'68 Anılarım

0,0/10  (0 Oy) · 
10 okunma  · 
0 beğeni  · 
539 gösterim
"Bizim kuşak 60'lı yaşlara tırmanmaya başladı. Şimdi her şeyi daha sakin ve daha nesnel değerlendirmek mümkün...

Biz 68'liler, tarihin çok özel döneminde yaşamış bir kuşağın üyeleri olarak hep özel kaldığımızı düşündük. Dünyanın neresine gitsem, Türkiye'yi terk edip yadellerde yaşamak zorunda kalmış mücadele arkadaşlarıma rastlıyorum. Birçoğu ülkemizin demokrasi ve özgürlükler yolunda gelişmesine parlak beyinleri ve enerjileriyle katkıda bulunabilecekken, bir kıyıda sıkışıp kalmışlar.

Türkiye'deki 68'lilerin çoğu hâlâ yaşamımızın önemli ve etkin bir parçası olmayı sürdürüyorlar.

İsyan yıllarının heyecanlı günlerinden bir tutam anıyla seslenmek beni hâlâ mutlu ediyor..."
-Oral Çalışlar-
(Tanıtım Bülteninden)
Onur 
09 Şub 13:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kaldırım taşlarının altında kumsal var"
68 kuşağı... Eylemleriyle ülkemizde bir seyleri degistirecegine inanan ve nispeten bunu başarmış insanlar. Siyasal bilgisizliğin ayıp karşılandığı yıllarda etkileri öyle kuvvetli ki bakanlar isteklerini öğrenmek için odalarında Devrimci öğrencileri ağırlıyor. Kitabı o dönemin eylemlerinde ve çalışmalarında etkin rol oynayan yazar, kendi gözünden cok güzel anlatıyor. Aynı zamanda Deniz Gezmişlerin, Mahir Çayanların arkadaş ortamlarındaki hareketlerini de öğrenmemize vesile oluyor. Sol'un neden 49 parçaya kadar ayrıldığını nesnel gözle okuyunca dönemi daha iyi anlıyorsunuz. O ünlü " Tam bağımsız Türkiye için Mustafa Kemal Yürüyüşü"nün içinde bulunan yazar o yürüyüşüteki detayları bize gayet sağlıklı aktarıp, ićlerindeki ajanları ifşa ediyor.
Sahafta rastladığım bu kitap kesinlikle o dönemin sosyal- siyasal ortamı icin kaynak niteliginde.

Kitaptan 1 Alıntı

Onur 
 09 Şub 00:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'68
1968 boykot ve işgallerinin ardından öğrencilerin yönetime katılması sorunu gündeme gelmişti. Ankara Üniversitesi hatırladığım kadarıyla bir yönetmelik veya genelge çıkararak üniversiteye bağlı fakültelerin de birer yönetim kurulu oluşturmasını kararlaştırmıştı. Buna göre fakülte yönetiminde 4 öğrenci 4 Asistan 4 Doçent ve 4 profesörden oluşan bir kurul seçilecekti. Her Grup kendi içinde yapacağı seçimlerle kendi temsilciliklerini belirleyecekti. Günümüz YÖK düzeni ile karşılaştırılamayacak ölçüde ileri ve demokratik bir işleyiş düşünülmüştü. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim o günün demokratik anlayışları, bugünün disiplinli olduğunu söyleyen ve öğrenciyi çok çalıştırdığı iddia edilen sistemden daha yaratıcı ve yetenekli insanlar yetiştirdi 1968 kuşağının günümüzde siyaset, bilim, sanat ve basın dünyasında önemli etkiler yaratabilmesi nin en büyük nedeni o kendine güvenli özgürlükçü havaydı.

'68 Anılarım, Oral Çalışlar (Everest)'68 Anılarım, Oral Çalışlar (Everest)