Oğuz Atay “beni anlamalısın, ben kitap değilim.” der ve ekler “yaşarken anlaşılmaya mecburum.” insan sevilmekten çok anlaşılmak istiyor.

Batuhan, Gün Olur Asra Bedel'i inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Çok akıcı bir kitap soluksuz olduğum bu kitap yaklaşık 4 konu üzerinde ilerliyor. Yedigey’in en yakın arkadaşı olan kazangap’ın ölümün üzüntüsü ve onun defin işleriyle ilgilenmesi, uzaylılarla iletişime geçilmesi Amerikalı astronot 1-2 ve Rus astronot 2-1 in uzay yolculuğu macerası, Cihan harbinden Gazi olarak baş kahraman Yedigey’in hayatından da bahsediyor. Çok severek okudum, tavsiye edeceyim kitaplar listesinin başında gelecek bir kitap.

Özlem Kutlu, Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı'ı inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Marilyn'in büyükannesinden itibaren başlıyor anlatmaya. Bazı yerlerde, başka biyografilerde anlatılan bazı kısımların yanlışlığını ispat ederek daha güvenilir kılıyor yazılanları.
Bir roman okurcasına, sıkılmadan okudum ama Marilyn'in yaşadıklarına içim acıdı sürekli...
İç savaşlarını, hayal kırıklarını ve ayakta kalabilme çabasını hissettim.

Her hikaye "çılgın bir aktristin çılgın hayatındaki bir başka çılgın gün"lerle dolu.

Bazıları onun için "Gerçek aşkı, sevgiyi bulamamış. O yüzden bu kadar kötü olmuş" diyor ama ben böyle düşünmüyorum.
O aslında evine bağlı, yemek pişirip çocuklarıyla oynayan bir imajı daha rahat taşırdı ama inatla bu türden bir hayatı istemedi. Ünlü olmak istedi, onun kadar hassas birinin kaldıramayacağı entikalarla dolu bu hayatı istedi. İçinde bir yerlerde hep vardı aslında sıcak bir yuva kurma özlemi. Ama hep korktu.
Evet, o ölene kadar hep "terkedilmiş bir çocuk"tu.

''Okuduğun her kitap, toplamda sadece 26 harfin kombinasyonundan oluşuyor, aynı etrafında gördüğün her şeyin aynı atomların bir araya gelmesiyle oluşması gibi ama her şey birbirinden ne kadar farklı değil mi? Bizi oluşturan aynı atom ve okuduğumuz yüzlerce değişik kitabı oluşturan 26 harf...Temelde biriz Bilge ama aynı değiliz, çünkü deneyimlediklerimiz farklı. Ne olursa olsun deneyimine sahip çık."

Çi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 165)

The imam's, Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü inceledi.
10 dk. · Kitabı okudu · 54 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap boyunca nitelenen ve anlatılan üstinsan profili İslam'da bahsedilen gerçek mümin profiline çok benziyor.Hem bu kitabı hem de Nietzsche'nin Deccal kitabında diğer dinlere yapılan eleştilere İslam'da hemen hemen hiçbirine rastlanılmıyor.İki kitabı okuduğumda da aklıma gelen tek soru Nietzsche'ye İslâm doğru bir şekilde anlatılsaydı İslamı seçer miydi acaba?

Özlem Kutlu, Rotasız Seyyah'ı inceledi.
11 dk. · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap büyük puntolar ile basılmış olduğu için kolay ve çabuk okunuyor ama roman gibi ilerlemediği için bir oturuşta okunup bitirilecek bir kitap değil. Bir kaç hikaye okuduktan sonra ara verip kafa dağıtmak gerek bence başka bir konuya geçmeden önce. O zaman daha keyifli olduğunu düşünüyorum.

Her hikâyenin sonuna QR kod eklemiş Mehmet Genç, bu sayede konu ile alakalı olan fotoğraf ya da videoyu görebilirsiniz. Hikâyeler kısa kısa anlatılmış. Bir iki sayfa genelde. Okurken kafanızda bir şeyler canlanıyor ama bittiğinde kodu okutup gerçek fotoğrafı görünceki tadı bir başka. Çok güzel olmuş.

Deneyimlerini, zorlukları, başına gelenleri, iyi günleri kötü günleri tek tek anlatmış. Beğenerek okudum.

Özlem Kutlu, Sıfır Noktası'ı inceledi.
13 dk. · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sıfır noktası, Zero Limit'te eksik kalanların tamamlanması için yazılmış bir kitap gibi. Zero limiti okuyup hooponopono yöntemini kullanıp ters etkiler alanlara nedenleri açıklanıyor. Zero limitten sonra bu da okunmalı.

Müzik Ve Okuma.
Merhaba Arkadaşlar.
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Konu: Müzik ve Kitap
Kitap okurken müzikle mi daha iyi anlıyor ve odaklanıyorsunuz yoksa sessiz bir ortamda mı.
Mesela ben, Marriage D'Amor adlı müziği dinlerken çok daha net anladığımı ve odaklandığımı düşünüyorum.
Sizler nasıl okuyorsunuz ve hatırlıyorsanız okuma müziklerinizi paylaşır mısınız?
(Müzik ve Psikoloji ile ilgili fikirlerinizi de alabilirim)

Hilal, Kağıt Ev'i inceledi.
16 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir kadın düşünün, kitap okuma aşkı uğrunda araba altında kalıp ölen. İşte o kadın Bruma. Bir de kitap düşünün, ölümünden sonra ona gelen ama üzerinde çimento kalıntıları olan. Hikaye tamamen Bruma’nın ölümünden sonra onun yerine geçen bir adamın bu kitabın nereden ve niçin geldiğini araştırması etrafında dönüyor. Sonra kitaplara olan tutkusunu anlatmaya uygun bir kelime bulamadığım Carlos’u tanıyoruz. Bir de adam düşünün ki, fazlasıyla zamanı ve de satın alacak maddi gücü bulunan, kitap delisi. Öyle ki 20.000 kitabı var, artık eve sığmıyor. Peki o ne yapıyor sizce?

Kitabın yazarı Carlos Mario Dominguez Buenos Aires doğumlu, Arjantinli bir yazar. Gazeteciymiş. Türkçe yayımlanan tek eseri de Kağıt Ev imiş. Ayrıca psikolog ve psikiyatristlere tavsiye edilen kitaplar arasında yer alıyormuş. E bu bile okunması gerektiğini gösteriyor zaten.

Sanırım Carlos kadar olmasa da kitaplara aşırı düşkün bir kesimin fazlasıyla bulunduğu bir sosyal mecraadayız. Okurken çok kez düşünmeye sevk ediyor, ölünce kitaplarıma ne olacak diye. Acaba ben de kitaplarımı şöyle mi dizsem, şu rafı mı yaptırsam, ne yapsam ne etsem. Bir de güzel tahliller eklenince daha da tatlı geliyor hikayesi. Sürekli kitap alan, artık kütüphanesine sığdıramayan, ilerde neyi nasıl yapacağını düşünen birisi olarak Carlos’u o kadar da yadırgamadım. Hatta böyle farklı bir hikaye çok hoşuma gitti. Delgado’nun düzeni, gün içinde kitap okuyacağı akşam vaktini sabırsızlıkla bekleyişi bana kendimi hatırlattı tabiisi  Neredeyse her gün eve bir an önce gidip az da olsa bir şeyler okuma hevesiyle çıkıyorum. Kitaplarda bazen hayatta bazen de insanlarda bulamadığım bir çok şeyi buluyor ve güzel duyguları yaşıyorum. Farklı hayatlardan hikayeleri okumak, onları kafamda canlandırmak, bambaşka fikirleri okumak, başka dünyalar zevkler vb her şey kitaplara olan tutkumun sebebidir. Öyle ki gözümü kitaplığım ile açıyor, onun ile kapatıyorum. Bana iç huzuru veren, kimi zaman ağlatan kimi zaman güldüren kitaplar.. E öğrendiklerimi de katarsak içine, hayatımda büyük bir yeri olması aşikar.

Bu incecik ama sizi hikayesiyle saran, bol kitap öneren ve güzel tahliller veren kitabı okumak için herkesin zamanı vardır diye düşünüyorum, olmalı da. Kitabın benim için tek negatif yönü bitirilişindeki eksiklikti sanırım. Biraz daha farklı bir beklentim vardı. Ama yine de seni güzel hatırlayacağım Kağıt Ev ve tabii Carlos  Senin de dediğin gibi: "Kitaplar insanların kaderlerini değiştirir."

Gizay Taşdemir, Suç ve Ceza'yı inceledi.
18 dk. · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sının Raskolnikov'u ile hukuk öğrencisi bir katili tanırsınız. Kitap boyunca da sorgulayacak pek çok şey bulursunuz hayatınızda ve çevrenizde. Karakter; bir yandan, özverili, idealist, hukuk fakültesinde başarılı bir genç olarak yansıtılırken; diğer bir yandan, insanları öldürmekten çekinmeyen, acımasız tarafıyla okuyucu karşısına çıkar. Raskolnikov'u karakter olarak ilginç kılan ise, kendince toplumu daha iyiye, ileriye götürmek ve saha insanca bir toplum yaratmak düşüncesiyle bu suçu işlemiş olmasıdır.