Okuma Önerisi
Kıymetli arkadaşlar, ben araştırıp inceleme yapmaya uzun vakitler ayıramayan biriyim. Bu yüzden siz değerli okur arkadaşlardan okuma önerileri, kitap tavsiyeleri konusunda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Schopenhauer'in tekrar edilmesi gereken kitaplardan birisi olurlar kendileri. Bir kardeşim bu kitap için 'balta gibi' tabirini kullanmıştı bende merak edip almıştım ardından okumak üzere kitabı çıktı karşıma her iki kitabında sindire sindire tekrar okunması gerekiyor. İkinci kitabın son kısmında yazılanlara kızsam da genel itibariyle yerinde tespitleri ve uygulanabilir tavsiyeleri var yazarın. İlk önce onu okumanızı tavsiye ederim. Bazı noktalarda bakış açısı kazandırıp yönlendirebilir..

Yücelmus, Güzel Konuşma Pratiği El Kitabı'ı inceledi.
16 Mar 20:09 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Her ortamda konuşmaya yönelik bilgileri ve tavsiyeleri kısaca anlatıyor. Sıkıcı bir kitap değil fakat birazcık teorik bir kitap. İçerisinde örnekler de olsa idi daha güzel bir çalışma olabilirmiş.

Grigory Petrov'un Finlandiya'nın gelişimini anlattığı 118 sayfadan oluşan kitabı. Timaş Yayınlarına ait olan kitabı okudum. Kitap önsözle birlikte toplam 15 bölümden oluşuyor. Kitapla ilgili çok fazla alıntı yaptığımın farkındayım. Ancak kitabın hemen hemen hepsi alıntılık. :)
••• Sonradan hatırlamak üzere inceleme yazdığımdan bundan sonraki kısım ipucu (spoiler, sürprizbozan) içerebilir. Daha genel bilgiler okumak isteyenler bundan sonraki kısmı okuyabilir.
-----------------------------------------------------------------
Kitabın "Önsöz"ünde D. Bojkov tarafından kaleme alınan Finlandiya seyahatleri ve izlenimleri yer alıyor. Finlandiya'nın bu büyük gelişiminin boyutlarından bahsedilmiş. "Tarihten Ders Almak" isimli ikinci bölümde Moskova Devlet Tiyatrosunun temelindeki sorunun nasıl yenilendiği anlatılarak ülkelerin de sorunlarını yüzelsel, günü kurtaran çözümlerle (!) değil, temelinden hâlletmesi gerektiği vurgulanmıştır. "Kahramanlar ve Millet" başlıklı üçüncü bölümde ise kısaca "Her millet layık olduğu şekilde yönetilir (idare olunur)." özdeyişini anlatan açıklamalar karşımıza çıkıyor. "Suomi'nin Tarihi" adlı dördüncü bölümde Finlandiya'nın (ya da Finlerin kendi deyişleriyle Suomi'nin) bu büyük değişim ve gelişiminin başlangıç temellerinin atıldığı satırlar karşımıza çıkıyor. Bundan sonraki "Snelman" başlıklı bölümde ise öğretmen olan Snelman (1806- 1881) ve arkadaşlarının bir avuç insan olarak başladıkları Finlandiya'nın değişimi hareketinde yaptıkları çalışmaları anlatıyor. "Eğitici Memurlar", "Kışla - Halk Okulu" bölümlerinde ise memur ve ordu kesiminin nasıl olduğunu, Snelman'ın bu alanlardaki tavsiyeleri ve bunların sonucunda geldikleri noktayı anlatıyor. Dikkat çeken bölümlerden bir başkası ise "Futbol" başlıklı bölümdü. Bu bölüm diğer Avrupa ülkeleri gibi Finlandiya'da da hızla yayılan futbol tutkusunu anlatıyor. Kulüplerin, futbolcuların futboldan kazancının büyük olduğunu söylüyor Snelman, ardından da soruyor "... ya toplumun kazancı?" diye. Komşu ülkelere karşı sadece futbolla değil; bilim, teknoloji, ahlâk, adalet, mimari vs. gibi konularda da üstün gelmek gerektiğini söylüyor. "Ana, Baba ve Çocuklar" adlı bölüm en çok ilgimi çeken bölümdü. Bence ne yazık ki Türk toplumundaki ebeveyn profilinin son yıllardaki bir özeti geçilmiş gibi bu bölümde. Ana- babaların çocuklarını yetiştirme (!) tarzları anlatılmış. Anne- babası, hatta diğer aile üyeleri (amca, hala, teyze vs.) sağ olduğu hâlde toplumumuzda pekçok yetim çocuk vardır diyor Snelman. Çocukların çok iyi beslenip giydirildiğinden ancak ruhsal yönden aç bırakıldığından bahsediliyor. Böyle yetiştirilen çocukların kötü yetişmelerine şaşmamak gerektiği anlatılıyor bu bölümde. Bu bölümdeki çok beğendiğim bir alıntıyı paylaşmak istiyorum.
"İstediğiniz kadar mükemmel yasalar, anayasalar çıkarın. Tercih konusunda halka istediğiniz kadar haklar, değişik seçenekler tanıyın. Eğer çocuklarınız gereği gibi eğitilmezlerse toplumun parlamentosu ve hukuk düzeni mevcut olduğu halde, sosyal hayat düzensiz ve sönük olacaktır."
Bunun gibi birçok konuşmayı şehir, köy ve kasabalarda yapan Snelman ve arkadaşlarının toplumda oluşturduğu farkındalık anlatılıyor bu bölümde. "Halk Üniversitesi" adlı bölümde toplum adına yapılan yararlı çalışmalardan bahsediliyor. Alanında uzman kişilerin çeşitli konularda pazar günleri halka açık olarak yapılan toplumu bilgilendirme çalışmalarından bahsediliyor. Burada Finlandiya'nın Reçel Kralı ünvanıyla anılan Yarvinen'in konuşmasından bahsediliyor. Yarvinen, nasıl bu konuma geldiğini, neler yaptığını açıklıyor. "Haydut Karokep" adlı on birinci bölümde ise Yarvinen'in konuşmasının devamı mevcut. Bu bölüm de çok dikkatimi çekti. Yarvinen bu bölümde çocukluk arkadaşı olan Karokep'in hırsızlık ve cinayet işlerine nasıl bulaştığından bahsediyor. Ancak tahmin ettiğimiz gibi şeyler değil, alt mesajları çok güzel verilmiş. Karokep'in hayatını daha sonra nasıl değiştirdiği de bu bölümde mevcut. "Yarvinen, Okunen ve Gulbe Nasıl Kral Oldular?" bölümünde ise Yarvinen, diğer iki arkadaşı Okunen ve Gulbe ile ülkelerine faydalı olmak adına yaptıklarını anlatıyor. İlgi çeken bir bölüm daha... Bu bölümle birlikte Yarvinen'in uzun ancak halk tarafından dikkatle dinlenen konuşması sona eriyor. "Köylü, İşçi ve Sanatkârlar" isimli on üçüncü bölümde toplumdaki işçi, köylü ve sanatkar kesimin görmezden gelinemeyeceği, toplumun sadece elit bir kesimden oluşmadığı, toplumun her kesiminin beslenmesi (madden ve manen) gerektiğini anlatılıyor. "Halkın Sağlığını Koruyan Doktor" adlı bölüm, "Bir Köy Hekiminin Hatıraları" adlı eserin yazarı bir doktorun kitabını kısaca anlatıyor. Kitap edebiyat çevrelerince okundukça büyük yankı uyandırıyor. "Ne yapılabilir?" sorusunu akla getiriyor. Hükümet, il-ilçe yönetimleri ve belediyeler olaya el atıyor. Sorunlar çözüme kavuşuyor. Bu bölümün sonunda sağlık seferberliğini başlatan doktor vefat ediyor. Onun cenaze merasimine katılan köy delikanlılarından birinin kısa ve öz konuşmasıyla bölüm sonlanıyor. Kitaptaki son bölüm olan Rahip Mc Donald ise Helsinki Üniversitesi'nde din bilimleri kürsüsü teklif edilen aristokrat aileye mensup bir rahip. Ancak Mc Donald bu teklifi reddedip Fin halkının kendisine daha çok ihtiyacı olduğunu söyleyip kendini yollara vuruyor. Bu son bölümde din algısıyla ilgili birçok dikkat çekici söz mevcut. Alıntılarıma da ekledim. Sayfa 114'teki alıntılarda bulabilirsiniz.. Toplumdaki kokuşmuşluğun rahip Mc Donald tarafından kaleme alındığı bir bölüm bu. Sayfa 117'den de bir alıntı paylaşmak istiyorum.
"Hayatın yükünden, acılarından, düzensizliğinden herkes şikayetçi, ama hayatı düzene sokmak, daha iyi bir duruma getirmek için hiç kimse bir şey yapmak istemiyor. Sanki hepimiz birer seyirci gibiyiz. İşçisi, subayı, rahibi, bakanı, öğretmeni, gazetecisi, köylüsü, şehirlisi.. ne yapıyorsunuz? Neden hiçbir şey yapmıyorsunuz? Hayatı düzene sokmaya neden çalışmıyorsunuz? Neden asalaklar gibi hayatı savurgan olarak yaşıyorsunuz? Bundan niçin utanmıyorsunuz? Hayatı yeniden kuracak sanatçılar olacağı yerde, leş kokulu bir çöplüğe çeviriyorsunuz."
Yukarıdaki alıntı bizim toplumumuzun da bir özeti aslında. Bizim toplumumuz da her şeyden şikayetçi ancak, icraate gelince topu hep başkalarına atmakta üstümüze yok. Herkes sorunları görüyor, çözümler konusunda kafamızı kuma gömmekteyiz. Kitaptaki "... İşte ben, her okuruma, kitabımın her bölümü, her sayfası sonunda şunu hatırlatmak isterim:
Hayat yapıcılığına ne zaman başlıyorsunuz? Siz ey bay ya da bayan, hayata borcunuzu ne zaman ödeyeceksiniz?.." cümlesiyle kitap sona eriyor.
---------------------------------------------------------------
Ben de rahip Mc Donald'ın Fin halkına yönelttiği soruyu Türk halkına yöneltmek isterim. Biz hayata olan borcumuzu ne zaman ödeyeceğiz? Biz ne zaman başkalarının önündeki pisliği görmeden önce kendi önümüzü temizleyeceğiz? Aslında sorulması ve cevaplandırması gereken çok soru var. Ancak kafamızı kuma gömmeden ve geçiştirmeden bunları yapmak gerek. Fin halkı bu şekilde yapmış ki bu denli gelişmiş. Kimi zaman İsveç kimi zaman da Rusya'nın idaresinde olan bataklıklar ülkesi Finlandiya'nın bir avuç insanın farkındalığını dalga dalga tüm ülkeye yaymasıyla elde ettiği başarının, gelişimin kitabı Beyaz Zambaklar Ülkesinde. Kitabı okur okumaz yazsaydım daha hoş bir inceleme çıkabilirdi ortaya. Zihnimdekileri daha etkili bir şekilde yansıtabilirdim. Ne yazık ki mümkün olmadı. Ancak zaten sitede çok daha etkili, dikkate değer incelemeler mevcut. Bu kısa kitabın aslında tamamının alıntılık olduğunu söyleyebilirim sadece. Kitabı bitirdikten sonra keşke biraz daha uzun olsaydı, hiç bitmeseydi diye düşünmedim değil :) İdeal toplum hayalinden olsa gerek... Kitap kimi yerde gerçek kimi yerde kurgu içerse de okuyucuyu sıkmadan kendini okutturuyor. Zaten kısacık bir kitap (bendeki 118 sayfaydı), çabucak okunuyor. Kitaptaki birçok bölüm dikkate değer ancak aklıma ilk anda gelen "Tarihten Ders Almak", "Kahramanlar ve Millet", "Ana, Baba ve Çocuklar", "Haydut Karokep", "Rahip Mc Donald" bölümleri daha çok dikkate alınması gereken bölümler. Kitapla ilgili yayınevine tek eleştirim, kitabın okuduğum 2005 baskısında yazım (bağlaçların ve bazı kelimelerin hatalı yazımı), noktalama hataları vardı. Umarım bunlar daha sonra düzeltilmiştir. Okunması ve okutulması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. Değerli okurlara keyifli okumalar dileklerimle...

Aslı Gizem, Mavi Saçlı Kız'ı inceledi.
02 Mar 13:25 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu sitede yazacağım ilk inceleme Mavi Saçlı Kız’a kısmetmiş demek,başlıyorum öyleyse.Ben ilkokula giderken evimizin yakınlarında bir sahaf vardı.Hemen her gün önünden geçer,çok ilgimi çeken kitaplar göremesem de tezgahtakilere şöyle bir göz gezdirirdim.Üst üste yığılmış onlarca kitabın içinde Mavi Saçlı Kız gözüme çarpmış,ama yine de bana göre olmadığını düşünüp satın almamıştım.Yıllar sonra internette (sanırım ekşi sözlük’te) kitap tavsiyeleri başlığının altında bu kitabın adını gördüm.O an Üsküdar’daki sahafın tezgahı,onlarcasının içinde dikkatimi çeken bu kitabın kapağı tekrardan zihnimde canlandı.Demek ki bir kitapla tanışmanın gerçekten zamanı vardı ve şu an tam da zamanıydı,böyle başladı Mavi Saçlı Kız ile tanışmam.
Kitabın ilk bölümü -daha doğrusu Burçak’ın ilk güncesi- insana o yaştaki bir kızın iç dünyasını,birçok acıdan uzaktayken nasıl da mutlu yaşadığını,kimi zaman da yaşama dair verebildiği anlamlı mesajları gözler önüne seriyor.Kısacası okurun Burçak’la tanışma safhası diyebiliriz.
İkinci günlüğe başladığınızda tamamen başka bir dünyaya açılıyor kapılar.Küçücük bir bedenin lösemiyle savaşına ortak olmaya başlıyorsunuz.Burçak’ın “Allah’ım yardım et bana.Ne olur.Korkunç bir şey bu.” satırlarını yazarken hissettiği duygulara ulaşmak elbette imkansız,ama içiniz cız ediyor.Bana kalırsa bu günlük içlerinde en çarpıcısı.Yaşanan bütün acılar,verilen bütün mücadeleler anlatılabilecek en doğal haliyle (üstelik 14 yaşındaki bir genç kızın kaleminden) ifade ediliyor.Her geçen sayfada sona daha da yaklaştığınızı bile bile okumaya devam ediyor ve son günlüğe geliyorsunuz.Burçak’ın bu hastalığı yenmesini sağlayan inancına hayran kalıyor,adeta imreniyorsunuz ve beraberinde geri gelen neşesi sizi alıp götürüyor.Bu günlüğe Burçak’ın son kez yazabildiği tarih 15 Nisan 1995.Hemen sağ tarafında ise güzeller güzeli bir fotoğrafı var,bir gün öncesinde çekilmiş.Sonrası ise karanlık,Burçak’ın kalemi tükendi artık.Son sayfada şu cümlelere rastlıyorsunuz ve gözlerinizden yaşlar süzülüveriyor.
“Tam bir ay sonra,11 Mayıs 1995’te,on altıncı doğum gününe dört gün kala (ailesinden kimsenin ölümünü görmeden) mavi saçlarıyla sonsuzluğa kavuştu.”
Kitabı kapatır kapatmaz yaptığım ilk şey senin için dua etmek oldu.”Bu günlüğü okuyan kişi çok şanslı.” derken haklıydın.Şanslıyız ki hikâyene ortak olup seni tanıyabildik.Mekânın cennet olsun Mavi Saçlı Kız,daha güzel bir yerde karşılaşmak dileğiyle...

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) çalışmalarını beğendiğim ve takip ettiğim bir düşünce kuruluşudur. Hemen her siyasi konuda akla yatkın ve olmasını beklediğim kadar tarafsız araştırmaları var. Devletin de sürekli tavsiye aldığı kurumlardandır. Bu çalışmasında Sri Lanka'daki Tamil Kaplanları, İngiltere'deki IRA, İspanya'da ETA, Kolombiya'da FARC gibi terör örgütlerinin yanı sıra Fransa, Birleşik Devletler, Japonya gibi devletlerin teröre karşı savunma konseptleri incelenmiş. Sonuç olarak PKK'ya yönelik çözüm tavsiyeleri de var. Güzel hazırlanmış bir araştırma fakat bence biraz daha detaylı olabilirdi. Uluslarası ilişkiler konusunda pratik yaklaşımı savunan biri olarak, yapılması gerekenleri daha net anlatmaları gerektiğini düşünüyorum. Genel anlamda okunabilir bir kitap, bilgi verici.

Feyzi Demirelli, İyi Hissetmek'i inceledi.
21 Şub 15:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Siz isterseniz size bir şeyler katabilir. Sadece okumak yetmez, verilen tavsiyeleri hayatınıza uygulamanız gerekiyor. Hayata dair ilişkilerinizi kolaylaştıracak bir kitap.

Öncelikle Emrah Serbes şu hikayesini sanki geleceğini görüp de yazmış :
'Şunu çok sık duydum. ‘’ Falanca yazarı çok seviyordum, ama son yaptıklarından sonra onu bir daha okumayı düşünmüyorum.’’ Demek ki Dostoyevski’nin zamanında yaşasaydın, kumarbaz diye onu da okumayacaktın. Yazarların özel hayatını unutmak lazım. Yazarların söylediklerini fazla ciddiye almamak lazım. Edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu. (Syf:32)'

Neyse dediği gibi bizi yazdıkları ilgilendiriyor günahını da sevabını da kendisi çekiyor.
Emrah Serbes Yeraltı Edebiyat'ının, kalemi güçlü genç yazarlarımızdan. Kendisini severim ve kitaplarını okumak için de sabırsızlanıyordum.Nitekim hayal kırıklığına da uğramadım.
Yazdığı çoğu cümleleri zaten ezbere biliyoruz. Resmen hepsi birer özdeyiş olup hayatımıza girmiş durumda.
Günlük konuşma diliyle yazmış hikayelerini. Zaten günlük ,mektup, anı tarzında yazmış.
Afilli Filintalar bloğunda yazdığı, Afilli Parçalar adı altında olan hikayelerden ve Birikim Dergisi'ne yazdıklarından alınmış . Son hikayesi Galip İşhanı'nı ise ilk defa yayımlamış. Hikayeler genel itibariyle herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği tarzda.
Hikayelerinde konuyu toparlama şekli çok güzel ve harika nüansları var. Çok güzel kitap tavsiyeleri de veriyor inceden. Okumanızı tavsiye ederim. Iyı okumalar.