Küçük Bir Çaba
1000 Kitap sayesinde tanıştığım değerli arkadaşım Roquentin ile geçen günlerde bir çaba içerisine girdik. Bu çabamızda başarılı da olduğumuz için sizlere anlatmak istiyorum.

Roquentin eski adıyla Çocuk Esirgeme Kurumu, yeni adıyla Yetiştirme Yurdu'nda sosyolog olarak görev yapmakta. Daha önce de hatırlarsanız, Li-3'ün yaptığı kampanya ile buradaki çocuklara bir yardım kampanyası düzenlenmişti.

Aslında bu çocuklar, sosyal devlet olma prensibi gereğince devletin güvencesinde ve sorumluluğundalar. Koskoca devletin sorumluluğunda olan çocuklara bizim vatandaşlar olarak el uzatmamız veya yardım etmemiz biraz komik görünüyor ilk başta. Ancak her ne kadar devlet güvencesi ve sorumluluğu altındaymış gibi görünseler de gerçek bu şekilde değil.

Roquentin'den öğrendiğim kadarıyla devlet tarafından çocuklara aylık bir miktar para veriliyormuş ve bu para ile koca bir ay geçinmeleri gerekiyormuş. Tam rakamı bilmemekle birlikte, ergenlik dönemindeki çocuklara yetmeyecek bir rakam olduğuna emin olabilirsiniz. Tabii devlet tarafından verilen bu paranın çok büyük bir kısmı da çocukların zaruri ihtiyaçlarına gittiğinden eğlence-kültürel gelişim gibi yönleri bir hayli eksik kalıyormuş. Sinemaya veya tiyatroya verecek paraları kalmayan çocuklar, kültürel olarak birçok arkadaşından geri kalıyormuş. İçimizde anne-baba olup da çocuklara harcanan paranın ne boyutlara varacağını bilen okur arkadaşlarımız da vardır... Roquentin ile sohbet ettiğimiz zamanlarda bana bu konudan muzdarip olduğunu birkaç sefer dile getirdi. Hatta arkadaşımızın birçok defa maaşının önemli bir kısmını çocukların kültürel olarak gelişmeleri için harcadığını da biliyorum. Buna engel olmak için, site içerisinden para toplamayı teklif ettim; ama haklı olarak böyle bir riskin altına girmek istemedi. Sonuçta biraz elimiz kolumuz çaresiz kaldı.

Benim ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda çalışan bir uzaktan akrabam var. Kendisi gerçekten de yardımsever birisi ve her karşılaşmamızda bana istediğim zaman istediğim sinemaya, tiyatroya veya müzeye ücretsiz gidebileceğimi söyler. Yaklaşık 1 ay önce kendisiyle yine bir ortamda karşılaştım ve bu teklifini yineledi. Benim de aklıma hemen Roquentin geldi ve akrabama konuyu açtım. Elbette yardımcı olacağını ve bundan mutluluk duyacağını söyledi. Akabinde ben aradan çekildim ve Roquentin'e akrabamın telefon numarasını verdim.

Geçen hafta, Roquentin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gitti ve görüşme sağladı. Bu görüşme neticesinde, çocukların her hafta istedikleri bir sinemaya veya müzeye ücretsiz bir şekilde girebilmelerini sağlamış olduk.

Yani arkadaşlar, devletin en başından yapması gereken ve sorumluluğunda olan bir işi, yine devletin bir kurumunu kullanarak gerçekleştirdik. Aslında bu açıdan baktığınızda ne kadar acı değil mi? Olsun, sonuçta başarıya ulaştık ve bu mutluluğumuzu sizlerle paylaşmak istedik.

Kitap Kampanyası
Merhaba arkadaşlar, Bkm kitapta anneler günü kampanyası kapsamında 75 tl ve üzeri alışverişe, belirli kitaplar sepette 1 tl ve listede güzel kitaplar da var. Ben yararlandım ve sizlerle de paylaşmak istedim. Keyifli okumalar. :)

https://www.bkmkitap.com/anneler-gunu

2. defa okumama değdi.160 sayfada koca bir hayat bu kadar derin güzel anlatılabilir ancak...

Zamanında magazinsel popülerliği yüksek olan,yazıldıktan seneler sonra top10 dan hiç düşmeyen,bir anda en çok satan,en çok okunan listesine girip yıllarca oradan inmeyen bir kitap.Arkasında güçlü bir reklam kampanyası olan bir eser.Tabiki bu kitabın başyapıt olmasına bahane değil.


Bir resim sergisinde ki tablodan yola çıkarak kahramanların iç dünyasını keşfedebileceğiniz ve su gibi akıp giden kurgusuyla çok güzel bir eser.Müthiş bir tutku hikayesi.Duygusal ve içli bir hikayenin içerisinde kaybolmak istiyorsanız size göre.


Her insanın mutlaka yaşadığı o aşk duygusunu hissettiren;ama aşkı böylesine yalın,böylesine insanca,böylesine temiz, böylesine içten, böylesine katıksız yaşayamadığını farkettiren bu eser,insanın iç dünyasını, hislerini, ömürlük hasretini ve pişmanlığını size yaşattıracak ve böyle bir aşk varmı dedirtecektir size.Bende öle oldu yani:)


Ne kadar doğru bilmem ama Sabahattin Ali'nin askerde yazmış olduğu bu kitap,keşke askerliği hiç bitmeseydi de bu kitap ta akıp gitseydi dedirtiyor insana.

Yazarın okuyucuya hissettirme,yaşatma yeteğine ve kaleminin kalitesi diyecek söz yok zaten.Almanyaya gitmesem de şuan hayalimde o sokaklarıyla beraber bir Almanya var.

Ne zaman olur bilmem ama özlediğimi farkettiğimde 3. defa da okuyacağım bu kitabı ona eminim.Ah Raif efendi ah.Elbet yine görüşeceğiz...

iYİ OKUMALAR.

Halil İbrahim, Karabekir'in Kavgası'ı inceledi.
 04 May 16:40 · Kitabı okudu · 8 günde

Bu kitapta Yazar Prof. Dr. Cemil Koçak’ın odaklandığı konu Kazım Karabekir’in 1933 yılında Nutuk’ta ortaya konulan Milli Mücadele’nin resmi tarihine karşı verdiği kavgadır. Kitabın ilk bölümünü Hatırasına el konulmasından sonra Kazım Karabekir ile İsmet Paşa’nın mektuplaşmaları (1933-1934) yer alıyor. Sonrasında 1933 yılında gündeme gelen Kazım Karabekir aleyhine basın kampanyası’nın bütün ayrıntıları ve metinleri yer alıyor. Yani; ortaya atılan iddia ve ithamlar ve onlara verilen yanıtlar. Kazım Karabekir’e karşı basın kampanyası CHP Siirt Milletvekili Mahmut Soydan’ın sahibi ve baş yazarı olduğu Milliyet gazetesinde başlayan ve sonrasında Cumhuriyet, Akşam, Hakimiyeti Milliye, Vakit gazeteleri ile Akbaba Mizah Dergisi ve Kadro dergisinde devam eden yazı dizisinden oluşuyor. Yazı dizisi Yazar’a göre Nutuk’tan sonra biraz yavandı. Yazıların amacı Nutuk’un geniş kesimlerce okunmasındaki güçlük; pek çok kişinin bu öyküyü basit ve anlaşılır biçimde geniş kitlelerce okunmasını sağlamaktı. Kitap farklı gazetelerin de aynı konuyu yazdıklarından ve yazılanların birbirine benzediğinden dolayı okurken beni biraz sıktı. Kitabın geniş bir bölümünü bu gazetelerdeki iddialar oluşturuyor. Ondan sonra Yazar Prof. Dr. Cemil Koçak ile Dr. Hakan Erdem’in 26 Ocak 2016 tarihinde “Ölümünün 64. Yıldönümünde Kazım Karabekir Sempozyumu II” adlı toplantıda yaptıkları konuşmanın tam metni yer alıyor.
Özetle ne Karabekir’in ne de diğer paşaların hatıratları resmi tarihin değiştirilmesi için yeterli görülmüştü. Söylenebilecek tek şey onların anıları resmi tarihte önemli bir gedik açtığıdır. Yazarın bu sözlerinin anlaşılması için ilgili paşaların anılarını okumak gerekir. Kitap emek verilerek hazırlanmış ve okumaya değer…

Şahin'in Biriciği, Trendeki Kız'ı inceledi.
02 May 12:18 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bitti...
Kitabı alırken çok büyük beklentilerim yoktu ama beklediğimden iyi çıktığını söyleyebilirim. Genelde böyle çok satan kitaplar balon çıkıyor. İyi reklam kampanyası çok sattırıyor. Bu kitap ne çok iyiydi, ne de çok kötüydü. İkisinin arasında kalmış.
Okunabilir bir kitap; başlarda biraz durağan, ortalara doğru hareketleniyor, sonlara doğruysa katilin kim olduğunu merak ettiğiniz için durmadan okuyorsunuz.
Kitap daha etkileyici bir sonu hak ediyormuş gibi geldi bana. Sanki final bölümü sönük kalmış gibi...
Okuyunca size bir şey katmayacak ama zaman kaybı da olmayan bir kitap. Boş vaktiniz varsa, polisiye-gerilim tarzı kitapları seviyorsanız alın, okuyun derim

Proje Kitap Kampanyası
Türkiye'nin en iyi kalemlerinin yer aldığı bu eserin tüm telif geliri; sağlık, barınma, beslenme ve eğitim gibi temel sorunları olan çocukların ihtiyaçları için çeşitli yardım kuruluşları ve derneklere bağışlanacaktır.

Sevgili Akgün Akova'ya,
Sevgili Ali Lidar'a,
Sevgili Aslı Erdoğan'a,
Sevgili Aykut Cansız'a,
Sevgili Burcu Ayan'a,
Sevgili Cevat Çapan'a,
Sevgili Ceyhun Yılmaz'a,
Sevgili Cezmi Ersöz'e,
Sevgili Erdal Alova'ya,
Sevgili Fatin Hazinedar'a,
Sevgili Gamze Atal'a,
Sevgili Gökhan Yıldırım'a,
Sevgili Hakan Dilek'e,
Sevgili Haydar Ergülen'e,
Sevgili Irmak Zileli'ye,
Sevgili Mario Levi'ye,
Sevgili Mehmet Zaman Saçlıoğlu'na,
Sevgili Mine Söğüt'e,
Sevgili Murat Menteş'e,
Sevgili Nebil Özgentürk'e,
Sevgili Nil Sakman'a,
Sevgili Orhan Bahtiyar'a,
Sevgili Osman Şahin'e,
Sevgili Özgür Gümüşsoy'a,
Sevgili Sunay Akın'a,
Sevgili Turgay Fişekçi'ye,
Sevgili Ülkü Burhan'a,

Göstermiş oldukları hassasiyetten ötürü teşekkür ediyoruz.
Yayınevi : Sıfır Yayınevi
https://i.hizliresim.com/Z94R33.png

Peygamber sevdalıları Platformu her eve bir kitap kampanyası düzenledi. Sizde bu hayra sponsor olmak istermisiniz. Kitap fiyatı 1.5 tl dir.

Ebru Şahin, Uyurgezer Ayı'ı inceledi.
05 Nis 23:33 · Kitabı okudu · 1 günde

Daha önce yarım bırakmıştım ve şimdi bitirdim. Tam bir masal kitabı. 7'den 70'e herkes okuyabilir bence. Eğer çocuklarınız varsa alıp, okuyun derim. Hem çocuklar masalları sever hem de hayal gücü gelişir onların :)
Ve hazır çocuklar ve kitaplardan bahsetmişken, geçen aylarda gündem de olan konuyu tekrar hatırlatmak istiyorum bilmeyenler için.
Çocuğunuza kitap alıyorsanız, önce kendiniz okuyun. Çocuk kitapları eskisi kadar temiz değil maalesef. Hatta bu konu hakkında imza kampanyası başlatıldı; çocuk kitapları psikologlar tarafından kontrol edilsin, diye. Lütfen dikkat edelim...
Keyifli okumalar...

Erkek arkadaşımın hediye ettiği bir yığın kitabın arasında vardı. Kitabın ismi sorunun cevabını merak ettiriyor. Gerçekten neden herkes futbol ve reklamdan anlar? :) Daha doğrusu anladığını sanar .Kitaptaki bir paragraf bu soruya cevap olabilir :
''Pek çok meslek için, belirli bir okuldan mezun olmak ve uzmanlık düzeyine erişildiğini kanıtlamak gerekir. Hiç kimseye babası pilot olduğu için uçak emanet edilmez ; bir cerrahın işine kimse karışamaz ; bir mühendis hesap yaparken, kendisine çevresinden yerli yersiz yorumlarda bulunan olmaz.
Oysa, futbol, politika ve reklamcılık herkesin kolayca fikrini belirtebildiği ve iddiasını ateşli bir biçimde savunabildiği alanlardır.Dışarıdan bakana çok kolaymış gibi göründüğünden midir bilinmez, çoğu insan futbol hakkında konuşmaya, vatanı kurtarmaya veya bir reklam kampanyası konusundaki görüşlerini cömertçe paylaşmaya bayılır.Politikada kadrolar pek hızlı değişmez. Bir ekip seçildikten sonra beş yıl beklemek gerekir. Oysa futbol ve reklamcılık hızlı alanlardır. Sürekli hareket vardır...'' diye devam ediyor. Reklamcılık alanında çalışanlara rehberlik edebilecek ve vasattan kurtulmanın yollarını gösteren bir kitap. Reklamcılık sektörü ile ilgili bilgisi olmayanlara da öğretici niteliğinde. 118 sayfa fakat 59 sayfa, sayfa numaralarından oluşuyor ve geri kalan kısım ise sayfanın tamamına değil sütun halinde yazılmış. Yani kolaylıkla okunabilecek bir kitap, ben ilgiliyle okudum. Reklam sektörünün işleyişini , tarihçesini merak eden varsa okuyabilir.

Kitap aşıklarına..
Arkadaşlar TveK kitap kırtasiyede Ötüken,İz,Profil,İnsan,Beyan yayınlarında 3 al 2 öde kampanyası var bilginiz olsun