Beklediğim Sendin

6,4/10  (8 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
720 gösterim
Yirmi beş yaşındaki Kate Kontent 1937 yılının son gecesini oda arkadaşıyla beraber Greenwich Village'daki ikinci sınıf bir caz kulübünde geçirmektedir ve ikisi, ceplerindeki toplam üç doları mümkün olduğunca idareli kullanmak zorundadırlar. Masmavi gözlere ve etkileyici bir gülüşe sahip yakışıklı bankacı Tinker Grey kulübe gelir ve yanlarındaki masaya oturur. Bu tesadüfi tanışma ve şaşırtıcı sonuçları, Katey'yi Wall Street firmasının sekreter odasından New York sosyetesinin üst basamaklarına ve Condé Nast'ın yönetici ofislerine; kıvrak zekâsı ve kendine özgü soğukkanlılığından başka dayanak bulamayacağı seçkin ortamlara taşıyan bir yıllık yolculuğun başlangıcı olur.

"Mükemmel! Zekice, nüktedan ve büyüleyici."
-David Nicholls-

"Büyük Buhran döneminde Manhattan'da mücadele etmek ve hayatta kalabilmek üzerine yazılmış, ilgiyi hak eden, çok başarılı bir ilk roman..."
-Wall Street Journal-

"Bu hareketli dönem hikâyesiyle Towles filmlerden aşina olduğumuz siyah-beyaz Manhattan'ı, garip komiklikleri, kadın-erkek arkadaşlıkları ve romantik fesatlıklarıyla yeniden canlandırıyor. Towles'un karakterleri karışık bir dönemde yaşayan, kendilerine gerçek yaşamlar kurmaya çalışan genç Amerikalılar."
-The New York Times-

"En ilginç olan, Towles'un hikâyeyi anlatma, günümüz kültüründe nadiren tasvir edilen bir yeri ve zamanı resmetme şekli. Erkek yazarın, bir kadının ağzından anlatılan öyküye bu kadar hâkim olması da etkileyici."
-USA Today-

"İçinde kaybolmanın çok kolay olduğu, büyüleyici bir hikâye."
-The Observer-

"Belli ki yazar, kitapta anlattığı seçkin yaşamlara sahip, hayat dolu ve bazen pervasız karakterleri çok iyi tanıyor."
-People-

"Tarz sahibi."
-The Boston Globe-

"Olağanüstü bir ilk kitap..."
-Publishers Weekly-

"Yazar zarif ve güçlü bir anlatıma sahip."
-Kirkus Reviews-

"Elden bırakmanın mümkün olmadığı bir roman."
-O, The Oprah Magazine-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786055358280
 • Orijinal Adı:
  The Rules of Civility
 • Çeviri:
  Süreyya Çalıkoğlu
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitap bitene kadar herhangi bir olayın gelişmesini bekledim durdum. Beklediğimle de kaldım. Felsefik yönden değerlendirilirse başarılı bulunabilir ama bunun dışında oldukça kuru bir kitap

Esma Tezgi 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Genel olarak çok durgun bir kitaptı, hep aynı çizgide ilerliyor bir şeyler olacak diye bekleye bekleye ben kitabı bitirdim ve olduğunu da düşünmüyorum. Kitap çok durgundu ama içerisinde güzel şeyler yok değildi tabii ki. Başta o zamanın Amerika'sı ve New York yaşamı çok güzel anlatılmış, kitap o zamandan fırlamış gibi. Yazar erkek olmasına rağmen bir kadının gözünden hayatı çok güzel anlatmış. Kitaptaki bir çok şeyi okurken yazarı takdir etmemek elde değil, yazar görmüş ve yaşamış gibi çok güzel anlatıyor.

Karakterler de genel olarak güzel kurgulanmış. Kate'in yaptığı tespitler ve bunları anlatış tarzı hoşuma gitti. Kızın kitap kurdu oluşu ve yorumlarını da ayrıca severek okudum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...or-towles-kitap.html

Librarian 
11 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kesinlikle bir aşk romanı değil öncelikle! Ephesus yayınlarını toplama saplantım neticesiyle aldığım pek bir fikrimin olmadığı bir romandı.Okumaya başladığım süreçte zamansal sıkıntılarım yüzünden normal okuma performansımı sergileyemediğim bir romandı. Başlarda bu duruma üzülürken romanın sayfaları ilerledikçe ilk kez bu denli uzun sürece yayılmış bir okuma durumundan müthiş keyif aldım. Kitaplarıma asla kıyamamama yönümle savaş verip pek çok cümlenin altını çizmemek için kendimle cebelleştim. Çok felsefik bir kitap olmasından mı diyeceksiniz;hayır. Belki de romandan biraz bahsetmek lazım. 1830'lu yıllar New York'unda işçi sınıfından gelen Rus göçmeni bir genç kızın (Kate) yaşamın akışında kendini ve yerini bulma sürecinde yaşadığı duygusal bir ilişki işleniyor.Hani aşk romanı değildi diyeceksiniz. Değil zaten.Duygusal ilişki kısmının işlenme nedeni aslında başkahraman olan erkeğin (Tinker) genç kızın gözünden anlatılabilmesi adına işlenmiş. Roman bana çok fazla duyguyu yaşattı. Öncelikle entellektüellik düzeyini yüksek buldum. Manhattan, New York'a dair o dönemi kapsayan her konuda betimleme ile doluydu. Kate'in bir kitap kurdu olması ve bir şekilde dahil olduğu çevrelerin de bu yönde zenginlikle bezenmiş karakterlerle çevrili olması mütemadiyen çeşitli romanlara ve yazarlara göndermeler içeriyordu. Okuma şevki adına korkunç teşvik ediciydi en başta. Kate'in yaşama dahil oluş şekli, en yıkım anlarında dahi başı dik kalabilirliği, okuduklarını ruhuyla damıtabilme becerisi çok etkileyiciydi. Her zaman baş karakterin kadın olduğu başarılı romanların yazarlarının erkek oluşu beni romana daha farklı yaklaştırmıştır. Duygusal anlamda farklılığımızı baştan kabullendiğimiz bir cinsin başarılı bir hemcins karakteri yaratabilme becerisine hep hayran kalmışımdır. Bu roman da böyle bir şeydi.Ve romanın sonu. Belli bir noktadan sonra aşk romanı okumadığımı ziyadesiyle kabullenmişliğime rağmen son sayfalarda yüreğime bir "kürk mantolu madonna" acısı çöreklenip kaldı ne yazık ki. Kızımızın bütün sindirmişliğine, dinginliğine ve pişmanlıksızlığına rağmen ben yine de arka kapağı boğazımda bu yumru ile kapatmadan edemedim. Bilmiyorum. İçimde hala zaman duvarlarını yıktığım ilk anda bu romanı tekrar elime alıp doya doya satırların altını çizerek okuma isteği capcanlı durduğuna göre okuyun demekten başka diyebileceğim başka bir şey yok.

gökhan biçer 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok şiiirsel bir anlatımı olan keyifle okunan yazarın başarılı anlatımı kitaptaki karakter kate kontent oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor

Kitaptan 7 Alıntı

Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hangi özelliğinizle gurur duyduğunuza dikkat edin, çünkü dünya, onu size karşı kullanmak için her şeyi yapacaktır.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bana sorarsanız hepimizin geçmişten kalan, bakıma ihtiyacı olan veya parça parça satılacak yüklerimiz var. Sadece bu yük çoğumuz için meyve bahçesi değil de bir şeye veya bir kişiye dair fikirlerimiz oluyor.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Anılarımı paylaşmak içimden gelmiyordu çünkü etkilerini kaybetmelerini istemiyordum.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eğer sadece bizim için mükemmel kişilere aşık olsaydık, aşk denen şey için bu kadar yaygara kopmazdı zaten.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İster öfke veya kıskançlıkla, ister utanç ve kızgınlıkla tetiklenmiş olsunlar, duyguların coştuğu bu anlarda ağzınızdan çıkacak söz siz kendinizi daha iyi hissettirirse muhtemelen söylenmemesi gereken bir şeydir.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Hayat yanıltıcı işaretlerle dolu."
"Evet, resimli bulmacalar, labirentler. Bir başkası için bulunduğumuz yeri nadiren biliriz, iki kişinin birbirlerine göre yerlerini ise hiçbir zaman bilemeyiz.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles
Esma Tezgi 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Eski günler, derdi babam, öyle bir canına okur ki, bağırsakları sökülüp atılmış balığa dönersin.

Beklediğim Sendin, Amor TowlesBeklediğim Sendin, Amor Towles