Alevi olmayıp; Hasret Gültekin'i,
Kürt olmayıp ; Ahmet Kaya'yı,
Laz olmayıpp; Kazım Koyuncu'yu,
Ermeni olmayıp;Hrant Dink'i,
Ateist olmayıp;Aziz Nesin'i
Sahiplenen herkese selam olsun
Kin ve nefret başkalarının, insanlık bizimle olsun ... !

Barış Atay

#BarişAtayYalnızDeğildir

Alevi Olmayıp ; Hasret Gültekin'i. Kürt Olmayıp ; Ahmet Kaya'yı. Laz Olmayıp ; Kazım Koyuncu'yu. Ermeni Olmayıp ; Hrand Dink'i. Ateist Olmayıp ; Aziz Nesin'i sahiplenen herkese selam olsun...
kin ve nefret başkalarının, insanlık bizim olsun

Sevmelerin ve birlikteliklerin ritüelleri olduğu gibi, kalp soğumalarının ve ayrılıkların da kendine has ritüelleri vardır.
Kimileri gürültüyle, kimileri sessizce gider.

Kazım Koyuncu
https://youtu.be/hluVrTixQwI

Ahmet Kaya
https://youtu.be/kAPuo-gk-hk

Yıdız Tilbe & Azer Bülbül
https://youtu.be/MPXhcpr-5dM

Şafak Bulut, bir alıntı ekledi.
07 May 23:42 · Kitabı okuyor · Beğendi

Hey Gidi Kâzım Koyuncu
“Doğum insanları eşitler. Ölüm seçkinleri ortaya çıkarır.”

Tuncay Terzihanesi, Sunay Akın (Sayfa 129 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tuncay Terzihanesi, Sunay Akın (Sayfa 129 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Kazım Koyuncu
Kaldırın, kaldırın gözlerimden, şu sisini yüzyılların, bir çocuk gibi görmek istiyorum, her şeyini dünyanın.

Kaldırın, kaldırın gözlerimden, şu sisini yüzyılların, bir çocuk gibi görmek istiyorum, her şeyini dünyanın.Kazım Koyuncu

Furkan Düzenli, Kazım'ın Sevdası'ı inceledi.
 01 May 19:36 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Kazım’ın Sevdası.. Bir Kazım Koyuncu biyografisi..

Uğur Biryol, hemşehrisi Kazım Koyuncu’yu birinci ağızlardan ve Kazım’ın kendi cümleleriyle aktarıyor. Şarkıları yıllardır kendilerini anlattılar. Dilden dile dolaşan kelimeler, notalar kah mutluluğu kah hüznü hatırlattı bizlere. Fakat Kazım’ın hikayesi baştan sona aktarılmamıştı.

“Şarkılarla Geçtim Aramızdan” isimli belgeseli bir kenara koyarsak görsel medyada da derli toplu bir kaynak yoktu, “Kazım’ın Sevdası” işte bu yüzden de önemli. Çünkü Kazım’ı ailesi, birlikte yaşadığı ev arkadaşları, en yakın çalışma arkadaşları anlatıyor.

Kitapla ilgili söylenecek çok fazla söz yok. Kazım’la ilgili ise söylenecekler daha başlangıç aşamasında. Ölümün aramızdan erken aldığı Kazım temel olarak kendini şöyle tanımlıyordu: “Ben bir müzisyenim, ondan sonra bir Karadenizliyim ama hepsinin ötesinde bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi ortaya koymaktan çekinmem.”

Kitapta sıklıkla atıf yapılıyor bu tanımlamaya. Sanatçı nasıl olmalı sorusunun cevabını da veriyor Kazım. Bugün yaşasaydı yaşadığımız olaylara nasıl tepkiler verirdi az çok belli ediyor kendini.

Karadeniz müziğinin bugün bütün ülkede sevilmesinin önünü açan adam Kazım Koyuncu. Bugün onun açtığı yolda yürüyen sanatçıların işi kolaysa bu Kazım’ın ödediği bedellerin sonucu. Onun çalışma disiplini ve işini aşkla yapması ise bizlere örnek olmalı.

Ben bu kitaptan ve hayattan bunu öğrendim: Hangi işi yaptığımızın önemi yok, işimizi severek, aşkla yapalım. Sonuçları her zaman iyi olur, kolay olmaz ama kaliteli olur.