Beyza, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Zamana hiç değer vermediği halde, her vakit herkesten önce davranmak isteyen, sırasına razı olmadığı için de birbirini itiştirip geç kalan milletimiz gene telaşla davrandı.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 124)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 124)
Beyza, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Ekmek isteyenlere, varsa ekmek verilir. Duraklanmaz. Ekmek yoksa katlanılır, istenmez!

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 31)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 31)
Dr.Kitap, Devlet Ana'yı inceledi.
Dün 14:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnanılmaz bir kitaptı! Baştan sona heyecanla ve büyük bir zevkle okudum. Kemal Tahir gerçek bir usta. Okumadan önce yıllarca gördüm bu kitabı ve nedense siyasi konulu bir kitap diye düşündüm. Halbuki kitap Osmanlı'nın kurulmasına bir kaç yıl kala Anadolu'da yaşananları anlatıyor.

Ben hiç bir zaman tarih okumayı sevemedim ama Kemal Tahir büyük bir zevkle sunuyor. Tarz olarak tarihi-kurgu olduğunu söyleyebilirim. Usta, Türkçeyi o kadar güzel kullanıyor ve yerel konuşmaların tarzını aksanını o kadar güzel ve inandırıcı ki bir anda okunuyor. Kitabın net bir ana karakteri yok ama herkesin bildiği Osman Bey, Orhan Bey, Ertuğrul Gazi gibi kişiler baş karakterler arasında. Batının yüz yıldır yaptığı ve hala sürekli devam ettiği geçmişinin masallarını romanlaştırmayı Kemal Tahir örnek olacak şekilde başarmış.

Muhteşem bir kitaptı, herkese tavsiye ederim.

Kemal Tahir
Bugünkü Türk insanı Türk insanının temsil ettiği insanlık değerleri dünyada çok az milletin insanlarına nasip olmuş güçtedir. Batılılaşmayı toptan inkâr etmek yanlış olduğu gibi onu bütün sonuçları ile belli iken toptan kabul etmek de yanlıştır. Tarihimizle garip bir kopuş gösterdik ve tarihimizi belli sebeplerle horladık hâlbuki bunda haklı değildik. Anladık ki tarihimizi iyice bilmeden nereden geldiğimizi bilmeden bugün ne olduğumuzu yarın nereye doğru yön öleceğimizi bilmek mümkün olmayacak.

ChanTaeyang, bir alıntı ekledi.
21 Oca 17:41 · Kitabı okumayı düşünüyor

Türk kalkmayınca, azıp kuduran "Ya Allah! Ya Piir" diyerekten kılıca sarılmayınca bu köpoğlu dünyanın kağşamış çivisi yerini bula mı bilir gerisin geri?

Yol Ayrımı, Kemal Tahir (Sayfa 16)Yol Ayrımı, Kemal Tahir (Sayfa 16)

Bazı yazarların bütün eserleri zevkle okunuyor. Sözgelimi romanda; Peyami Safa, Sabahattin Ali, Cengiz Aytmatov, Orhan Kemal, Kemal Tahir, Yaşar Kemal gibi..

Fatih Demirtaş, bir alıntı ekledi.
20 Oca 08:43 · Kitabı okudu · 9/10 puan

(Doktor Münir Bey)...bence Kurtuluş Savaşımız'ın bir tek gerçek kahramanı var:Kurtuluş Savaşı'nın kendisi...

Yol Ayrımı, Kemal Tahir (Sayfa 289 - İthaki-2005)Yol Ayrımı, Kemal Tahir (Sayfa 289 - İthaki-2005)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
19 Oca 23:51 · 8/10 puan

Gizlilik, alçaklıkları, yalancılıkları, korkaklıkları, kahramanlıklardan daha kolay örtüyor. Gizli işlerde, olup bitenleri günü gününe izleyemeyeceğimiz için namussuzlar, namusluları kolayca lekeleyebiliyorlar.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal TahirEsir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
19 Oca 23:43 · 8/10 puan

Dünyada senden başka bir şey kalmadı mı, sen de kalmamış oluyorsun.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal TahirEsir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir