"Yusuf ile Züleyha” adlı eserin yazarı Nazan Bekiroğlu, kitabı altı bölüm şeklinde oluşturmuştur.

-SÖZ BAŞI: Her hikayenin bir başlangıcı, gelişmesi ve sonucu vardır ya hani. Yaptığı o muazzam tasvir ve akıcı üslubu bu bölümde farkedilmektedir.

- YUSUF'UN RÜYASI: Ayet kerime de geçen “ Bir vakit Yusuf babasına: «Babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. Gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar.» dedi.(YÛSUF SÛRESİ/4.) Hz.Yusuf’un başına gelen, ve gelecek olan olaylardan bahsediliyor.

DİĞER BÖLÜMÜN KONULARI: Yusuf’un güzelliği, gördüğü rüya, kardeşlerinin kıskançlığı, Hz.Yakub’un Yusuf'a düşkünlüğü, kardeşlerin kıskançlık uğruna Yusuf'u ölüme terketmeleri veya öyle sanmaları.

-ZÜLEYHA'NIN RÜYASI: Züleyha’nın rüyası, pazara düşen Yusuf’u esir olarak yanına alması, Yusuf’un Züleyha’nın yanında büyümesi, akabinde Yusuf’a karşı bakışının değişmesi… Mısırlı kadınların Yusuf’un güzelliğine kayıtsız kalamaması, Züleyha’nın Yusuf’u odasına çağırması-gömlek hadisesi ve zindan…

-FİRAVUN'UN RÜYASI: Rüya gören Firavun'un gördüğü rüyanın tabiri için Yusuf’a başvurması anlatılmaktadır.
-YUSUF'UN DUASI: Rabbim! Mülkten bana nasibimi verdin. Ve bana rüya ilmini öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni Müslüman olarak öldür. Ve beni Salihlerin arasına kat! (Yusûf,101)

- SON SÖZ, YAZININ KADERİ: Nazan Bekiroğlu’nun kitap hakkındaki son sözleri bu bölümün içeriğini oluşturmaktadır.

Kitabı okuyunca daha iyi anlayacağız ama öyle bir kıssa ki Yusuf ile Züleyha, hissemize inanın ki çok şey düşüyor.

Kalbinin bir köşesine dokunan hikaye nedensiz yazılmıyor...

" Şaşılacak kadar eksik kalmayacak mı yine de, bitti zannedilen hikâye?"

Gece birazdan bitecek. Hastaların ıstırabı, uykusuzluğu annelerin, zaman güne değecek...

Kitabı çok beğendim sade , şiirsel ve akıcı insanı yormayan anlatımı var...

İnsan Seçmek
Zeki insanın yapacağı iştir. Her önüne gelenle arasının iyi olmasını istemektense sadece çok değerli birkaç insanın hayatında yer almasını ister. Bu sayede kendisi ve karşısındaki arasında yaşanacak kıskançlık, kibir, çıkar ilişkileri ve iletişim problemlerini minimuma indirir.

--
Ekşi'den...

Fatma Zehra Demir, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

''Sevginin bitebilen birşey olduğunu yahut gittikçe kuvvet ve güç kazanabildiği gibi zamanla zayıflayıp etkisizleştiğini o vakit kabul ettim.
Sonra da yanılıyor muyum diye kendime sorup durdum.
Belki de aşırı sevgi kıskançlığı, kıskançlık uzaklaştırmayı, uzaklaşma da azalmayı tetikliyordu.''

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 44)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 44)

Eflatun
Bir toplumda zenginlik ve yoksulluk yoksa o toplumda iyilik ve kötülük yok demektir. Çünkü böyle bir toplumda ne kendini üstün görme, ne haksızlık, ne kıskançlık he ne de çekememezlik vardır.

Mesut Yilmaz, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altin madeni
Kiskanclik! "Othello kiskanc degil, karsisindakine inanan bir adam," diyor Puskin; yalniz bu sozler buyuk sairimizin zekasindaki olaganustu derinligi gostermeye yeter. Othello'nun ruhu ezgin, ideali mahvoldugu icin hayat gorusu alaboradir. Gene de o gizli gizli casusluga, gozetlemeye kalkismaz; ici inanc doludur onun. Aksine, ihanete inandirabilmek icin, onu buyuk bir zorlukla suruklemek, itmek, körüklemek gerekir.

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 507 - is Bankasi)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 507 - is Bankasi)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kıskançlık, Ruhumuza ait öyle bir maraz ki, başka her illerin çaresi var, onun yok...
Kıskançlık...yüzümüzün, merhametsiz, sargısız, peçesiz çıbanı...

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 74 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 74 - Büyük Doğu yayınları)
Gamze Can, III. Richard'ı inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare'in bir türlü okumaya fırsat bulamadığım popüler oyunlarından biriydi. Bu oyunu okurken bir yandan tabiri caizse parmaklarımı kemirdim bir yandan duygulandığım yerler olmadı değil. III. Richard hırs, kıskançlık ve kötülüğü temsilen yazılmış bir karakterdi sanki. Shakespeare yine yanıltmadı, yanıltmaz.

— Robert Anson Heinlein
“Yetkin ve kendine güvenen bir insanın hiçbir şeyi kıskanma yeteneği yoktur. Kıskançlık, her zaman nevrotik bir kendine güvensizliğin belirtisidir.”

Semra, Kemikler Şehri'yi inceledi.
 Dün 10:37 · Kitabı okudu · 5 günde

Öncelikle kitabın filmini izlemek isteyenler bence kitabı okumadan önce izleyin çünkü kitabı okuduktan sonra filmde yer verilmeyen detaylara çok sinir oluyorsunuz. Fantastik kitap severler için mükemmel bir kitap. Vampir, kurt adam ve bildiğiniz doğaüstü diğer türler... Hepsi bu kitapta var. Ve tabiki Gölge Avcıları. Sanırım kendi fantastik dünyamda kurt adamlardan sonra gelen en sevdiğim tür olacak.

Kitabın konusuna gelirsek; baş karakterimiz Clary'nin yanlış bildiği hayatını yani annesinin onu korumak için yarattığı dünyanın yıkılmasını okuyoruz. Genel olarak geçmiste olan olaylar ve gelecekte yapılmak istenen kötülükler birbirini kovalıyor. Tabi bu olayların büyük bir kısmınnda Valentine rol alıyor. Peki Valentine kim? Kendisi -sözde- dünyayı saflaştırmak isteyen biri fakat bu saflaştırma milyonlarca ölümden geçiyor ve tabiki Valentine bunu umursamıyor. Diğer karakterleri de tanıtmadan geçemeyeceğim.
Simon; bir gönül davası var ama ne olursa olsun Clary'nin yanında olacak biri kendisi. Çoğu zaman dediklerine hak verdim.
Jace; berbat espirileriyle hayattan soğutsa da bunun kendini maskelemek için kullandığı bir yöntem olduğunu anlıyorsunuz. Kitabın sonlarına doğru baya sinirlendirdi beni ama sanırım neden yaptığını da anlıyorum.
Alec; tam bir kıskançlık abidesi. Calry'den nefret ediyor. Neden olduğunu söylemeyeyim büyük spoiler içerir. Ama sevdiklerini korumak için her şeyi yapar.
Isabel; benim deyimimle seksi şeytan. Clary'ye ön yargıyla yaklaşan, onu istemeyen hatta ara ara kötü davranan biri. Tabi sonra işler değişiyor orası ayrı.
Ve Luke; hayatında onem verdiği kişi sayısı az ve onlar için her şeyi yapar. Hatta onları umursamayan biri gibi davranabilir ama yine onlar için hayatını ortaya koyabilir.

Birçok karakter var hepsini tek tek tanıtmak isterdim. Kitapta bir kuşun bile bir sürü görevi var bu yüzden ana karakterler şimdilik yeterli diye düşünüyorum. Kitabı beğendim. Seri 6 kitaptan oluşuyor. Zaten başladığınızda bırakamak istemiyorsunuz. Olay örgüsü hiç sıkmıyor. Sürekli diğer bölümde ne olacak diye düşünüp duruyorsunuz.

Yorumum bu kadar. Bu kitaba benzer, beğendiğiniz fantastik kitapları önerirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)