Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 10:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yılan Hikayesi / Yılanların Öcü
"Yılan mı?"
"Yılan ya, vurdum öldürdüm, onu gömüyorduk."
"Eşini de vurdun mu?"
"Bulamadım ki."
"Bu kötü işte," dedi Eksinin Ali. "Vallahi hiç bakmaz dişler topunuzu, bir yılanı öldürdün mü eşini de bulup öldürmek gerek. Sen bilmezsin, gene bir yirmi yıl geçmiştir. Sen bilmezsin ya anan bilir, Cennet karısı bilir, Hotun Musa bir yılan öldürdüydü, babamlar mabamlar 'eşini bul yeğen, eşini bul' dediklerinde güldü geçti, yılanı da dehetti attı bahçeye. Ertesi sabaha çıkamadı; feryadına gece bütün köy uyandık. Nah belim kalınlığında bir yılan, sarıl sarman olmuş beline, orasından dişlemiş, burasından dişlemiş. Sen de on, ben diyeyim yüz yerinden ısırmış fukarayı. Yani diyeceğim şu, eşini bul eşini."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 199 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 199 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 10:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yılan kısmı çok kincidir," dedi Cennet Ana. "Eşini öldürenin ardını bırakmaz."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 198 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 198 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
20 Oca 00:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara Kış
"Gökyüzü hâlâ kapkara," dedi Salih.
"Bütün bir kış açılmaz gök," dedi Cennet Ana. "Ne yıldız yüzü görür insan ne güneş yüzü. Toprağın üstünde kar buz, göğün altında kapkara bulutlar!"

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 196 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 196 - E Yayınları 5.Baskı 1997)

-de, -da, -ki gibi ekleri ayıramayan cahiller bu siteden uçurulmalıdır. Net konuşuyorum, kitap okuduğunu iddia eden biri bunları bilmeli. Sonra bana milliyetçilik falan kasarlar; daha dilini bilmiyorsun e be kerkenez! Bilmeyenler sitede takılabilmeli ama öğrenene kadar girdi yaratamamalılar. Daha bir sürü çözüm önerim var, admin beni yeşillendir.

Zagor, bir alıntı ekledi.
 25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Efe Ağacı
Dalında yaprak olurdu; çiçek açtığını hiç gören, duyan olmamıştı. Yüz yaşında var mıydı derlerse, vardı. Hemen yanında, gün boyu akıp duran çeşme olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Dağdan inen, ince şerit yol olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Meyil aşağı dolanıp giden, düze varınca keskin bir dönemeçle karşı dağların sinesine yönelen "koca yol" olmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Yüz yaşında var mıydı derlerse, vardı. Bin yaşında var mıydı derlerse, vardı. Köy kurulmadan önce var mıydı derlerse, vardı. Enginomar türbesinden önce de var mıydı derlerse, vardı, uluçınardan bile eskiydi Efe ağacı.

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 62 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 62 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Zagor, bir alıntı ekledi.
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başımı alıp bir gitsem diye düşünürdü çoğu zaman; bir gidebilsem. Büyüyüp adam oldu mu gidecekti; yolu yoktu. Babası arada bir lafını ederdi "taş ahırı buralar" derdi. "Silkinip kalksak da şehre gitsek adam oluruz" derdi. Ama "Baba toprağı yüreğinden bağlardı adamı."

Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 63 - E Yayınları 5.Baskı 1997)Kerkenez, Cengiz Tuncer (Sayfa 63 - E Yayınları 5.Baskı 1997)
Gamby, İnsan Neyle Yaşar'ı inceledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

iğrenç bir çevirisiyle okuduğumdan ötürü müdür bilinmez, lakin birçok insan gibi benim de pek ısınamadığım bir tolstoy kitabı. çok düz, tespitleri oldukça sığ, ifade tarzı meh...

hayatında okuduğu en iyi kitap vb. yakıştırmalar yapanlara da saygılıyım ama tolstoy'un isminden ötürü yürüdüğüne inandığım bir kitap insan ne ile yaşar. bu kitabı çok geç okudum, belki de yüce tolstoy eserlerinden sonra beklentileri çok yükselttim, kim bilir...

her neyse, bitirdikten sonra "tolstoy efendi olmamış bu, otur sıfır." dedim içimden. sonra titreyerek kendime geldim, "sen kimsin kerkenez! haddini bil lan!" diye aynaya bakarak haykırdım.

Gamby, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı üç kere okudum. İlk iki seferde müthiş keyif aldığım söylenemez; ilkinde lisenin ilk yıllarındayım ve algım ne yazık ki tam olarak açık değildi. Romantik şeyler fazlasıyla itici geliyor ve ben de buna ek olarak ön yargıyla yaklaşıyordum. İkinci kez okuduğumda ise dönüşümün hemen arkasından tekrar bakayım diye giriştim bu esere. dönüşümden sonra çoook farklı geldi, "Ne diyor bu kerkenez?" dedim. evet, Kafka'ya kerkenez dediğim için beni mahkemelerde süründürmelisiniz. ama yaptım işte, insan zamanla olgunlaşıyormuş.

Üçüncü kez okumam ise bu kırık hayaller çöplüğünde doldurduğum çeyrek yüzyılın birkaç ay sonrasına tekabül etti. Sevdim, çok sevdim. Kafka'nın Milena için hissettiği tutkuyu damarlarımda hissettim. Beynimden kalbime aktı, metrobüste, otobüste, kalabalık yalnızlıklar içerisinde milena'yı ve kafka'yı ve o tüm mektupları sorguladım, ben ne yapardım diye düşündüm. Dediğim gibi sevdim. Çok sevdim.

Öneririm.

Tuncer TAMTÜRK, Kerkenez'i inceledi.
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine bizim Peder beyin kitaplığından bir gençlik merakı. Yazarın soyadı, adımla aynı olduğundan birde kapağında ki dobermanın şekli ilgimi çekmişti. Burda ki basım farklı anlaşılan. Roman kahramanın (Salih di galiba) askerde yaşadıkları, yengesiyle namütenahi bir durumda kalması, köy yaşamındaki yokluk, kasabada ki farklılar, Anadolu coğrafyasında yaşayan insanlar adına güzel ama acı dolu hikayeler. Askerlik hayatı, bastırılmış cinsellik, aile bireylerinin salt gerçekçi ilişkileri. Kara bir roman hasılı. Galiba yazar bu romanıyla ödül de almış öyle yazıyordu kitapta. İnsanımız adına fikir edinmek için okunabilir.

Özdemir, bir alıntı ekledi.
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Futbol, yani daha çok futbolcular, bir de kötü film artistleri dışında akıl almaz ölçüde bilgisiz olan Kerkenez Sevim...

Gol Kralı, Aziz Nesin (Sayfa 83)Gol Kralı, Aziz Nesin (Sayfa 83)