1000Kitap Logosu

kısassızlık

tabula rasa
bir alıntı ekledi.
Gerçekliklerimiz uçan kürelerdir, yüzen bulutlar, havada süzülen gök cisimleri yavaş yavaş gözden kaybolan kelimelerdir. Sağlam bir zemine demirlemiş değillerdir, başkalaşım geçirip göksel bir varlığa da dönüşmezler. Ne yeryüzü ne gökyüzü bilen, yalnızca zamanı ve mekanı bilen, esassızlık bulutlarıdır. Aklımızdan neşet eden muhayyel varlıklardır. Ama uçabilecek olan, bir tür akıldır.
11
Eid, bayramlık giysilerine bürünmüş ailelerin birbirini ziyaret ettiği, konukseverliğin ve törenselliğin doruğa çıktı bu süreç Meryem'i korkuturdu. Gözünün önünde Herrat’taki şen, iyimser atmosfer, birbirini sevgi sözcüklerine, hayır dualarına boğan, gözleri ışıl ışıl parlayan insanlar canlanırdı. O zaman, bir sahipsizlik, kimsessizlik duygusu üzerine bir kefen gibi çöker, ancak bayram bittikten sonra kalkardı.
Sezer Uçar
bir alıntı ekledi.
Tam olarak aynı durumdayız;
İki satır okuyamıyorum. Arkadaşlar bilir, Harp Okulu’nda aralıksız okurdum ben... Elime ne geçerse... Abur cubur... Birbirini tutsun tutmasın! Okumazsam geberirim sanırdım. İlk zamanlar cephede bile okumaya çabaladım. Işıksızlık, bir de kitapsızlık bunaltırdı ilk zamanlar beni, soğuktan sıcaktan, bitten açlıktan çok... “Bir bitse şu rezillik... Bir atlasam kurmay okuluna... Gece gündüz okuyacağım” derdim. Şimdi günler, geceler bomboş... Kitaplar yığınla... Birini uzanıp alamıyorum. Alsam açamıyorum. Açsam yarım sayfada bunalıyorum.
6