Bilgi Diyeti Bilinçli Bilgi Tüketimi

8,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
375 gösterim
Fazla kilolardan kurtulmak için ne yapıyoruz? Diyet... Yani abur cubur yemeyi kesiyoruz, sağlıklı besinlere ağırlık veriyoruz, spor yapıyoruz... vs. Yoksa, hayat kalitemiz düşüyor, sağlığımız bozuluyor hatta ölüyoruz. Peki zihnimiz acaba karnımızdan daha mı az şiş veya daha mı az değerli?

Her tarafımızı saran abur cubur bilgileri, tüm akşamlarımızı gasp eden televizyon programlarını, reklamları, okunmasa da olur binlerce e-maili veya sizi gerçekte daha da yalnız kılan sosyal medya araçlarını aklınıza getirin. Tüm bunlar sadece zamanınızı çalmakla kalmıyor, sizi düşünmekten, harekete geçmekten, sosyalleşmekten ve üretmekten de alıkoyuyor.

Bu gereksiz bilgi parçaları size çok leziz gelebilir; tıpkı kilolarınızın kaynağı olan o şekerli, yağlı, tuzlu abur cuburlar gibi. Ama bu bilgi parçaları da en az onlar kadar zararlı. İşin en kötü tarafı, kimse sizi pasta yemeye zorlamadığı gibi, sizi bu faydasız bilgi sağanağında ıslanmak için de zorlamıyor. Bu kötülüğü kendinize, yine kendiniz yapıyorsunuz. Ama artık yeter!
Kilo vermenin en emin yolu, hiçbir şey yememek değil, sağlıklı beslenmeyi öğrenmektir. Clay Johnson da size, interneti kesmenizi, televizyonu fırlatıp atmanızı önermiyor; onlardan sağlıklı şekilde yararlanmanın yollarını gösteriyor. Daha mutlu, sağlıklı ve verimli yaşamak elinizde, yeter ki kararınızı verin.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055314385
 • Orijinal Adı:
  The Information Diet
 • Yayınevi:
  Ufuk Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Hüseyin ŞAHİN 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Medeni dünyada bir millet, hem cahil hem de özgür olmayı ümit ediyorsa, asla var olmamış ve asla var olmayacak bir şeyi ümit ediyor demektir.

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 191 - Thomas jefferson'dan Charles Yancey'e,1816)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 191 - Thomas jefferson'dan Charles Yancey'e,1816)

"…. Hamam böceklerinin istila ettiği bir dairenin ışıklarını açmanız hamam böceklerinin ölmesine değil fakat gölgelik yerlere kaçmalarına ve daha örgütlü hareket etmelerine yol açar…. Hamam böceklerinden kurtulmak için dairenizi baştan aşağı temizlemeniz, belki de ilaçlatmanız gerekir."

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 211)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 211)

"Öyle ki, tarafgirliğimiz sayesinde, inançlarımıza ters düşen gerçekler bile yanlış inançlarımızın güçlenmesine hizmet edebilmektedir."

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 82)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 82)

Çarşıyı pazarı brokoli ile doldurdunuz diye insanlar kızarmış patates yemekten vazgeçmez.

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 20)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 20)

“Bilgisayar bizi zihinlerimizle üretmeye zorluyor ve elimizle bir şeyler üretmekten bizi alıkoyuyor. Gündelik hayatta yararlanmakta olduğumuz becerileri köreltiyoruz.” Clifford Stoll

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 48)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 48)

"Halkın genelinin zihninde yer etmiş bulunan ‘gerçekler’le rekabetin en iyi yolu, kuşku üretmektir." (Big Tobacco)

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 96)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 96)

"…sağlıklı bir bilgi diyeti, aşırı işlem görmüş bilgiden uzak durmayı gerektirir."

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 174)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 174)

“Benim kuşağımın en zeki olanları, insanların reklamları tıklamalarını nasıl sağlayabilecekleri üzerine kafa yoruyor.” Jeff Hammerbacher

Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 230)Bilgi Diyeti, Clay A. Johnson (Sayfa 230)