G, İnsan Neyle Yaşar'ı inceledi.
08 May 15:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

iğrenç bir çevirisiyle okuduğumdan ötürü müdür bilinmez, lakin birçok insan gibi benim de pek ısınamadığım bir tolstoy kitabı. çok düz, tespitleri oldukça sığ, ifade tarzı meh...

hayatında okuduğu en iyi kitap vb. yakıştırmalar yapanlara da saygılıyım ama tolstoy'un isminden ötürü yürüdüğüne inandığım bir kitap insan ne ile yaşar. bu kitabı çok geç okudum, belki de yüce tolstoy eserlerinden sonra beklentileri çok yükselttim, kim bilir...

her neyse, bitirdikten sonra "tolstoy efendi olmamış bu, otur sıfır." dedim içimden. sonra titreyerek kendime geldim, "sen kimsin kerkenez! haddini bil lan!" diye aynaya bakarak haykırdım.

G, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
08 May 15:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı üç kere okudum. İlk iki seferde müthiş keyif aldığım söylenemez; ilkinde lisenin ilk yıllarındayım ve algım ne yazık ki tam olarak açık değildi. Romantik şeyler fazlasıyla itici geliyor ve ben de buna ek olarak ön yargıyla yaklaşıyordum. İkinci kez okuduğumda ise dönüşümün hemen arkasından tekrar bakayım diye giriştim bu esere. dönüşümden sonra çoook farklı geldi, "Ne diyor bu kerkenez?" dedim. evet, Kafka'ya kerkenez dediğim için beni mahkemelerde süründürmelisiniz. ama yaptım işte, insan zamanla olgunlaşıyormuş.

Üçüncü kez okumam ise bu kırık hayaller çöplüğünde doldurduğum çeyrek yüzyılın birkaç ay sonrasına tekabül etti. Sevdim, çok sevdim. Kafka'nın Milena için hissettiği tutkuyu damarlarımda hissettim. Beynimden kalbime aktı, metrobüste, otobüste, kalabalık yalnızlıklar içerisinde milena'yı ve kafka'yı ve o tüm mektupları sorguladım, ben ne yapardım diye düşündüm. Dediğim gibi sevdim. Çok sevdim.

Öneririm.

-de, -da, -ki gibi ekleri ayıramayan cahiller bu siteden uçurulmalıdır. Net konuşuyorum, kitap okuduğunu iddia eden biri bunları bilmeli. Sonra bana milliyetçilik falan kasarlar; daha dilini bilmiyorsun e be kerkenez! Bilmeyenler sitede takılabilmeli ama öğrenene kadar girdi yaratamamalılar. Daha bir sürü çözüm önerim var, admin beni yeşillendir.

Tuncer TAMTÜRK, Kerkenez'i inceledi.
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine bizim Peder beyin kitaplığından bir gençlik merakı. Yazarın soyadı, adımla aynı olduğundan birde kapağında ki dobermanın şekli ilgimi çekmişti. Burda ki basım farklı anlaşılan. Roman kahramanın (Salih di galiba) askerde yaşadıkları, yengesiyle namütenahi bir durumda kalması, köy yaşamındaki yokluk, kasabada ki farklılar, Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar adına güzel ama acı dolu hikayeler. Askerlik hayatı, bastırılmış cinsellik, aile bireylerinin salt gerçekçi ilişkileri. Kara bir roman hasılı. Galiba yazar bu romanıyla ödül de almış öyle yazıyordu kitapta. İnsanımız adına fikir edinmek için okunabilir.

Özdemir, bir alıntı ekledi.
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Futbol, yani daha çok futbolcular, bir de kötü film artistleri dışında akıl almaz ölçüde bilgisiz olan Kerkenez Sevim...

Gol Kralı, Aziz Nesin (Sayfa 83)Gol Kralı, Aziz Nesin (Sayfa 83)
Selman Ç., Kerkenez'i inceledi.
22 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Konusu bakımından gerçekten çok önemli bir kitap. Bi de bundan 40-45 yıl önce yazıldığı düşünülürse baya iyi. Ara ara nedendir bilmem Gölgesizler romanı aklıma geldi. Daha detaylı inceleme yapabilirdim ama tesadüfen şu inceleme ( http://www.ozgurdersim.com/...ani-kerkenez-472.htm ) karşıma çıktı. Bunun üstüne inceleme yapabileceğimi sanmıyorum. Bu incelemeyi okuduğunuzda baya bi etkileyecektir sizi.

Selman Ç., bir alıntı ekledi.
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

"Bu dünyada bir adam, bin adam, sabahtan akşama insan doğrasa kötülüğün sonunu getiremez. Hayınlığın sonunu getiremez. Ölümsüz olan kötülüktür, oğulcuğum, hayınlıktır."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 71 - E Yayınları)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 71 - E Yayınları)
Ahmet Samsa, Kerkenez'i inceledi.
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitabın nasıl ilgimi çektiği ve kitabı nasıl edindiğimden bahsetmek gerekirse eğer, kitap hiç ilgimi çekmemişti. Öncesinde merak etmeyi bırakın, haberdar olduğum bir kitap bile değildi Kerkenez ve aynı zamanda yazarı da haberdar olduğum bir yazar değildi. Bir gün yine Neokur'da bir incelemeye yorum yaptım. O incelemeyi yazan arkadaş o kitabı gönderdi bana, gönderirken yanında Kerkenez'i de göndermişti. İsmi de bir tuhaf olan bu kitabı görünce şaşırdım. Ve o andan itibaren merak etmeye başladım.

Kitabın konusu bir Anadolu köyünde başlamaktadır. Eski bir zamanda geçen kitabın zaten kırk yıllık bir kitap olduğu düşünülürse zamanının eseridir Kerkenez. Zamanında köylünün çektiği yokluğu ve yoksulluğu, bilgisizliği, inanç anlayışını çok güzel anlatmaktadır. Fakat hem şiir gibi dili hem de karakterlerin derin psikolojik incelemeleri kitabın konusunun önüne geçiyor. Beni okumaya başladığım anda içine çeken bu karanlık roman, okurken belki canınızı sıkabilir ama kesinlikle okuduğunuza pişman olmayacağınız çok güzel bir eser. Yazarın bir diğer romanı Hacizli Toprak'ı da okumak için sabırsızlanıyorum. Tavsiyedir.

Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Avuç İçi
Eğilip avuç içini öpüyor, bir zaman çekemiyor dudaklarını kızın avuç içinden; ağlamak geçiyor yüreğinden, sımsıcak, pespembe avuç içlerine ağlamak bu kızın, göz yaşlarının bir kızın avuçlarında tomurcuklandığını görmek. Yutkunuyor...

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 268)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 268)
Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Salih, yüreğini basan ateşi çözemedi; bir kardeşin bildik yangını mıydı bu, bir kadının erkek yüreğine vuran dişi yalazı mıydı?
Yutkundu.
Şadiye, omzunu sıkan elin gücünü çözemedi; bir kardeşin ezik okşayışı mıydı bu, bir erkeğin ürkek pençesi miydi?
Yutkundu.

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 210)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 210)