Baba Özlemi

·
Okunma
·
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Baba Özlemi
Baskı tarihi:
5 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
258
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758729425
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Longing For Dad
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dharma Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Babamı ya da onunla ilgili duygularımı tartışmamam hakkında bana doğrudan bir şey söylendiğinden değil, ve duygularımız olmadığından ya da birbirimizi sevmediğimizden de değil! Şimdi anlıyorum ki bizim sessizlik komplomuzun nedeni kısmen etnik geçmişimiz ve kısmen annemizi korumaktı. Geçmişe baktığımda, açıkça kederlenirsek klanımızın anasının üzüleceğine inandığımızdan eminim. Nasılsa, annemizi üzmekten ne olursa olsun kaçınmamız gerektiğini biliyordum.
Ne çelişkilidir ki, çocuklarda baba kaybının yarattığı travma, babanın hiç olmamasından daha şiddetlidir ve onun yokluğu, var olup da sevgisiz oluşundan daha zararlıdır.
Aileler, ölümün çevresinde bir sessizlik komplosu içinde oyalanırlar. Kederi hapsetmek çabasıyla insanlar kendilerini parça parça duvarlar ardına aldıkça, acı aslında yoğunlaşır. Kederin açıkta ve paylaşılır olmasının bu şekilde engellenişinin kökleri önceki nesillerin kayıplarındadır.
Bir ailenin duyguları ele alış biçimi, genel olarak Herhangi bir kaybı, özellikle de baba gibi önemli birinin kaybını nasıl ele aldıklarıyla çok ilgilidir.
Kimse, benim bu kadar “iyi” başa çıkmamdaki tehlikeyi görmedi; çünkü duygularımızı kendimize saklamamız konusunda sessiz bir anlaşma yapmıştık. Böylece ben, ailenin sessiz hükümdarlığında yol aldım.
Ne kadar “iyi” başa çıkar gözükseler de, çocukların kedere karşı tepkilerinin olmaması imkansızdır. Aslında, eğer çocuklar erken yaşta bu durumu çok iyi idare ederlerse, çoğunu daha sonra sorunlar bekler. Bir babanın duygusal ya da gerçek yokluğuyla mücadelede yalnız bırakıldıklarında, çocuklar çeşitli duygulara sahip olurlar. Sorunun hissedebilir ve bir yetişkin olmak için kendi çocukluklarından vazgeçebilirler. Kalan ebeveynlerini de kaybetmemek için onu korumaya yönelik bir aciliyet duygusuna kapılabilirler ve yine de, bu muhtaç genç olma duygularından ötürü utanabilirler. Kendilerinden bir şey yapmaları beklendiği duygusuna sahiptirler, fakat neyi nasıl yapacaklarını bilemediklerinden suçlu ve çaresiz hissedebilirler. Ya da kendilerini ve başka herkesi kederden uzaklaştırmak için kendi sorunlarını oluşturabilirler. Açıdan dolayı içlerine kapanabilirler ya da onun ağırlığıyla isyan edebilirler. Bütün bu tepkiler çocuğun başının dertte olduğuna işarettir.
Üzüntüyü dile getir. Konuşmayan keder aşırı yüklenen kalbe fısıldar ve onu kırılmaya davet eder. Macbeth-William Shakespeare

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Baba Özlemi
Baskı tarihi:
5 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
258
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758729425
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Longing For Dad
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dharma Yayınları

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • TRanican
  • Bilge A

Kitap istatistikleri