Damla Köseoğlu, Esir Şarkılar Vadisi'yi inceledi.
06 Nis 16:23 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dördüncü Kimberley Freeman kitabı da bitti. Kır Çiçeği Tepesi ile başlayan Freeman tanışıklığım bu kitapla devam etti ve yine iyi ki bu yazarı okumaya başlamışım dedim. Yazarın kitaplarını dilimize çevrildiği sırayla okumak istesem de, Zümrüt Şelaleri daha önce yayınlanmasına ve elimde de mevcut olmasına rağmen Esir Şarkılar Vadisi'ni okudum çünkü bir hayli merak ediyordum bu kitabı. 813 sayfa olmasına karşın akıcı olması sayesinde kolay okuduğum bir kitap oldu Esir Şarkılar Vadisi. Bir kitabı okuyup bitirdikten sonra o yazarın daha önce de kitaplarını severek okumuşsanız "Her zamanki gibi!" dersiniz. Ben de bu kitabı bitirdikten sonra "Klasik Kimberley Freeman." dedim. Kitabında okura dizi izliyormuş hissini yaşatan, karakterlerin hayatlarında neler olup biteceğini merak ettiren, karakterlerin içinde bulundukları ruhsal durumları okuyucuya başarılı bir şekilde aktaran Freeman. Ayrıca yazarımız Avustralyalı ve bu nedenle kitaplarının büyük bölümü Avustralya'da geçiyor (bu kitapta Almanya, İngiltere ve Yunanistan ağırlıklıydı) , ben özellikle bu kısımları çok seviyorum, karakterlerin hayatlarını geçirdikleri yerlerdeki betimlemeler bana tam manasıyla huzur veriyor.

Esir Şarkılar Vadisi'nde iki ana karakterimiz bulunuyor. Biri Almanya'nın küçük bir köyünde yaşayan, çocuk yaşta annesini kaybeden ve tek hayali büyük bir opera sanatçısı olmak olan Ellie Frankel; diğeri ise 1960'lı yılların Londra'sında, yaptığı müzikle hatırı sayılır bir hayran kitlesine ulaşan Penny Bright. Biri şöhret olma uğruna birçok şeyden vazgeçen Ellie; diğeri ise geçmişinde yaşadıklarını bir türlü unutamayan ve geçmişi her adımında karşısına çıkan Penny.

Kimberley Freeman Esir Şarkılar Vadisi'nde yine insanın hayatta yaşayabileceği tüm mutlulukları, hüzünleri, şansları, şanssızlıkları sunuyor okura. Karakterlerin başlarına gelen olaylar her an herkesin başına gelebilecek nitelikte bu nedenle de yaşananlardan rahatlıkla dersler çıkarabiliyorsunuz. Yukarda da belirttiğim gibi Freeman kitaplarındaki duru çevre tasvirlerini çok seviyorum, bu kitabında da Yunanistan ve Avustralya sahillerinin anlatıldığı bölümleri okurken çok keyif aldım. Ayrıca yazarın kitaplarında karşımıza çıkan diğer bir şey de her bir kitabında farklı bir uğraşla ilgili hikayeler kaleme alması, Kır Çiçeği Tepesi'nde dans, özellikle bale karşımıza çıkarken bu kitabında müzik var. Arialar, sahne performansları, piyanolar, notalar var... Peki bu kitapta neleri sevmedim? Beğendiğim noktalar daha fazla olsa da kitaba dair beğenmediğim şeyler de oldu tabii ki. Bazı olayların sonuçlarının kolay tahmin edilebilir olması sevmediğim şeylerden biriydi, bir diğeri de Esir Şarkılar Vadisi 40-45 yıllık bir zaman aralığında geçiyor ve sürekli yıllar arasında bir akış var. Bazı bölümlerde hangi yıl ve mekanın konu alındığı yazsa da bazılarında birden on yıl önceki olaya gidebiliyorsunuz ve başlık olarak bu yazmıyor, bu da anlık kafa karışıklıklarına yol açabiliyor. Bunlar dışında genel olarak harika diyemesem de güzeldi diyebileceğim bir okuma oldu benim için Esir Şarkılar Vadisi. Şu anda kitaplığımda okunmayı bekleyen bir Freeman kitabı daha var, o da Zümrüt Şelaleri, bir süre sonra onu da okuyacağım elbette. Yazarı tavsiye edip etmeyeceğim hususuna gelince; Sarah Jio, Debbie Macomber, Kristin Hannah tarzı yazarları seviyorsanız Kimberley Freeman'ı da severek okuyacağınıza eminim.

Melike, bir alıntı ekledi.
06 Mar 00:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İşler sarpa sardığında, güçlü insanlar yollarına devam ederler..

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley FreemanKır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman
Nilüfer Yolcu, bir alıntı ekledi.
01 Mar 22:13 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"Bazen kader hayatımızdaki kişilerle sınar bizi. Ki hayaller bu sınavı geçmek için yeterli degildir.."

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley FreemanKır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman
Melike, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sanki ben doğduğumda, sen gökyüzünde beni sabırla bekleyen bir yıldızdın...

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 1 - undefined)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 1 - undefined)
Berçem Arslan, bir alıntı ekledi.
27 Şub 16:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kitabı bir kez okudun mu, sen ve o bir ömür boyu birbirinize ait olursunuz. Bunu bilmiyor muydun?"

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76)
GÜLAY PEKÖZSOY, bir alıntı ekledi.
25 Şub 11:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bunu bilmiyor muydun?
Bir kitabı bir kez okudun mu, sen ve o bir ömür boyu birbirinize ait olursunuz.

Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76 - Arkadya)Kır Çiçeği Tepesi, Kimberley Freeman (Sayfa 76 - Arkadya)
TSena_gl, Zümrüt Şelaleleri'ni inceledi.
01 Şub 00:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın, Kır Çiçeği Tepesi isimli kitabını okumuş çok beğenmiştim; bu sebeple bu kitap için beklentim fazlaydı ama yeterince karşılanmadı. Başlarda ısınamadım, konu beni çekmedi; oysaki arka kapak yazısı aşırı ilgimi çekmiş, büyük bir hevesle başlamıştım, bu sebeple de beklentim fazlaydı. Ama yine de ortalarda falan olayların ilerleyişiyle birlikte ortaya çıkan merakımla, kendimi kitabın akışına bırakabildim. Geçmiş ve günümüz şekilde ilerleyen kitapları ayrı bi' sevdiğimi hep sôylüyorum, bu kitap da iyidi ama harikaydı, çok sevdim, diyemem. Geçmiş zamanda Violet, Zümrüt Kaplıca Oteli'nde çalışmaya başlar. Kendini işine verip annesine bakmayı amaçlayan Violet, beklenmedik bir aşka tutulur. Aşkın rehavetiyle bazı şeyleri göremezken, bir gece kar yağışıyla otelde mahsur kalınmasıyla, karmaşık, kötü durumlar baş gösterir.
Günümüzde ise restorasyonu yapılan Zümrüt Kaplıca Oteli'nin karşısındaki kafede çalışan Lauren Beck'in hayatını konu alıyor; bir nevi bir arayış, kendini bulma hikâyesi. Kardeşinin ölümü sonrasında buraya taşınan Lauren, kendince bir amacı yerine getirmektedir. Diğer taraftandan otelin restorasyonuyla ilgilenen mimar Tomas'la tanışır ve hoş bir arkadaşlık kurarlar. Lauren, yaptığı bir kaçamak ile bazı aşk mektupları bularak geçmişin kapılarını aşındırmaya başlar ve böylece Violet ile Lauren'in yolları kesişmiş olur.

Figen Küçükçal, Kır Çiçeği Tepesi'ni inceledi.
30 Oca 17:10 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir kitaptı yalnız sonunda daha etkili bir son beklerdim çok basit bir son olmuş.Lucy mektubu kabul edecekmiydi kardeşlerini kabul edecekmiydi babası be Molly e ne olmuştu. Annesi olmadan neler yaşamıştı bu konularda olmalıydı bence...

Selenay Afşar, Kır Çiçeği Tepesi'ni inceledi.
30 Oca 01:56 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazen kader hayatımızdaki kişilerle sınar bizi. Ki hayaller bu sınavı geçmek için yeterki değildir...

Kitap bittiğinde keşke daha uzun olsaydı dedim. Çok sevdim, çok merak ettim. Bazen güldüm, bazen gözlerim doldu, bazen de o aşkı içinde hissettim.

Beattie'nin evli bir adamdan hamile kalması hayatını tamamen değiştirir. Henry artık o aşık olduğu adam değildir, kızı hayatında ki en önemli varlık olan Beattie artık kızına tek başına bakabilecek bir karar almalıdır.
Alınan kararlar üzücü sonuçlar getirse de, kendi başına karar almaya ve "hayatında bir şeyler YAPAN kadın" olmaya karar vermiştir bir kere. Bazı kararların geri dönüşü asla olmaz..