0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
748 gösterim
Çanakkale Savaşı'nın anlatıldığı bu roman, tarihi gerçeklere dayanmakta olup yine bu gerçekler ekseninde kurgulanmıştır. Bu romanda Çanakkale Savaşı alışılagelmiş anlatımlardan farklı olarak karşı cephenin bakışı ile ele alınmıştır. Bir motelde içine kapanık, kendi halinde yaşayan, bir adam olan Bay Vincent kimsesiz ve sakattır. Israrlı sorular karşısında istemeyerek de olsa eski hayatını anlatır.

Küçük bir kasabada yaşayan ailesi zor durumlarına rağmen Vincent'i Londra'da askeri bir okula yazdırmayı başarmıştır. Vincent başarılı bir dönemden sonra terfi etmiş, Asya ve Afrika'ya görev için gönderilmiştir. Oldukça başarılı bir asker olan Vincent son olarak Çanakkale Savaşı'nda bulunmuş, uzun bir zaman savaşmış sonrasında ise esir düşmüştür. Esir düştükten sonra kendi yaptıklarını düşünen Vincent öldürülme endişesiyle akıbetinden endişe duyar. Ancak düşündüğünden çok daha farklı muamele ile karşılaşmıştır. Dahası bu zaman diliminde cephe gerisinde karşılaştıklarından sonra çok farklı biri olarak geri dönecektir. Geriye dönünce ilk işi görevinden istifa etmek olur. Ancak onun bu istifası bir suç olarak kabul edilir ve sonrasında mahkemeye çıkarılır. Mahkemedeki savunması ise itiraf ve Osmanlı hayranlığı ile doludur.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786055510671
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Anıl Atik 
07 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısacık ve sıcacık bir eser. Yalnız sonunun daha müthiş biteceğini beklemiştim. Bir parça hayal kırıklığı yaşasam da okumanızı tavsiye ederim.