Nuray Kirik, Uyku'yu inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu yazarın anlatım şeklini seviyorum. Hiç yormuyor, gayet akıcı, kelimeler zihnimde kayboluyor, kaybolurkende düşündürüyor. Bir kadın, gündelik rutinin arasında kaybolmuş, yıllarca bunun farkına varamamış. Üstelik çokta sağlıklı, güçlü, akıllı, eğitimli bir anne, eş. Her şey yolundayken uyku problemi ortaya çıkıyor. Uyuyamadiginda kendi varoluşunu, hayatını, ölümü sorgulamaya başlıyor. Uykunun bir nevi ölüm olduğunu düşünerek bu zamanı geri almaya çalışıyor çünkü ölümü sevmiyor, istemiyor. Yazar neden bir kadın kahraman seçti diye düşünmeden edemiyorum. Aslında bir toplumu, şekillendiren anneler, kadınlardır. Babada önemlidir fakat çocuk annede can bulur , doğar, anneyle şekillenir. Evlenir.
Kitabın sonu hiç beklemediğim bir anda geliyor. Keşke biraz daha yazsaydı diyorum. Böyle bitmeseydi keşke ve aklımda birçok soru cevapsız kalıyor. Belki de yazarın istediği de buydu.

Kasım, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben ucuz bir romandım. Hayır, kötü bir edebiyatın bile bir gerçekliği vardı: Can sıkıcı taklitçilikleri bile benden gerçekti. Ben yoktum; hatta ben yokum, olmadım diyemeyecek bir yerdeydim; kelimeler bile yan yana gelerek beni tanımlamak istemezlerdi. Ne olurdu benim de kelimelerim olsaydı; bana ait bir cümle, bir düşünce olsaydı. Binlerce yıldır söylenen milyonlarca sözden hiç olmazsa biri, beni içine alsaydı!

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 67 - İletişim)Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay (Sayfa 67 - İletişim)
Son Kitap Bükücü, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Hayır kelimeler aldatıcıydı; kelimeler bizi gerçeklerden uzaklaştıran küçük tuzaklardı.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 210 - İletişim)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 210 - İletişim)

Ne tarafından baksam hayata
Ölüme çıkıyor ucu.
Öyle hırçın ki düşlerim
Uykum bile yorucu

Kalemimdeki kelimeler
Isyanlarıma korucu
Bozacağız musalla taşında
Ömür denen bu orucu

Yaşamak bir müsabaka
Kader oyun kurucu
Kaybettiğimiz maçın sonunda
Bekliyor bir hesap sorucu.
25-05-2018
Uğur UKUT

Muhammet Emin Aktaş, Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Turgenyev’in meşhur kitabı Babalar ve Oğullar’ı bitirmiş olmanın bahtiyarlığı içinde birkaç şey karalamak istiyorum.

Öncelikle yazarla başlayayım. Turgenyev Ruslar içindeki Fransız bence. Özellikle Gorki’yle kıyasladığımızda Turgenyev’in aristokrat ve batılı yapısını rahatlıkla görebilirsiniz. Zira eserdeki kahramanların dialoglarında kullanılan Fransızca kelimeler bunu kanıtlar nitelikte.

Eserin dili ve üslubuna gelecek olursak okuru sıkmadığını ve gereksiz ayrıntıya girmeden yerli yerinde bir anlatımla yazıldığı söyleyebilirim. Benim elimdeki kitap Can’dan çıkma ve çevirmeni Ayşe Hacıhasanoğlu. Gayet başarılı bir çevirisi var.

Eserin içeriğini klişeleşmiş bir cümleyle anlatmak istemiyorum. Salt kuşaklar arası çatışma değil eserin özü. Nihilizmin ilk izleri, aristokrasinin çöküşü, soylu sınıfının tükenişi ve ekim devriminin habercisi.

Bazarov’un sonu bana Mai ve Siyah’ı hatırlattı.

İyi okumalar.

Sahiden iyi miyiz?
Hani bize sorduklarında, konuşsak kelimeler dilimize takılacak gibi oluyor ya. Bir şeyler var aslında. Konuşacak, anlatacak, ağlaşacak bir şeyler var içimizde diye düşünüp, iyiyim diyip geçiyoruz ya. Bilmiyorum. Yüreğimizi alsak da geçsek bir aynanın karşısına ve sorsak kendimize dürüstçe, mertçe...
Sahiden, iyi miyiz..?

Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

Raskolnikov, sanki delirmiş gibi, ne dediğini bilmiyordu. Ağzından kelimeler güçlükle çıkıyor, konuşmak için büyük bir uğraş veriyordu.

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski

Sevgili 1k Ailem ;
Bu gün benim için çok özel bir o kadar da değerli bir gün .Aslında hüzünlü bir fitratim olduğu icin mutluluğu paylaşmayı pek beceremiyorum.Bundan dolayı şahsi bir ileti olduğu için affınıza sığınıyorum.Ama yine de siz sevdiğim ,değer verdiklerim de bu anıma tanıklık etsin istiyorum.Bunları yazarken bile gözlerim yaşla doluyor emin olun.Meğer hisler konuşunca ,kelimeler susarmış ya.Kelimelerim gözyaşlarımın akmasına izin vermiyor kalbimde sevginin tarrakalarla çığır açmasını istiyor,paylaşmanın önünün kesilmesini istemiyor .Ya hu ne güzel insanlarla yollarım kesişti ,bogulmusluguma nefes oldu 1k...Birisini gerçek manada tanımak için beraber yolculuk etmek gerekiyormuş ya özellikle bazı arkadaşlarla kelimelerimiz beraber yol aldıkça ,samimiyet kurdukca gonullerimizin yakinlastigini hissettim.Hani önce yoldaş sonra yol, diyor şair.
Yolun güzelliği ise yoldaşın güzelliğinden geliyor.Bir yola çıkacaksanız mesela hayat gibi yanınızda size değer veren, kıymetinizi bilen insana ve insanlara yer verin.Güzellik yolun güzelliği kadar yoldaşın da güzelliğinden gelir.Yoldas ne güzel bir kelime değil mi ? Yolda hangi mevsime yakalanirsaniz yakalanin size eşlik eden ,hemnefes olabilen
kiriklarinizi tutkal misali yapıştıran,gönlünüze sımsıkı tutunan,kapısını her calisinizda ,
kimse yok mu diye sordugunuzda "buradayım " diyebilen...☀


Dost ne çok anlama geliyor.Dost candan öte işte,İkinci bir ben..Hani acınizi kederinizi sizinle yaşayan,sizinle beraber derman arayan,varlığı şifa gibi gelen,gerçekten size önem verdiği için size vakit ayıran ,insana yedek bir kalbi olduğunu hissettiren ,soluktaşiniz dost işte dost çokça manalara gelebilen.Kalbiniz buradan çarpsa ötelerden duyabilen,bir gulusunuzle kalpte çiçekler actirdiginiz,Ahmet Hamdi Tanpinar'in ifadesiyle "özledim" değil de "çokça gorecegim geldi" diyebileceginiz dost işte dost ...Barış Manço'nun ne çok severim "Bir ben var ki benim içimde,Benden öte benden ziyade" nefesiniz yani.İşte gönül kendisine benzeyene akarmis ya ,tüm bu saydıklarımi içine alan hatta daha da fazlası benim için çok kıymetli, canımm diyebildiğim sueda reyyan ablam iyi ki varsınız .İyi ki sizinle bir şekilde yollarımız kesismis.Benim için en büyük armağanın "siz" olduğunuzu unutmayın lütfen.💙Gerçekten hiç hak etmediğim halde ince düşünceniz için çooook teşekkür ederim.🙏💕

Gönlü güzel insanların gönlünde olmak en büyük servet be arkadaşlar .Biriktirilmesi zor olan ...Yarın çok geç olmadan sevdiklerinizin yüreğinden sımsıkı tutun,sımsıkı tutunun onlara ne olur.Çok sıcak samimi bir ortam burasi güzel degerlendirebilirsek,
güzel insan biriktirebilecegimiz .Geç olmadan sevgimizi ertelemeyelim.En büyük yanlisimiz bu emin olun."Bana öyle bir kelime söyle ki hiç eksilmesin "diyor ya Posta Kutusundaki Mızıka'da söyleyelim işte sevgimizi ,sevgi comerdi olalim...Değer bilelim,yarın çok geç olmadan.

Iyi ki varsınız .İyi ki buradayım ❤

https://i.hizliresim.com/0zVOAo.jpg

https://m.youtube.com/watch?v=-5CRXpzlWIM