Kitap
Bağdat'a Geldiler

Bağdat'a Geldiler

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
87 Kişi
290
Okunma
53
Beğeni
2.029
Gösterim
283 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Altın Kitaplar · 5 Ocak 2015 · Karton kapak · 9789752105683
Orijinal adı
They Came To Baghdad
Diğer baskılar
Bağdat'a Geldiler
Bağdat'a Geldiler
Dünyanın en ünlü yazarlarından Agatha Christie, Bağdat’a Geldiler ile bir kez daha okurla buluşuyor... Polisiye türünün başarılı isimlerinden biri olan Agatha Christie, Bağdat’a Geldiler de ilginç bir ikiliye dikkat çekiyor: ABD ile SSCB. Yazar, romanın ana kurgusunu bu iki büyük gücün bitmek tükenmek bilmeyen ekonomik savaşları üzerine kuruyor. Süper güçlerin gizli toplantısının Bağdat’a yapılmasına karar verilmiştir. Ancak Bağdat, toplantının ve daha da önemlisi Dünyanın geleceği için hiç de güvenli bir yer değildir. ABD ve SSCB gizli ajanları uzun yıllardır sürdürdükleri ölüm-kalım savaşına Bağdat’ta devam etmeye kararlıdırlar ve hiç aksatmadan planlarını kurmaya başlamışlardır. Bu kez romanın bilmecesini çözmek ise genç bir kahramana düşecektir; şüphesiz yazar böyle istemiştir ve Christie’nin diğer kahramanları kadar ünlü olmasa da Victoria da en az onlar kadar akıllı ve iş bitiricidir. Victoria Jones Bir İngiliz olan Victoria, sevimli, yaramaz ve bir o kadar da sekreterlik konusunda yetersiz bir genç bayandır. O, insanları taklit etmeyi ve sık sık -bunların çoğu hayal gücünün ürünüdür- yalan söylemeyi sever. İşinden kovulduğu bir sabah kaderinin ona hayal gücünü sonuna kadar kullanabileceği bir çizgi çektiğinin farkında değildir; ta ki yakışıklı genç Edward ile tanışıncaya kadar... İki genç FitzJames Parkı’nda karşılaşırlar. -Bundan sonra yazarın, hem okuruna hem de Victoria’ya büyük bir sürprizi olacaktır.- Çünkü her şey iki büyük gücün ajanları tarafından çok önceden planlanmıştır. Diğer önemli kahramanlar arasında Bay Dakin ve hayatını dünyanın barışı uğruna yitiren Henry Carmichael -romanın kilit kahramanı- de vardır. Romanın kurgusu içinde bir parça komünizm de işlenir; adını Zeytin Dalı koyduğu bir kurum da yazarın komünizm yaklaşımından payını alır. Barış için savaş Söz konusu olan Çin, Türkistan, Kürdistan ve Irak yolculuklarında Carmichael’in topladığı gerçek kanıtlardır ve bunların tümü metal cevherleri ile yüksek uranyum üzerinedir. Fakat, bu yer altı zenginliklerini elde etmek için büyük bir dünya savaşını göze almaktan kaçınmayan ajanların planları ne yazık ki suya düşer. En azından yazar böyle olmasını istemiş ve okura tüm bunları büyük bir hızla anlattığı heyecanlı bir polisiye sunmuştur. Romanın son sayfasında karşımıza çıkan ve şüphesiz şaşırtıcı kahramanlardan biri olan- Şeyh Hüseyin el Ziyara ise ‘barış’ı kendi dilinde ve kendi yaşam gerçekliği ile savunur. -Bu arada sonucun barış olmayacağını yine romanın son cümlesinde belirtmekten de kaçınmaz yazar; "Bir anlık sessizliğin ardından ince bir ses bürokrasinin o umursamaz kişiliksizliğiyle konuştu: ‘Bu gerçekler ABD Başkanı ile SSCB Lideri’ne iletilecektir...’" Romanın en mutlu kahramanı ise Victoria’dır; genç kahramanını aşkın sürükleyip getirdiği Bağdat’a yalnız bırakmaz Agatha Christie. Victoria’yı yeni bir iş ve yeni bir aşk beklemektedir.
5 mağazanın 10 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,55
7.7
10 üzerinden
87 Puan · 18 İnceleme
Murat altuğ
Bağdat'a Geldiler'i inceledi.
288 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bir kitap okurken film seyrederken hiç bir zaman büyük beklentiler içine girmem bu da kitap ve filmden alacağım zevki arttırır agatha christie polisiye severler tarafından her zaman zevkle okunmuştur agathanın kitaplarında katil i bulabilsemde katilin hangi suçu işleyeceği bulunamıyor ve polisiye severler bu kitapları okuyun hem uzun değil 1 günde bitiverir kolay ve anlaşılır dil sizi yormaz polisiye için ideal ve zevkli kitaplardır
Bağdat'a Geldiler
7.7/10
· 290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
Sadık Kocak
Bağdat'a Geldiler'i inceledi.
288 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Merhaba dostlar. Evet, 10 saat aradan sonra incelemeyi attığıma göre bayağı acele ettim haklısınız. Bazı istenmeyen durum ve sıkıntılara bir de kar yağışı eklenmesi ve yapmamız gereken işler birleşince pek de inceleme fırsatımız olmadı. Ayrıca eski basım ve yeni basım arasındaki farklar, farklı kitap isimleri ve karmaşık baskıların tekte birleştirilmemesi neticesinde onları ayrıştırmak derken velhasıl kelam perişan olduk kısacası. 1951 yılında yazılan bu romanımızda dedektif romanı temasının dışına çıkıyoruz, casusluk romanına giriyoruz. Bağdat’ta yapılması planlanan bir zirve öncesi dünyayı yıkıma götürmek isteyenlerle buna engel olmak isteyenler arasındaki mücadelede bizim kahramanımız da Victoria Jones. Victoria’nın, sevdiği Edward’ın peşinden Bağdat’a gidecek, Basra’ya giden Edward’ın ardından da Zeytindalı adlı bir örgütte çalışmaya başlayacak olan Victoria, gizemli bir ölüme şahit olunca aslında büyük bir entrikanın içinde bulur kendini vs vs. Dürüst olmak gerekirse alışılmışın dışına çıkmış bir Agatha, beni resmen kahretti. Alışık olmadığım bir konu olunca, beni sürüklemedi ve zorlandım. Harikaydı, mükemmeldi dersem başta Hercule Poirot ve Miss Marple olmak üzere, Felicity Lemon, Raymond West, Müfettiş Clouseau (pembe panter serisinden hatırlanır) gibi karakterlere büyük ayıp olur. O yüzden bu olmamıştı. Hepimize keyifli okumalar, iyi akşamlar dilerim..
Bağdat'a Geldiler
7.7/10
· 290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Fox Mulder
Bağdat'a Geldiler'i inceledi.
288 syf.
·
4 günde
Kitap, Agatha Christie'nin klasik polisiye romanlarından oldukça farklı. Birkaç küçük cinayet dışında cinayetin işlenmediği, çoğunlukla siyaset ve casusluk ağırlıklı konuların işlendiği bir kitap. Sekreter bir kızın sevdiği adamın peşinden Bağdat'a gitmesi ile başlayan hikaye, kızın siyasi bir komplonun içerisine girmesi (veya çekilmesi) ile bambaşka bir hal alır. Agatha Christie, kitabı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, ABD ve Rusya arasındaki Soğuk Savaş'ın başladığı ilk yıllarda, ikinci kocası Arkeolog Sir Max Mallowan ile Bağdat'a yaptığı bir geziden esinlenerek yazmış. Agatha Christie sevenler kesinlikle okuyacaktır ancak sadece polisiye tadı almak isteyen okuyucuların kitaptan pek fazla o tadı alamayacağını düşünüyorum.
Bağdat'a Geldiler
7.7/10
· 290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
14
Postasiz Kutu
Bağdat'a Geldiler'i inceledi.
288 syf.
·
Puan vermedi
BAĞDAT'A GELDİLER - AGATHA CHRİSTİE
Bir polisiye romanı daha… Ve yeniden bir Agatha… Sekreter bir kız olan Victoria Jones, sevdiği adamın (Edward’ın) peşinden Bağdat'a gitmesi ile başlayan hikaye, Victoria’nın siyasi bir komplonun içerisine girmesi ile bambaşka bir hal alır. Agatha Christie, Bağdat’a Geldiler de ilginç bir ikiliye dikkat çekiyor: ABD ile SSCB. Yazar, romanın ana kurgusunu bu iki büyük gücün bitmek tükenmek bilmeyen ekonomik savaşları üzerine kuruyor. Agatha Christie, kitabı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, ABD ve Rusya arasındaki Soğuk Savaş'ın başladığı ilk yıllarda, ikinci kocası Arkeolog Sir Max Mallowan ile Bağdat'a yaptığı bir geziden esinlenerek yazmış. Romanın en mutlu kahramanı, Victoria’dır; genç kahramanını aşkın sürükleyip getirdiği Bağdat’a yalnız bırakmaz Agatha Christie. Victoria’yı yeni bir iş ve yeni bir aşk beklemektedir. Agatha, ayrıntıları yine dikkatlice kurgulamış bu kitabında da. Kitabın yarısından sonra ayrıntıları yakalamaya başlıyorsunuz. Ara ara sabır istiyor kitabımız. Kitap etkilemedi beni diyecektim aslında. Ta ki sonunda yaşadığım sürprize kadar. Bu sonu tahmin etmemiştim. Tebessüm ettiren güzel bir aşk senaryosuyla bitti kitabımız yaa :) #okudumbitti #kitapyorumu #kitaptavsiyesi #kitapönerisi #kitapokumak #kitaplaryolda #yazarperest #bookstagram #bookphotography #kitapfotoğrafları #okuyorum #okuyankadinlarkulubu #kitapalıntısı #kitapyorumu #bkmkitap #idefix #ilknokta #agathachristie #bağdatageldiler
Bağdat'a Geldiler
7.7/10
· 290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3