Aşk... Aşklar

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
190 gösterim
Güney Fransa'nın bir köşesinde, her zamanki gibi evinin önündeki çardağın altında oturan Bayan Lola, çardağı onarmaya gelecek ustayı beklerken, geçmiş yaşamı bir film şeriti gibï gözlerinin önünden akar. Doğup büyüdüğü ve uzun yıllar önce ayrıldığı Cezayir'i düşünür, kucağında bebeğiyle gemiye bindiği limanı ve rıhtımı hatırlar. Bir daha dönmemek üzere terk ettiği çocukluğunun ülkesinin anıları zihnine üşüşürken, çok genç yaşta yitirdiği babasının trajik ölümü ve annesine duyduğu nefret belleğinde gömüldüğü yerden ilk günkü tazeliğiyle çıkar. Marie Cardinal, Cezayir'de uzun yıllar kalmış bir Fransız yazar. Orada geçirdiği yılların izdüşümleri bu romanında açıkça görülüyor; romandaki kahramanla kendi yaşamı neredeyse bire bir örtüşüyor. Daha önceki kitaplarında olduğu gibi Aşk... Aşklar'da da kurmacayla öz yaşam ayrıntılarını başarıyla birleştiren yazar, Cezayir'deki toplum yaşamını, gelenek ve göreneklerini, insan ilişkilerini romanına ustaca yerleştiriyor. Yalın diliyle, evrensel duyguları, acıları, özlemleri,yaşamın çelişkilerini ve karmaşasını, bir kadının geçmişinden uzunca bir zaman diliminde veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789758440818
 • Çeviri:
  Ümit Moran Altan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aldemir 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Yazar Marie Cardinal 'in kendi hayatında olduğu gibi Atina, Cezayir ve Fransa'da öğretmenlik yapan, mutlu bir evlilik ve huzurlu bir hayat derdinde olan Lola'nın hayat öyküsüne şahit oluyoruz. Bu şahitliği ederken hayattaki en önemli unsur: Aşk ve aşklar... Bu çerçevede dönen bir roman.

Yazar, Lola'nın hayat hikayesini işlerken, olaylardan çok duygularına ağırlık vermiş. Hayat hikayesi, kronolojik bir şekilde işlemek yerine dağınık bir şekilde Lola'nın hayatına iniyoruz. Kah altmışlı yaşlara, kah çocukluk yıllarına gidiyoruz. Bu yolculukta insanın değişik duyguları ayrıntılı bir şekilde ele alınırken; olaylar kısa bir şekilde aktarılıyor.

"Muhakkak okunması gereken bir kitap" diyemeyeceğim, zaten ülkemizde fazla bilinmeyen bir eser olan "Aşk...Aşklar" kitabı kısa, okuyucuyu fazla yormayan, kadın gözüyle aşklara bir göz atış...

Kitaptan 4 Alıntı

Mehmet Aldemir 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ramazan Günleri
Ramazan, ağustos ayında, bağbozumuna rast geldiğinde, güneş her şeyi kavururken, gökyüzü bembeyazken, ağustos böcekleri inatla cırcır öterken, erkekler ne bir yudum su, ne de sigara içerlerdi. Oysa kimse onları buna zorunlu kılmazdı, mecbur etmezdi. Çocuklar, küçük oldukları için su içebilirlerdi, bu yasak değildi, ama saygılarından su içmezlerdi. Daha sonra, güneş batarken şenlik muhteşem olacaktı. Alabildiğine soğuk su, alabildiğine nefis koku alabildiğine tatlı olacaktı.

Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 30)Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 30)
Mehmet Aldemir 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Geçmiş geçmişte kalır; ama yine de oradadır, o gündedir.

Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 25)Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 25)
Mehmet Aldemir 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Filmin Doğuşu
Senaryo yazma sürecindeki yalnızlık, parayla ilgili terslikler, filmi yapmayı asla becerememe korkusu ve sonra doğum: çekim, montaj, piyasaya çıkış. Film hazır, o başkalarının oldu, hayatını yaşıyor, şeride dönüşmüş hayatını...

Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 73)Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 73)
Leandre 
26 Oca 09:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmiş, pişmanlık uyandırır ve rahatsız eder. Ipleri çekildiğinde bacaklarını açıp kollarını kaldıran bir kukla gibi hareket eder.

Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 25 - Can Yayınları 1.Baskı)Aşk... Aşklar, Marie Cardinal (Sayfa 25 - Can Yayınları 1.Baskı)