Şu havaya bakıyorum da Ramazan ayına girdiğimizden beri, bir bulutlu, bir yağmurlu, bir sakin normalde sıcakların tavan yapması gerek ama Allah resmen biz kulları zorlanmasın diye havayı böyle yapmış bu havaların kesinlikle tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Bir hikmet var bu işte.
Bu nasıl bir rahmettir Allah'ım...

HavuçReçeli, Zor'u inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

ZOR, kesinlikle hazır cevap olan minik bir adam. Ama bu hazır cevaplılık kesinlikle konuşmak için konuşma olarak adlandırılmamalı. Her şeye mantıklı bir cevabı olan, her resmin en ince detayına kadar fark eden ve bunu size basit bir dille ikna edici bir şekilde sunan bir Haitili cüceden bahsediyorum. Kitap elimde uzun zamandır var sanırım 2015te almıştım ama bir türlü elim gitmiyordu. Her seferinde kapağını açtığım gibi kapatıyordum ve bu sefer farklı olmasını umarak başladım kitabı okumaya ve öyle de oldu. Düşündüğümün aksine sizi genel olarak yoran bir kitap değil, benim için bahar havasıyla uyum sağlayan bir kitap oldu. Veranda da kahvenize eşlik ederken sayfaların aktığı ama her sayfada size bir şeyler sunan, düşünceleri çok ince bir şekilde işleyen bir yapıt. Zor’un dediklerine çoğunlukla katılıyorum, fikirlerini felsefi, manevi ve bilimsel şekilde kitabın kapağında da yazdığı gibi destekliyor. Ancak hemen “ay ben sıkılırım… bilimsel mi, felsefi mi…” dememek gerek. Çünkü fazla detaya girmiyor, girmesi gereken ya da sizin merakınızın arttığı yerlerde daha fazla bilgi edinebileceğiniz başka kitap-kaynakların da ismini vermiş yazarımız. Kitabın içeriği mutluluk, enerjinin gücü, değerler, Tanrı, evren, kuantum gibi geniş çaplı ve bunların geçtiği yer Joe’nun Yeri adlı bir bar. Kim barda bunları konuşur diye düşünebilirsiniz ki haklısınız, John bile bu şekilde düşünüyor. Bar için fazla ağır konuşmalar olsa da yazar bunu bile genel anlamda oturtmayı başarmış. Sevmediğim nokta ise Kuantum olayında “Yeter….” Dedirtmesi oldu. Konuyu fazla uzattığını ve kitaba biraz ara vermem gerektiğini düşündüm ancak eğer ara verirsem bir daha elime alamamaktan ve kitabın sonlarına doğru yarım kalmasından korktuğumu söylemeliyim. Yazarın kuantum fiziğine ve özellikle evren yapısına karşı derin bir ilgisinin olduğunu düşünüyorum. (Düşünüyorum çünkü yazar hakkında Türkçe bilgi bulunmadığı gibi İngilizce olarak bile pek işe yarar bilgi elde edemedim. Merakım daha da arttı ama şimdilik fikir yürütelim.)
Kitap hakkında ki tanıtım yazılarında yazılanları abartı bulduğumu söylemekle beraber evet bilgece içeriği olduğunu ama hayatınızı değiştirecek, aydınlatacak bir baş yapıt olduğunu düşünmüyorum. Okuması zevkli olan bir kitaptı. Diyaloglar birbirinden oldukça zıt insanları ve fikirleri savunmasına rağmen iki tarafın bakış açılarını ve düşüncelerini oldukça başarılı anlatıyor.
Kişisel gelişim kitabı - romanı demek pek doğru değil ama okunabilecek, size kesinlikle güzellikler katacak bir kitap.

Gülcan Bülbül, Keltler - Son Esir Arunas'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sizi bilmem ama benim Tarihi kurgulardan beklediğim mıç mıç romantizm veya kitabın yarıdan çoğunun yetişkin içerikli sahnelere dolu olması değil.
.
Hangi dönemi veya uygarlığı yazıyorsa, yazar içerisine her şeyi katmalı. Sosyal, kültürel, kıyafetten tutun da söyledikleri şarkılar, yedikleri yemeğe kadar her şeyi katmalı. İyi ve kötü her şeyi eklemeli. Ki, boş bir hikaye olmasın.
.
İşte, KELTLER- Son Esir Arunas böyle bir hikaye. Bu kadar şeyi verince şimdi siz sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Kesinlikle sıkıcı değil. Aksine akıcı, aksiyonlu, gizemli ve tutkulu bir kurguya sahip. Yazarın daha önceki kitaplarının hepsini okudum. Çoğunlukla sevdim. Ama Keltler bambaşka diyebilirim. Zaten kalemi güçlü olan bir yazardı ama bu hikaye ile daha da kendini aştı.

Beyza ŞİMŞEKLİ, Otostopçunun Galaksi Rehberi'yi inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kafanızı dağıtmak istiyorsanız ve akıcı bir komedi-bilimkurgu kitabı arıyorsanız bu kitabı okumak kesinlikle doğru bir seçim olacaktır.

Kitap bir robotun yerküreye inmesiyle başlıyor ve fazlasıyla hayalgücüyle yapılmış bir kurguyla devam ediyor.

Kitabın hayal ürünü olması ve sade bir dille yazılması akıcılığını fazlasıyla arttırmış. Bu kitap serinin ilk kitabı ki bunu sonunun bitiş şekliyle de rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Kitabın tek okunmasını zorlaştıran yanı fazla uydurma kelime bulunması bana göre. Başlarda bu kelimelerin bir anlamının olduğynu düşünüyordum fakat kitapta ilerledikçe ve kelimelerin uydurma olduğunu anladıkça okuma zevkim ve hızım bir o kadar arttı.

Okurken eğlenebileceğibiz bir bilim kurgu kitabı arıyorsanız kitabı size fazlasıyla öneririm.

lavinives, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Dinle! Yaz bir tarafa
Rica ediyorum, nefesimi tüketme:
Haklı çıkmak isteyen, dili kuvvetliyse, Başaracaktır bunu kesinlikle.
Ve yeter artık, bıktım gevezelikten, Haklısın sen, çünkü gerekiyorsun bana.

Faust, Johann Wolfgang Von GoetheFaust, Johann Wolfgang Von Goethe
Ahmet Hilmi Güven, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Burası kesinlikle aradığı yerdi. Dünya sona ermeden önce birkaç dakika için yaşadığı mutluluk dolu hayatın izlerininin olduğu yer . Yeniden buradaydı ve belki de şimdi istediği kadar zamana sahipti.

Hafıza, Leonardo Patrignani (Sayfa 82)Hafıza, Leonardo Patrignani (Sayfa 82)

Şayet varsa pişmanlığın iki ismi.
Bunlardan biri benim öteki kesinlikle sen değilsin.

Ahlâ, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · 8/10 puan

Düşlerin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek kesinlikle acı çekmez.

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 135)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 135)
Fox Mulder, Bağdat'a Geldiler'i inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde

#29346455 etkinliği vesilesiyle okuduğum bu kitap, Agatha Christie'nin klasik polisiye romanlarından oldukça farklı. Birkaç küçük cinayet dışında cinayetin işlenmediği, çoğunlukla siyaset ve casusluk ağırlıklı konuların işlendiği bir kitap.

Sekreter bir kızın sevdiği adamın peşinden Bağdat'a gitmesi ile başlayan hikaye, kızın siyasi bir komplonun içerisine girmesi (veya çekilmesi) ile bambaşka bir hal alır.

Agatha Christie, kitabı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, ABD ve Rusya arasındaki Soğuk Savaş'ın başladığı ilk yıllarda, ikinci kocası Arkeolog Sir Max Mallowan ile Bağdat'a yaptığı bir geziden esinlenerek yazmış.

Agatha Christie sevenler kesinlikle okuyacaktır ancak sadece polisiye tadı almak isteyen okuyucuların kitaptan pek fazla o tadı alamayacağını düşünüyorum.

heysem, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Sallantılı varlığımızda hiç bir şey bize daima bizde kalması için verilmemiştir. Her şey bir burgaca kapılır, bazen görünür, bazen kaybolur, yeniden meydana çıkar ve sonra yine silinir. Bunun içindir ki hislerimizi damgalayarak, ebedîleştirerek değişmez bir şekilde ifade yollarını arıyoruz. Çünkü her şey bitince, belki birkaç milyar yıl sonra beklenen gün de gelince, her şey kül olunca, gezegenimiz yokluğa karışınca, ötelerin ötesinden evrensel bir bilinç gelecektir. Bu bilinç, boşluğun ortasında ve sonsuz sessizlik içinde, her zaman canlı olan müziğimizi kesinlikle duyacaktır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 86 - Epub)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 86 - Epub)