yeter; gizli bir su neden fındık ağacından
kesilmiş bir sopayı titretmesin? Kadın, birtakım dalgalar, ışınlar, akıcı maddelerle çevrili
hisseder kendini; uzaktan duyuma, yıldız falına, ışın yoluyla duyuma, Mesmer'in1
mıknatısına, ermişlere, ruh çağırmaya, falcılara, üfürükçülere inanır, dinle en ilkel boş
inanları, mumlan, adakları falan kanştınr: ermişlerde, doğanın eski tanrılannı bulur: şu ermiş
yolcuları korur, öbürü doğum yapan kadınları, bir başkası kaybolan eşyayı: ve tabii, hiçbir
mucizeye şaşmaz. Yaşam karşısındaki tutumu, yalvarıp yakarmak, dua etmektir; belli bir
sonuca varabilmek için önceden denenmiş birtakım yollara başvurur. Böylece, neden
görenekçi olduğunu anlamak kolaylaşıyor; zamanın, onun için, yenilik getiren bir boyutu
yoktur, yaratıcı bir fışkırma değildir zaman; eskiyi tekrarlamaya mahkum olduğundan,
geleceği, geçmişin yinelenmesinden başka bir şey saymaz; sihirli sözcüğü ya da formülü
bildiniz mi zaman da doğum
1 Franz Anton Mesmer, 1734-1815 arasında yaşamış bir Alman hekimi. Mik-natısla bütün
hastalıktan iyileştirdiğine inanmış, epey ün ve para yapmıştır.

Evlilik Çağı, Simone De Beauvoir (Pavel yayınevi)Evlilik Çağı, Simone De Beauvoir (Pavel yayınevi)
Sedat UYAR, Gece Yarısını 2 Geçe'yi inceledi.
05 Mar 18:56 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın orjinal ismi THE LANGOLIERS olsada türkçeye UMACILAR olarak uyarlanan ve zaman zaman LOST dizisi havası veren bir yapım olarak izlemiştik yıllar önce TRT- TV 3 te.
Los Angeles,CALIFORNIA (LAX) havalimanından kalkıp,Boston,MASSACHUSETTS (BOS) havalimanına Uçuşu sırasında yolcuların çoğunun aniden kaybolduğu olayda kalan diğer 5 yolcu ise,uyandıklarında kaybolan kişilerden geriye koltuklarında sadece metal eşyaların kaldığını görürler...uçak ise garip bir şekilde A/P modunda otomatik pilotta uçmaya devam ediyor ve devamında zorunlu olarak Bangor,MAINE(BGR) havalimanına iniyor. Ancak gariptir ki havalimanı terkedilmiş ıssız bir yer olarak karşılarına çıkıyor.
Garip saplantıları olan şizofren (CRAIG TOOMY) yi çok tuttum bu dizide..:)) F/O Kaptan Pilotun (BRIAN ENGLE) da soğukkanlılığı takdire şayan bir davranış biçimi olarak çıkıyor karşımıza.
Okunması ve filme uyarlaması izlenmesi gereken bir eser olarak görüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Hq9oX2JwtwE

ROMANTİK AŞK, Bana Ait'i inceledi.
27 Şub 16:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pınar ve Çınar...
Pınar'ın babası doğuştan işitme engelli, annesi ise küçük yaşta bir hastalık sonrasında duyma yetisini kaybetmiş ama kendisi gayet sağlıklı bir şekilde duyan bir kız. Yalnız ailesi Onun duyduğunu 6 neredeyse 7 yaşında işitme engelliler okuluna gönderince öğrenmişler. Pınar çok zor zamanlar geçirmiş. Yıllar sonra genç bir kız olunca sevdiği bir adamla nişanlanmış. Nişanlısı olacak hödük evlenmelerinin arefesinde çocuklarının işitme engelli olma ihtimalini öğrenince Pınar'dan ayrılmış. Pınar çok yıkılmış. Ama o kadar çok çocuk sahibi olmayı istiyor ki tek gecelik bir ilişki ile çocuk sahibi olmaya karar vermiş. Resmen barlarda sokaklarda yumurtlama günü baba adayı arıyor. Bir de bir plan kurmuş. Hamile kalınca üniversiteden arkadaşı olan Akın ile evlenecek ve çocuk doğunca boşanacaklar. Böylece kimse çocuklarına kötü bir damga vuramayacak. Bir yumurtlama gününde bir bara gidiyorlar arkadaşı ile sonra onlara asılan adamları beğenmiyorlar ve zorla da olsa sıvışarak (Pınar tuvaletin camından atlıyor) kaçıyorlar. Otobüs durağında beklerken uzaktan iki iyi giyinimli adamın dudaklarını okuyarak Çınar adında bir iş adamına cuma günü suikast yapacaklarını ve Çınar dan sonra da kardeşini öldüreceklerini öğreniyorlar.
Pınar ve arkadaşı Irmak Çınar'ı internette araştırıp buluyorlar ve Çınar'ın çarşamba günü Türkiye ye döneceğini bildikleri için bir plan kuruyorlar. Hava alanında Pınar numaradan bayılır. Çınar'ın önünde Çınar numarayı yutar ve bu esnada Pınar onun cebine mektubu bırakır ama Çınar Pınar'ı hastaneye götürünce planları bozulur ve Çınar'ın mektubu bulduğunu hastanenin camından görünce arkadaşı ile kaçarlar .
Çınar, küçük yaşta annesini kaybetmiş. Babası Onları büyütmüş. Kardeşi Cesur ile çok zengin olmalarına rağmen mütevazi bir hayat yaşıyorlar. İnsanlara çok değer verip çalışanları ile arkadaş gibiler. Polis arkadaşlarının yardımı ile suikat ten kurtulur ve düşmanları yakalanır. Ama Çınar takmıştır O kızları bulup teşekkür edecek. 15 gün sonra onları nihayet bulur.
Pınar'ın yumurtlama günü olduğu için bir alışveriş merkezinin kafesinde baba adayı aramaktadır. Arkadaşı Irmak ile... Baktı ki bir türlü erkekleri beğenmiyor otoparka giderlerken Çınar karşılarına çıkar. Bunlar patates.
Çınar onları işitme engelli zannettiği için ve onlar korktukları için oyuna devam ederler. Çınar'ın evine yemeğe giderler. Çınar'ın ne para ne de iş teklifini kabul etmezler.
Pınar çok saf ve iyi bir kızdır, bir o kadar da kurnaz. Bir plan yapar ve yemekte Çınar ile kardeşinin içki ,içmelerine müsaade eder. Sonra gece gizlice Çınar'ın odasına girip sarhoşluğun ve uyku mahmurluğunun arasında Çınar ile birlikte olur. Sabah daha aydınlanmadan evden kaçıp giderler.
Çınar sabah erkenden kalkınca akşam ki rüyasını düşünür çok gerçekçi olduğu için şaşırır. Sonra sırtında ki acıma hissini fark eder. Ve metresinin gece geldiğini zanneder. Rüya değil de gerçek olduğunu anlar. Korumalarına kızar neden sevgilisinin gece geldiğini Ona haber vermediler diye. Sonra bir öğrenir ki eve gelen giden yok. Yastık ta ki saç, kızların odasından kaybolan havlu, yataktaki kan lekesi ve aynı zamanda kızların odasında olan sabahlık ta ki kan lekesi gerçeği anlar. Ve Pınar'la birlikte olduğu anlar. Ve Pınar'ın bakire olduğunu da anlar.
Pınar'ın peşine düşer.
3 ay sonra nihayet bulur. Pınar ile Irmak'ın işitme engelli olmadıklarını da öğrenmiştir. Hatta gerçek isimlerini de öğrenmiştir. Çünkü Pınar kendi adını Nehir, arkadaşı Irmak'ın adını da Şükufe demiştir.
Ne olup bittiğini sorar ama Pınar da Irmak ta ilk başta inkar eder. Sonra gizlice onları takip ettirince Pınar'ın hamile olduğunu öğrenir ve yapılacak en doğru şeyin evlenmeleri olduğuna karar verir Çınar, Pınar ikna etmesi zor olsa da evlenirler.
Günler geçtikçe Pınar'ı tanıdıkça ne kadar iyi yürekli ne kadar saf bir kız olduğunu anlar ve Pınar'ın hamileliğinde tansiyon sorunu ve bebeklerin Pınar'ı zehirleme ihtimali olunca Pınar'a aşık olduğunu anlar. Çünkü doktora Pınar daha önemli der.
Pınar zaten ilk gördüğü andan beri çok hoşlandığı adamdan çok kısa bir süre sonra şık olduğunu bilir ama ikisi de birbirlerine bir şey söylemezler. Sonra 6 aylık hamile iken evlilikleri gerçek olur. Cinsel çekime karşı gelemezler ve yanı odalar da kalmaya başlarlar.
Pınar'ın saflığı öyle bir vurgulanmış ki kitapta birçok yeri okurken gülmekten kırıldım resmen. Çok beğendim... Resmen iki defa okudum kitabı...
Bu arada kitap ta Cesur ile Irmak'ın aşkı da, Çağla ile Faruk'un aşkı da anlatılıyor.
Ve özellikle işitme engellilerin problemlerine çok güzel değinilmiş. Bayıldım....
Kesinlikle 10 numara bir kitap..
Puanım 10 üzerinden 11 hemde yıldızlı....
İyi okumalar...

Kayboldum kaybolan yıllar içinde
Gönlümce bir zaman yaşayamadım
Bir kısa gün gibi bir ömür geçti de anlayamadım

Yalnızlar Tekkesi, bir alıntı ekledi.
10 Şub 17:05

Yillar yirmi olsa da, otuz olsa da
yollar kar, çamur olsa da, buz olsa da
bedenim yorgun, aç ve susuz olsa da
bir gün yalin ayak, terli gömlekle
- gelirim, beni bekle

belki yakinda olur, belki de uzak
sirtimda hatiralar, saçlarimda ak
gün, tarih bilemiyorum amma, muhakkak
bitmeyen bir azim, sabir ve emekle
- gelirim, beni bekle

unutmam mümkün degil, unutur sanma
"gelmez" diyen olursa sakin inanma
umutlarini kaybetme ha zamanla
geç kaldi diyerek gam çekme
- gelirim, beni bekle

sicak bir yaz akşaminda olabilir
sari bir güz akşaminda olabilir
kişin beyaz akşaminda olabilir
ellerinde bir top mavi çiçekle
- gelirim, beni bekle

cümle köprüleri sel alsa da tek, tek
söz vermişim bir kere engel ne demek
başi karli, kara daglardan geçerek
azigim bir tas su, bir dürüm ekmekle
- gelirim, beni bekle

vermese de kaybolan gençligimiz
ayiran bir gün kavuşturacak bizi
ve içimde sevgilerin en temizi
seninle dolu, ari, duru bir yürekle
- gelirim, beni bekle

Vur Emri, Abdurrahim KarakoçVur Emri, Abdurrahim Karakoç