Beşdul Kurtuluş Savaşı'nın Cefasını Çeken Çerkes Ethem, Sefasını Süren Mustafa Kemal Mı?

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
395 gösterim
Kurtuluş Savaşı'nı başlatan ve Kuvayımilliye'yi örgütleyen asıl ruh, cephe gerisindeki kahraman Mustafa Kemal'in mi, yoksa ön saflarda bizzat savaşan ve Yörük diyarında efsaneleşen vatan haini Çerkes Ethem'in mi?

BeşDul romanı, Osmanlı'nın son yıllarını görmüş, 1911- 1922 yılları arasındaki harp ortamını yaşamış ve 1981 yılında yaşama veda etmiş olan dedemin anlattıklarından esinlenerek yazılmıştır. Kendisi, eli silah tutan tüm erkeklerin cephede olduğu sırada askere alınmayan ve genç kadınlara sarkıntılık yapan Rum gençlerine çok kızar, ancak Yannis ve Elif'in birbirlerine olan aşklarını dile getirirken de gözleri dolardı. Ayrıca kendisi, iki defa yüzünü uzaktan görmesine rağmen Çerkes Ethem'i çok severdi. "Ben başkasını bilmem, bizi düşmanlardan kurtaran Çerkes Ethem," derdi. Sakarya Meydan Muharebesi'nin dönüm noktası olan o gece için de "Elif Ana'nın Ayıkayası'nda katledilmiş ruhu, Sakarya cephesinde düşmanın başına Azrail kesildi," derdi. Hiç kitap okumamıştı. Yalnız harp yıllarına ait anlattıkları kitaplarda yazılanlardan bin kat daha heyecanlı ve gerçekçiydi
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  327
 • ISBN:
  9786053230267
 • Yayınevi:
  Cinius Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
09 Tem 19:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sade ve akıcı bir dille yazılmış ilginç konusu ile güzel bir kitap. Konusuna gelince; Osmanlı'nın son günlerinde, Kurtuluş savaşı esnasında Ege'de bir köyde yaşayan hayatları bir şekilde birbirine karışmış beş dul kadının hikayesi. Özellikle Çerkez Ethem karakteri biraz farklı bir şekilde yansıtılmış, değişik bir kitap.