Mustafa Sağlam, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Deli olmak ne demek, biliyor musun?"
"Kimsin sen?"
"Adım Zedka. Yatağına gir, hemşire uyuduğunu sandığında, sürünerek buraya gel."
Veronika yatağına döndü, hemşirenin yeniden kitabına dalmasını bekledi. Deli olmak ne demekti? En ufak bir fikri yoktu, çünkü bu sözcüğü herkes kendi bildiği gibi kullanıyordu: Örneğin, bazı sporcular rekor kırmak için canlarını dişlerine taktıklarında onlara deli deniyordu ya da tuhaf, güvensiz, normal insanlarınkinden çok farklı yaşamlar sürdüren sanatçılar deliydiler.

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Duygu Baş, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig

Ölüm ve Ölmek Üzerine
Bir insan hayatı kaç şekilde sona erebilirdi. Yatağında dışarıdan huzurlu gibi görünen bir ölüm ve diğerleri.
Bu soğuk oda neresi. Soğuk ama üşümüyorum. Kalkmalıyım buradan hemen. Kalkıp dışarı çıkmalıyım. Üzerimdeki bu çarşaf da neyin nesi. Burası neresi. Bakar mısınız? Hey! Size diyorum duymuyor musunuz? Kalkmama yardım edin lütfen.
-Nasıl ölmüş komutanım?
-Valla abi intihar gibi duruyor. Ama arkadaşlarının bildiği bir sorunu yokmuş. Yani önemli bir sorunu yokmuş.
Sen kimsin ki benim sorunlarımı bileceksin. Hem, kime göre neye göre önemli. Ne demek önemli sorunu yokmuş. Sen benim neler çektiğimi nereden bileceksin ki. Kimsin sen ne işim var benim burada.
-Allah rahmet eylesin, gençmiş daha. Ya bunun kafasına nolmuş böyle. Kötü olmuş valla.
-Düşünce böyle oluyor abi, nolacak kaç metre mesafe var.
-Buyrun savcım. Adı ...... Yaşı 25. Öğrenciymiş burada.
-Noluyor bu gençlere böyle anlamıyorum. Oooooo hocam hoşgeldiniz, nasılsınız.
-İyiyim savcım. Nolsun işte bildiğin gibi. Hemen başlayalım savcım başka işlerim de var.
-Yavrum aç kafayı bakalım bi. Hoş pek açılacak bir tarafı da kalmamış. Elbiselerini çıkarın hemen, fotoğraflarını da çekin bu haliyle.
Dokunmayın bana dokunmayın! Siz kimsiniz elbiselerimi çıkarmayın. Çok utanıyorum lütfen yapmayın. Allahım bana ne yapıyorlar böyle. Başım.... Başıma dokunmayın, yüzüme nolmuş böyle.
-Hııım evet savcım. Düşmeye bağlı kafatasında hasar var. Haliyle beyinde de hasar var. Gövdeyi açalım.
Vücudum. Kimsenin dokunmasına izin vermediğim vücudum. Dokunmayın bana. Yapmayın!
-Ciğerlerde kötü olmuş.
Çekmeyin fotoğraflarımı, kime göstereceksiniz bunları. Ailem görmesin beni bu halde Allah aşkına yapmayın. Ben ne yaptım da bu duruma düştüm. Neredeyim ben. Düşün, düşün... Buraya nasıl geldim. Dur... En son napıyordum, neredeydim ben. En son okulun penceresindeydim. Neden çıkmıştım oraya? Evet o adam yüzünden çıktım. Seviyordum onu. Ama o naptı bana. Terk etti beni. Hem de çok sevdiğimi bile bile. Ama ben böyle olsun istememiştim ki. Bu hale düşmemeliydim. Ölüp kurtulmalıydım. Fakat şimdi düştüğüm duruma bak. Çıplak, parçalanmış bir beden ve bunlara engel olamayan ben...
-Savcım tespitimi yaptım, yazalım. Yaz katip! Fatma ve Ahmet kızı 1993 doğumlu Gülseren ....'in ölüm nedeni yüksekten düşmeye bağlı künt kafa travması, beyin doku hasarı ile gelişen....
Ben öldüm mü? Siz ne diyorsunuz. Ben ölmedim. İşte burada tam karşınızda size bakıyorum. Duymuyor musunuz ölmedim ben. Ben ölmek mi istemiştim? Ölmek böyle bir şey mi? Ölecektim ve bir ışık gelip beni cennete alacaktı. Hepsi bu kadar değil miydi? Ben mi yanlış biliyorum. Işıklar yanıyor ama etrafımdaki bu gölgeler de neyin nesi? Yaklaşmayın bana. Gölgeler! Size diyorum. Bırakın ellerimi. Çıkmak istiyorum. Bir cenderedeyim. Etraf neden böyle aniden karardı. Gölgeler...
-Cesedin yakınlarına tesliminde bir sakınca yoktur. İş bu tutanak birlikte imza altına alınmıştır.
-Cesedi dolaba kaldıralım arkadaşlar. Tamam, işimiz bitti galiba. Hadi gidelim.

Günaydın
birini çok sevdiğinizde o sizi üzse de onun yanında olmak istersiniz. o size korkunç birşey yapsa da onun kollarında teselli bulmak istersiniz. birini çok sevdiğiniz de 1000 kere yalan söylesede en çok ona inanmak istersiniz. bana dövmemin anlamını sormuştun. bu son dersimiz senin ile.. dövmede şöyle yazıyor ; kimsin sen ? şüphesiz sen sen değilsin...

alıntıdır

Handenur Batur, Süreyya'yı inceledi.
18 Mar 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

-Sen hep böyleydin Süreyya.Oldum olası uyanmayı sokağa çıkmayı sevmedin.Dışarılar kabusun oldu,içeriler kuytun memleketin.Şehirleri sevemedin.Hep gidesin geldi.Doğa Bir bilgi biçimiydi senin için;böylece her vakit türlü türde doğaya yönelmek istedin.Gittiğin hiç bir yer yetmedi.Hep yeniden,bir kez daha gitmek istedin.Kaç göçsün Süreyya!
-Sen kimsin de suçlayacaksın?Sen kimsin Süreyya,bir beden,bir de yarım akıl..
-O delilik anında tüm benlikler yalnız bırakır insanı.
-Yalnızlığa dair bir his ,ilk ne zaman gelip bulmuştu seni?Sonraları içine bir şüphe düştü.Düşünmeye karar verdiğinde.Evet evet biliyorsun bunu.Düşünmek bir tercihtir.B..tan bir tercih ama bir kez gelip buldu mu insanı...bir ifrit bir çiyandır düşünmek..

Ayşe Karabacak, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
18 Mar 16:57 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Az ve öz yazmanın karşılığı kesinlikle Stefan Zweig. Neden bilmem kapak tasarımından olabilir, hiç beklemediğim bir içerikti. Bir de nedense çok satanlarda olunca yüzeysel mi, hayal kırıklığı olur mu diye korkmuştum ama çok etkiledi gerçekten.

Tükenmişlik sendromu, depresyon ne derseniz işte, o durumdaki burjuva kesimden bir adamın, aydınlanma yaşadığı geceyi, ânı anlatıyor aslında.

Toplumun sizi sıradanlaştırmasına, kalıplara girmenize izin vermeyin. Sen kimsin, tutkuların, hislerin ne, hissettiğin gibi yaşa. Yaşam katı kurallardan, hırstan, paradan ibaret değil, seni mutlu edeni yap diyor bence

Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
18 Mar 00:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Evin Caynak, bir alıntı ekledi.
17 Mar 22:57

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig
Aslı, bir alıntı ekledi.
17 Mar 17:37 · Puan vermedi

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen kimsin ki benim için?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig