Sinem D., Yaban'ı inceledi.
17 Mar 18:33 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Uzun zamandır okumayı planladığım bir kitaptı Yaban. Yakup Kadri’nin de okuduğum ilk eseri. Kitap bana göre 2 bölümden oluşmaktadır: 1. bölüm, Çanakkale Savaşı’nda kolunu kaybeden bir subayın Anadolu’da bir köye yerleşmesiyle başlayan ve köy halkıyla olan düşünce savaşını anlatan kısım. 2.bölümde ise düşman askerlerinin köye gelip, kadın,erkek ve çocuk; canlı cansız demeden neredeyse her şeyi yağmalayarak köyü bir savaş haline getirmelerinden bahsedilmiştir.

Subay Ahmet Celal, köy ahalisinin gözünde bir yaban yani bir yabancı. Hatta bütün dedikleri bütün düşünceleriyle onlara taban tabana zıt bir yabancı. Ahmet Celal vatanını müdafaa için bir kolunu kaybetmiş subaydır evet ama bu durum karşısında köy halkı en ufak etkilenme şöyle dursun onun dediği hiç bir şeye inanmazlar hatta onu “Kemal Çetesi” olmakla suçlarlar. Kulaktan dolma yanlış bilgilerle dolu bir savaş muhabbeti döner sürekli ortalıkta. Subay halka gerçeği öğretmek isterken her seferinde daha çok çıkmaza girer çünkü karşısında beyinleri yıkanmış bir topluluk vardır.
Savaş cephede devam eder lakin subay da köylüyle bir mücadelededir. O da insanların önyargılarıyla, gerçekten tümüyle uzaklaşmış düşünceleriyle savaşır ki bu savaş bence cephede olan savaş kadar çetin bir savaştır. Kitabı okurken çoğu yerinde şu düşünceler tasavvur etti zihnimde: 2-3 sene aynı ortamda kalmak zorunda olduğun insanlarla neredeyse hiç bir zaman aynı noktada kesişememek, aynı dili konuşamamak ne zordur kim bilir. Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur demiş Einstein. Bu söz maalesef ki hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Önyargılarından bir türlü arınamayıp, gözleri gerçeğe kör olmuş insanlar 100 küsür sene önce olduğu gibi hâlâ var ve çok fazla maalesef. Yazar bu cahil topluluğu kitapta köylü olarak sınıflandırmış olsa da her yerde ve her zaman, köylü şehirli ayrımı yapmaksızın beyinleri yıkanmış çok sayıda insan mevcut ne yazık ki.

Kendimce kategori ettiğim 1. Bölüm çok etkilendiğim şu satırlarla bitiyor. “Bunların hiçbiri “ne yaptığını” bilmiyor.
Eğer bilmiyorlarsa kabahat kimin? Kabahat, benimdir. Kabahat, ey bu satırları heyecanla okuyacak arkadaş; senindir. Sen ve ben onları, yüzyıllardan beri bu yalçın tabiatın göbeğinde, herkesten, her şeyden ve her türlü yaşamak zevkinden yoksun bir avuç kazazede halinde bırakmışız. Açlık, hastalık ve kimsesizlik bunların etrafını çevirmiştir. Ve cehalet denilen zifiri karanlık içinde, ruhları, her yanından örülü bir zindanda gibi mahpus kalmıştır.”


Bana göre, 1.bölüm çok fazla anlam yüklü mesaj içermesi sebebiyle çok kıymetli fakat 2.bölümde ise köydeki insanların çaresizlikleri, korkuları, çırpınışları karşısında çok etkilendim. Verdiği mesajların unutulmaması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim. Okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum.

Elif Şafak
— Yalnızlık ne ıssızlıktır ne kimsesizlik. Yalnızlık insana en çok başkalarıyla çevriliyken gelen bir histir ki kimileri buna etraf kalabalıkken kalbin yalnız olması hali derler.

Nefret.. hayattan,kendinden,etraftan... baksan çok iyisin şükre sebep çok başka yerden baksan diptesin kimsen yok, sen bile seninle değilsin.. yalnızlık desen değil kalabalık çok, kimsesizlik desen değil güya kalabalık yine çok ..

Biz dünyanın arka bahçesindeyiz.Ondan bu sessizlik, kimsesizlik..Sonra arka bahçeye gömülen kitaplar bulunuyor da kurtarıyor dünyanın kulakları sağır eden sükutundan

HadRa, bir alıntı ekledi.
12 Mar 20:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlık felsefem, ayrılık dinim ve kimsesizlik dünya görüşüm oldu.

Aşina Yüzlerle Ailesine ve Dostlarına Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 67 - Fecr Yayınevi)Aşina Yüzlerle Ailesine ve Dostlarına Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 67 - Fecr Yayınevi)

Kimsesizlik değil bu,
kimselerimizin kim olduğunu
enikonu bilmediğimiz
kördüğüm bir yalnızlık ahvalimiz!

Nezahat Güneş Yokuş

Umutcan Dinç, bir alıntı ekledi.
04 Mar 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kimsesizlik korkunç bir şey Başkomserim. Annen baban yoksa çocukluk korkunç bir şey. “

Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 183 - Everest Yayınları)Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 183 - Everest Yayınları)
Şirvan Demirarslan, Sergüzeşt'i inceledi.
04 Mar 14:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dili,kurgusu,anlatımı gayet başarılıydı. Güzel bir aşk hikayesinin yanında çaresizlik,yapayalnızlık, kimsesizlik gibi kavramları iliklerinize kadar hissettiren, zaman zaman ana karakterin elini tutup onu kurtarmak isteyeceğiniz bir kitaptı. Dilinin ağır olmaması ve akıcılık nedeniyle çok kolay okunup anlanacak bir kitap, tavsiye ediyorum.

AltıÇiziliCümlelerim, bir alıntı ekledi.
04 Mar 01:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ortaköy Camii'nde Allah'a ciddi ciddi yalvardim: "Ya Rabbim, senin huzuruna bu kılıkta çıktığım için beni bağisla. Haddimi aştığımi seziyorum Allah'ım. Kabalık ettiğimin farkındayim, üzgünüm. Sana bu yapay elleri açarak dua ediyorum, fqkat bunu küstahlığımın değil, acizliğimin bir delili say. Târumar yureğime bak Ya Rabbim; senin lütfunla [sanırım] hala bana ait olan yüregime bak..." Ortaköy Camii karadan koptu ve boğazin sularinda yüzmeye başladi. "Belki de senon nazarinda sevimliliğimi gitgide kaybediyorum Allah'im.Ne olur Ferruh Ferman'ın günahlarinin cezasini da bana cektirme. Benimkilerim yeterince çok olduğu malum..." 150 yaşindaki camii az kalsin bir şilebe tosluyordu. Eğer çarpsaydi herhalde 1894 depreminden çok daha büyük bir hasara uğrardi. " Allah'im hiçbir zaman sana kulluk etmeye gereken özeni gösteremedim. Şu siralar icinde bulundugum belali tuhaflikta bunun payi olduğunu anlayabiliyorum. Galiba kendime hem fazla acıdım hem fazla güvendim . Bilincli ya da bilincsizce işledigim günahlarla ilgili olarak, affina siginiyorum. Göğsümü samimiyetle, ümitle ve ferahlikla doldur" .Kulagima bir kibrit sesi çalındi ve Ortaköy Camii denizin ortasinda yanmaya başladi! Bu ilk defa olmuyordu, 1984'te de yanmişti! Çırağan Sarayi gibi, bu cami de Mimar Nigoğos Balyan'in 'yanici' eserlerindendi. " Ya Rabbim,bizi Hazreti Muhammed'in hatrina yarattin, onun hatrina yaşat. 'Biz' diyorum, fakat hemen hic kimsem yok Allah'im, içimi karartan bu kimsesizlik duygusundan beni kurtar. Rabbim vaktiyle bu kücücuk caminin zemini boşaltilmis da tam 80 bin ton harçla doldurularak saglamlastirilmis. Sen de beni sağlamlaştir " .

Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 116)Dublörün Dilemması, Murat Menteş (Sayfa 116)