inci, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Hayat savaştır. Hayat savaş değilse hiçbir şey değildir Meliham. Savaşların en kutsalı da toprak savaşıdır. Bir çiftlik kazanmak bir vatan kazanmakla birdir. Hiç farkı yoktur. Ağlama Meliham, daha çok genciz, önümüzde geniş, büyük bir hayat var. Şimdi ben gideyim de şu Vayvaydan, şu senin güzel gözlerinin intikamını alayım. Her damla yaş için onların başına bir tane bela çorabı öreyim. Analarından doğduklanna da doğacaklarına da onları bin pişman edeyim.!!

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 382 - Yky)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 382 - Yky)
Büşra Çoltu, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öldürerek kazanmak yerine yaşatarak kazanmaya çalışanlar, sizler insanlığın ak yüzlerisiniz, yüz aklarısınız.

Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 123 - Remzi Kitabevi, 42. Basım)Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 123 - Remzi Kitabevi, 42. Basım)

Allah'tan umut kesilmez...
"Gerçek şu ki; dünya hayatı ahirete kıyasla bir misafirhane hükmündedir. O zaman ey misafir! Haddini aşma! Ev sahibine nankörlük etmeyesin. Kalacağın kadar sınırlar dahilinde ol, hiç ondan çıkmayacakmış gibi dengesiz nefsine bir amade ahmak olma. Aklını başına al. Yoksa rezil olur da bedbaht olarak çıkarsın. Düşündüm de; sahip olmak istediğim evler, araziler, lüks arabalar toplasan dünyada küçücük bir yer kaplıyor. Nitekim bunları kazanmak için de belki de 70 yılımı feda edecektim. Peki, bırak bu küçük yeri, bütün dünyanın Allah katında bir sinek kadar değeri yok. Vay başıma gelenler! 3 günlük dünya hayatı için 70 yılımı feda etmişim. Hani Allah'a kul olacaktım. Elhamdülillah hâlâ yaşıyorum. Rabb'imden umudumu kesmeyeceğim. Ve ona layık bir kul olmak için samimane çalışacağım."
~Alıntı~

Başkalarını kazanmak için kendini kaybetme..

Ermiş, Sörfçü ve Patron, Robin Sharma

Ayşegül, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yüz savaşta yüz zafer kazanmak en mükemmeli değildir. En iyisi savaşmadan baş eğdirmektir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
HACER UYSAL, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanlar ödül kazanmak için yarışınca, birbirlerini düşman olarak görür. Çünkü kendileri ile ödül arasında duran herkesi, bir engel olarak görür.

Beni Ödülle Cezalandırma, Özgür Bolat (Sayfa 131)Beni Ödülle Cezalandırma, Özgür Bolat (Sayfa 131)
Habibe, Ezilenler'i inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Başlamadan önce bir uyarı bu kitap VİCDANIN hayat bulmuş, somutlaşmış halidir !
Para kazanmak daha doğrusu yaşayabilmek için yazmak durumunda olan ve bu nedenle de her zaman hızlı davranmak zorunda kalan bir yazar, İvan Petroviç.. Zor bir yaşamı ve hiç susturamadığı bir vicdanı var. Onun sesiyle yaşıyor hayatını, o çiziyor kaderini. Kendini sorumlu hissettiği hayatlar var her şeyden öte, onları düşünüyor.
Tanıdığı yaşlı bir adam onun bütün kader çizgisiyle oynuyor. Her şey bir anda bambaşka bir ahval içine giriyor.Kitapta ezilen, kırılan, heba edilen yaşam öyküleriyle içiniz sızlıyor.
Vicdanınızı, insanlığınızı eğer öyleyseniz anne babalığınızı sorgulayabilirsiniz. Yoksulluğun, aşkın, ve para hırsının insanları getirdiği noktayı çok net görebilirsiniz Prens, Prens'in oğlu ve Nataşa üzerinden..

Büyük resmi görebilmeniz için kitabın son cümlesine kadar sabretmenizi gerektiren bir Dostoyevski klasiği. Hızlı sürüp giden bir kurgusu olmamakla birlikte yazarın hayatından esintiler bulabiliyorsunuz ve bu yüzden pek kıymetli. Dil açısından bunaltmıyor fakat ağır giden bir konusu olduğu aşikar. Belki de üst üste aynı yazarı okumak durumunda kalmamdan ötürü fazlaca sevememiş olabilirim, bilemiyorum.
Biraz hüzün biraz iç sıkıntısı ile bitirebileceğiniz bir kitap. Henüz Yeraltından Notlar seviyesinde bir kitabını okuyamadım Dostoyevski'nin fakat yine de bu kadar uzunlukta bir vicdan muhasebesi takdire şayan..

Hamit Bozkurt, bir alıntı ekledi.
23 Mar 20:04

Satranç hayat gibidir.Her parçanın kendi işlevi vardır.Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü.Bazıları oyunun başında işe yarar, bazıları sonunda.Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın.Aynen hayatta olduğu gibi satrançta da skor tutulmaz.On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin oyunu

Olasılıksız, Adam FawerOlasılıksız, Adam Fawer
Sena Karaman, Eroin Güncesi'ni inceledi.
23 Mar 14:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merhaba. Bu kitabı okumak bazı yerlerinde çok zorladı beni itiraf etmeliyim. Sayfalarının az olduğuna bakmayın, elinizdeki gerçek bir hayatın öyküsü. İçindeki karakterler bazı zorluklara gerçekten direnmiş ve yenik düşmüş kişiler.

Size Kanat Güner'den bahsetmek istiyorum öncelikle. Orta halli bir ailenin küçük bir Anadolu şehrinde sevgisiz büyüyen bir kızından. Sevgisiz büyüdüğünü özellikle belirttim çünkü sevgisizlik intiharına giden domino taşlarının ilkiydi. Zor bir hayatı vardı Kanat'ın bir sonraki domino taşları dizilmekte çok gecikmedi. Yalnız kalmak istemiyordu, sevgisizlik yarasıydı bu yüzden kimde ufacık bir sevgi kırıntısı görse onunla gidiyordu. Hayatına giren kimse ona tek başına gelmedi ne yazık ki ; akineton, esrar ve en sonunda da eroin.

Zeki insanların başına bela açan bir özellik vardı onda da 'farkındalık'. Hayat hepimizin başına çeşitli dertler açıyor ama aşırı farkındalık insanın hayatını bir kabusa çevirebiliyor. Bunca karmaşanın içinde kendi doğrularınız, toplumun istedikleri, içinde düzen barındırmayan düzen sizi uçurumlara sürükleyebiliyor. Ve hepimizin ortak bir kararla kötülediği 'zararlı alışkanlık'ların içine düşen insanları çok çabuk bu şekilde yaftalayabiliyoruz: Uzak durulması gereken zararlı insanlar. Oysa eleştirmemiz, karşı çıkmamız gereken şey o insanlar değil o insanları bu duruma düşüren olaylar olmalıydı öncelikli olarak.

Bu kitabı okumadan önce, durumu hiç böylesine düşünmemiştim, ben de uyuşturucu kullanan insanlara bu gözle bakıyor ve kendimce hor görüyordum. Çünkü ben 19 yaşında, hiç kötü arkadaşı olmamış, zararlı alışkanlıklara bulaşmamış, çarpık düzenin çıkıntıları bana battığında ise buna sadece kuru bir depresyonla karşı çıkan bir kızdım. Olayların derinliğini hiç sorgulamamıştım. Başta bu olmak üzere bir çok konuda kendimle yüzleşmemde çok etkisi oldu Eroin Güncesi'nin. "Biz kötü çocuklar, yani uyuşturucu kullanan, çevrenizde ve çocuklarınızın yanında görmek istemediğiniz sorunlu çocuklar hakkında açıklamalar yapmak zorundayım galiba: Çünkü hala can sıkıcı sorular soruyorsunuz. Şimdi efendim, biz bir zamanlar çocuktuk sizin çocuklarınıza benziyorduk. Tabii ki ayni değil, sizin çocuklarınız muhakkak ki masum çocuklardır. Tabii ki biz o zaman da masum değildik. O zamandan belliydi, bizim ne olacağımız şeytan gibi veletlerdik'' diyerek konuyu özetlemiş aslında Kanat Güner.

Güncesinden yola çıkarak hayatının nasıl ellerinden kaydığını anlattığı bu kitap elinde enjektörüyle 'arkamda bir şeyler bırakmalıyım' düşüncesiyle kaleme alınmış. Biri bilmeli, biri görmeli olup biteni diyerek... Sonrasında gerek televizyon programları gerek röportajlarla, girdiği çıkmazı elinden geldiğince bir çok kişiye anlatıp bu yola girmelerine engel olmaya çalışmış Kanat. Başta kitabı çok satıp 11 baskı yapmış ancak sansüre takılınca para kazanmak için sokakta tezgah açıp kitabını öyle satmaya çalışmış.

Mor ve Ötesi'nin ona ithaf ettiği şarkının ilk dizesinde dediği gibi gitmeden önceki son sesini bir çok kişi gördü. Ama ona yardım etmedi, belki de edilmedi bilmiyorum. Ama şöyle de bir sonuç var ki Kanat, bir imza gününden sonra Taksim'de bir tuvalette aşırı dozla intihar etti. Tıpkı kitabında söylediği gibi...

Yitiyoruz, yitiriyoruz çoğu şeyi, çoğu insanı evet ama farkında mıyız bunun ? Son olarak bir dize yazmak istiyorum 'o şarkı'dan: '' Ve sizler ve onlar ve ötekiler hiç hissetmez mi / Canlı yayındaki yitmeyi?''

Mor ve Ötesi'nin Kanat Güner'e ithaf ettiği o şarkı: https://www.youtube.com/watch?v=X6C7eKnk43Q