·
Okunma
·
Beğeni
·
19bin
Gösterim
Adı:
Çocukluk Delikanlılık Gençlik
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678257887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları
168 syf.
·6 günde·8/10
inci Hanımın sitede başlatmış olduğu geniş katılımlı Tolstoy etkinliği, benim adıma da artık ustayla gerçek anlamda tanışmak için bir vesile oldu. İncelemeye başlarken kendisine emekleri ve desteği için çok teşekkür ederim.

Çocukluk adlı bu eserimiz, İlkgençlik ve Gençlik 'le beraber bir üçlemenin ilk kitabı aslında... Bazı yayınevleri bu üç kitabı tek bir ciltte birleştirmişler. bence de böylesi çok daha mantıklı... Benim gibi Tolstoy'u kendi elleriyle büyütmek ve dev eserlere bu şekilde hazırlanmak isteyenler için güzel bir başlangıç serisi...

Çocukluk, Tolstoy'un da ilk eseri olarak geçiyor aynı zamanda... Konu ne zaman Tolstoy olsa, Dostoyevski'nin de ruhu bir şekilde gelir girer ortama... Adet yerini bulsun diye mini bir karşılaştırma da ben yapayım;

Bu seriden de anladığımız gibi Tolstoy edebiyat dünyasına biraz daha kıyıdan, denizin sığ sularından girmiş. Yavaş yavaş açılmış ve neredeyse görünmeyecek kadar derinlere gitmiş zamanla... Dostoyevski ise ilk kitabı olan İnsancıklar ile direkt denizin en lacivert yerinden dalmış suya. Onun hiç kıyıyla işi olmamış, hep derinlerde yüzmüş:) Netice de ikisi de yüz yıllar boyunca okunacak harika eserler yazmışlar... O yüzden ikisini sürekli karşılaştırmak yerine ikisinden de olabildiğince faydalanmak benim bakış açıma göre en mantıklısı...

Kitap yarı otobiyografik olduğu için kişilerin ve olayların hangisinin gerçek, hangisinin kurgu olduğu konusunda yüzde yüz bir bilgiye sahip değiliz. Ancak bir şekilde orada anlatılan hikayenin Tolstoy'un çocukluk yıllarıyla öyle ya da böyle ilişkili olduğunu biliyoruz. Peki bundan nasıl bir çıkarım yapabiliriz diye düşünürsek belki şunları sıralayabiliriz;

* Tolstoy çocukluğundan itibaren çok iyi bir gözlemci olmuş. Hane halkını ayrı ayrı gözlemlemiş, her biriyle ilgili kafasında geniş bir dünya kurmuş.

* Çok duygusal bir çocuk. Yani şaşırtacak derecede duygusal ve hassas... Olumsuz en ufak bir olay göz yaşı olarak dışarıya akıyor şelale gibi:) Bir o kadar da utangaç...

* Sınıf farkına daha çocukluk yıllarından itibaren anlam verememiş. Yaşadığı evde, o dönemin şartları içinde efendiler ve hizmetçiler/köleler var. Tolstoy, efendiler tarafında. Ancak hizmetçilerin pek çoğuyla duygusal ve sevgiye dayalı bir bağ kurmuş. Buna karşın, ufak tefek çatışmalarda bir anda kendisinin konumunu göstermek zorunda hissediyor karşı tarafa. Ancak genel olarak neden böyle olması gerektiğine de tam bir anlam veremiyor. Gözünü açtığından itibaren beraber yaşadığı insanların bir günde asıl efendi (baba) tarafından işten çıkarıtılabiliyor olması bu sınıf farkına olan bakış açısını tetikliyor. Buna benzer başka detaylar da var.

* Kendini hem fiziksel olarak hem de karakter olarak oldukça yetersiz görüyor. O yüzden hayatındaki insanları fazlasıyla yüceltirken kendini aşağılara çekip duruyor. Mesela erkek kardeşi onun gözünde daha yakışıklı, her şeyi başarabilen örnek bir çocuk. (Büyükanneye hediye verme sahnesi bu duyguyu çok iyi yansıtıyor.)

* Kendine olan güvensizliği ve başkalarını yüceltme huyu arkadaşı Seryoja hayatına girdikten sonra zirveye varıyor. Onun yerini başka biri alana kadar neredeyse bütün hayatı Seryoja'nın etkisi altında geçiyor.

* Az önce de bahsettiğim gibi hanenin alt tabakadan olan insanlarıyla çok daha yakın ilişkiler kuruyor. Bunun nedeni belki de annesini çok erken yaşta kaybetmiş olmasıdır. Natalya Savişna adlı evin erzak sorumlusu kadınla kurduğu derin bağ, bu durumla ilişkilendirilebilir.

* Yeri gelmişken, kitaptaki anne tamamen kurgu olduğu için onunla olan ilişkisine fazla girmiyorum. Ancak kitapta en etkilendiğim bölüm bir cenaze sahnesi ardından yapmış olduğu iç tahlilin dile getirildiği bölüm oldu... Burada en yakınlarını kaybeden insanların dahi cenaze ortamında, bazı durumlarda nasıl hem kendilerini hem de başkalarını kandırabildikleri konusunda gerçekten çok farklı ve ilgi çekici bir tahlil var.

Tolstoy'un 'çocukluğundan' bana kalanları kısaca böyle özetleyebilirim. Açıkçası, 'Dede' bana güzel bir yolculuk vadediyor ve uzun bir Tolstoy yolculuğu için kendimi hazır hissediyorum. Bu çocuğun büyümesini seyretmek ve ileride yapacaklarını yaşayarak, okuyarak görmek istiyorum.

İlerleyen yaşlarda görüşmek üzere...

herkese keyifli okumalar dilerim...
168 syf.
Tolstoy'un üçlemesinin ilk kitabı Çocukluk bitti. Bence ne otobiyografik ne yarı otobiyografik; olsa olsa kendi hayatından esinlenerek -çocukluğundaki gözlem gücünü ve karakterini kitaptaki karaktere yansıtarak- yazılmış bir kurgu roman.

Tabii bu serinin yalnızca ilk kitabını bitirdikten sonra vardığım kanı, seriyi tamamlayınca daha net oturur kafamda.

Çocukluk Tolstoy'un ilk kitabı olarak biliniyor, kitabı yazan Tolstoy olunca söz konusu olan ilk kitap bile olsa beklentim yüksek başladım.
Öyle iyi ilk kitaplar okudum ki, bu kitabi okuyunca kısmen hayal kırıklığına uğradığımı bile söyleyebilirim.

Kitap son 20 sayfaya kadar (toplamda 150 sayfa)
hadi artık bir sey olsun, bu böyle gitmemeli diyerek geçti. Son 20 sayfada ise sanırım açılıyor kitap diye düşünmeye başladım ve zaten o gazla 2. kitap olan İlkgençlik'e başladım.

Küçük çocuğun annesinden bahsettiği paragraflar etkileyiciydi ama orada bile "küçük bir çocuğun annesinden bahsediyor olması" sanırım beni etkileyen diye düşündüm.

Umarım 2. ve 3. kitap daha çok sevdirir kendini.
168 syf.
·4 günde·8/10
Çocukluk, Tolstoy'un çocukluğuna dair birçok noktayı yakalayabileceğimiz "şeker portakalı" tadında bir kitap.
Karakterler derin ruh tahlillerine tabi tutulmamasına rağmen kalbimizde hemencecik yer ediniyorlar. Karl İvanoviç(öğretmeni), Natalya Nikolayevna (annesi), Natalya Savişna ise kitapta beni en çok etkileyen karakterler. Sırf Natalya Savişna'nın sadıklığı ve Natalya Nikolayevna'nın efsane güzel kalbi için bile okunabilir.

Tolstoy'un derin anne sevgisi ise şu dizelerde açıklamaya ihtiyaç duyulmadan anlaşılıyor:

Zaten güzel olan annemin yüzü, gülümseyince, bir kat daha güzelleşir, çevreye sanki neşe saçardı. Eğer, yaşamımın en acı dakikalarında bir an için olsun, bu gülümsemesini görmek fırsatını bulsaydım, keder nedir bilmezdim. Yüz güzelliği denen şey, bence tatlı bir gülümsemede toplanır, eğer gülümseme bir yüzü güzelleştiriyorsa, o yüz güzeldir, eğer değiştiriyorsa, bu yüz şöyle böyle bir yüzdür, bozuyorsa çirkindir.

Acaba Tolstoy'un bu kadar etkileyici şekilde anlatmasının altında, karakterleri okuyucuya benimsetip kendi yaşamından kesitlerin olduğu bölümleri kaçırmamızı sağlamak olabilir mı?Saçmalıyorum büyük ihtimalle ama olur mu olur.

Din konusunda neden bu kadar takıntılı olduğu benim için halen merak konusu. Çocukluğunu anlattığı kitapta dahi,
Hristiyanlığın bağnazlık yönüne kaşla göz arasında Grişa karakteri üzerinden değinmiş.
Buradan çıkaracağımız sonuç, çocukluğunda bu tür bağnazlıklardan etkilenmesinden dolayı doğruyu aramaya çalışması olarak görülebilir mi?

Ben etkileyici buldum. Öneririm. İlkgençlik ile devam ediyorum, tüm 1k okurlarına keyifli okumalar dilerim :))
168 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tataaam diye gösterişli bir giriş olsun çünkü Tolstoy'um geliyor :-)
Tolstoy deyince bende akan sular duruyor zira pek bir severim kendisini. Çocukluk, ilk gençlik ve gençlik üçlemesine başladım. Keşke tam bir otobiyografi olsaydı da yazılanların gerçekliğinden emin olsaydık ama ca'anım Tolstoy'um kendi dünyasıyla karıştırmış ve yarı otobiyografik bir eser çıkarmış ortaya: Çocukluk.
Tolstoy askerdeyken tuttuğu günlükte bir sayfaya şöyle yazmış: " Yarın büyük bir roman yazmaya başlıyorum. " Daha yazıya dökmeden ortaya çıkacak eserin "büyük" olacağını biliyor çünkü yıllarca kendini geliştirdi bu güzel adam ve askerde yazdı ilk eserini.
Bu romanda ana karakterimizin adı: Nikolay. Gerçekten her özelliğiyle Tolstoy mu bilemiyoruz fakat ben hayalimdeki Tolstoy'cuğuma pek bir benzettim :-) Soylu bir ailede büyümenin özelliklerini küçük yaşlardan görüyoruz Nikolay'da fakat sonra ezilen alt tabakayı görünce onları savunmasını ve babasına kızmasını da görüyoruz. Hoşlandığı kızla dans edebilmek için bir cesaretle atılıyor sonra her zaman olduğu gibi utanıyor ve saçma bir hareketle mahvediyor. Çocuksu meraklarının peşinden gidiyor, abisiyle sürekli kendisini kıyaslıyor ve kendisini fiziksel olarak hiç beğenmiyor. Yazdığı ilk şiirle nasıl gurur duyduğunu okuyoruz önce, sonra sıra okumaya geldiğinde şiiri nasıl aptalca bulduğunu hissediyoruz. Bütün bu olayları Tolstoy öyle güzel yazıya dökmüş ki bir film sahnesi gibi canlanıyor her şey. Dans ederken o komik ayak hareketini görüp gülüyorsunuz, şiiri okuyamayınca cesaret veriyorsunuz. Her şey gözünüzün önünde sanki adım atsanız yanındasınız küçük şaşkın Nikolay'ın.
Beni en çok etkileyen bölüm Nikolay'ın annesini kaybettiği bölüm oldu zira bizim Tolstoy annesini henüz iki yaşındayken kaybetmişti. Eserde Nikolay'ın annesini kaybedince hissettikleri o kadar net, o kadar insanca, bir o kadar da çocukça. Annesini hiç tanımayan Tolstoy'un bir annenin yokluğunu bu kadar güzel anlatmasına şaşırdım mı, tabi ki hayır.
Tolstoy'u mutlaka okuyun ve okutturun diyorum.
168 syf.
·2 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik denebilecek üçlemesinin ilk kitabı. Aslında kitap otobiyografiden ziyade roman. Yarı otobiyografik diyoruz çünkü, Tolstoy yaşamını doğrudan anlatmamış değişiklikler yapmış. Ne gibi? Mesela başkarakter Nikolenka Tolstoy'un kendisi, fakat Nikolenka'nın babası, kendi babası değil, babasının komşusu ve arkadaşı, annesi ise kitapta çokça yer almasına rağmen gerçekte Tolstoy 3 yaşındayken ölmüş yani annesini hatırlamıyor. Nedense gerçek yaşama kurguyu katmış.
Tolstoy bu kitabı 23 yaşındayken yazmış yayınlanan ilk eseri bu, ona rağmen ruh çözümlemeleri, karakterler ve kurgu çok iyi.
Kitabı 1999 Cumhuriyet Gazetesi Yayınlarının bastığı kitaptan okudum bu yayının artık baskısı yok ben de zaten askeri kütüphaneden aldım. Çevirmen de Rana Çakıröz.
Tolstoy'u daha iyi tanıma adına kitabın devam kitapları olan İlkgençlik ve Gençlik kitaplarını da okumayı düşünüyorum inşallah.
240 syf.
·6 günde
Bu Kitabı okurken Ahmet Kaya'nin şu şarkısı geldi aklıma.

Hani benim sevincim nerde
Bilyelerim topacım
Kiraz ağacında yırtılan gömleğim
Çaldılar çocukluğumu habersiz

Penceresiz kaldım anne
Uçurtmam tel örgülere takıldı
Hani benim gençliğim anne

Günümüzde çocukluğu, gençliği çalınan yada çalınmakta olanlara gelsin. Kitap çocukluğum ve ergenlik adına iki bölümden oluşmaktadır. Tolstoy'un kalemine sağlık duygu yüklü bir eser çıkarmış. Okurken ister istemez insanı çocukluk veya gençlik yıllarına götürüyor. Günümüz teknolojisi hatta medyasi insanları geleceğe gitme adına özendirmeler yapsada ki bunda başarılı okudukları gercek çünkü gelecek bilinmediği için insana daha cazip gelir. Bence yinede insan en çok çocukluğuna gitmek ister şahsen ben öyle düşünüyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim.
138 syf.
·2 günde
Tolstoy'un kendi çocukluğunu anlattığı bu eser aynı zamanda yazarın ilk edebi eseri olma özelliğini taşıyor. Bana pek sürükleyici gelmemişti fakat yine de yazarı tanıma adına bu otobiyografisinin okunması gerektiğini düşünüyorum.
168 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Yine elimde kitap varken aldığım bir kitap.
Kitabı aldığımda öğrendim ki "Çocukluk" Tolstoy'un basılan ilk yazısıymış.
Ve bu kitap genel özellikleriyle gerçeğe çok yakındır. Kitaptaki kahramanların bir çoğu kendi hayatından alınmıştır. Kendisi, arkadaşları ve ailesi...
Ben kitabı çok sevdim, inşallah sizler de okuduğunuz da seversiniz. Ayrıca kitabı okumanızı tavsiye ederim.
168 syf.
·2 günde·9/10
Tolstoy ve şahane kitapları.. Serinin ilk kitabı olan Çocukluk'u yeni bitirdim... Ben kitabın daha çok kurgu ve yazarın kendi için hayal ettiği ruh halini temsil ediyor... Nikolay karakterini kendine özümsemiş bence...

Kitap çocukluk döneminin kararsızlık aşamalarını, değişken ruh halini temsil ediyor ama o yaşlarda bile insan sınıflarının yanlış olduğunu bilmekte ve "alt tabaka" insanların haklarını olabildiğince savunmakta... Gayet neşeli bir eser... Kitap dili durağan , biraz zor ama gayet keyifli...

Okuyun, okutun efendim...
168 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Merhaba. Henüz yeni bitirdiğim ve sıcak sıcak incelemesini yazacağım yepyeni bir kitapla geldim. Çağının en büyük romancısı olduğu söylenen L. N. Tolstoy'un yarı otobiyografik eseri olarak nitelendirilen Çocukluk'tan bahsedeceğim. Tolstoy'un bu yarı otobiyografik eserleri Çocukluk, İlkgençlik ve Gençlik adlı üçlemelerden oluşuyor. Aynı zamanda Çocukluk Tolstoy'un yazdığı ilk eser. Bence ilk yazılan bir eser olmasına rağmen çok güzeldi, asla acemice yazılmış bir eser değildi. Kitabın arkasında yarı otobiyografik eser yazdığı için biraz Tolstoy'un hayatını araştırdım. Yazılanın aksine annesi ve babası Tolstoy çok küçükken ölmüş. Tolstoy halası ile birlikte yaşamaya devam etmiş fakat halasından bu ilk kitabında hiç bahsedilmiyor. Asil ve zengin aileden geldiği ise gerçek. Belki de böyle bir aileden geldiği için onları gözlemleme fırsatı daha çok olmuştur. Bu yüzden başyapıtı sayılan Savaş ve Barış hep birinci sınıf karakterleri anlatıyor diye düşünüyorum. Tekrar Çocukluk'tan bahsedecek olursak kitap on yaşındaki Tolstoy'un bakış açısıyla yazılmış. Okuması gerçekten keyifli bir klasikti. Sıkıcı bir kitap değildi. Betimlemeler çok güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar. Lev Nikolayeviç Tolstoy
168 syf.
Tolstoy ailesini, arkadaşlarını, öğretmenleriyle olan ilişkilerini bütün samimiyetle anlatmış. Annesinin cenazesine gelenleri incelemesi ve tüm iç dünyasını içtenlikle aktarması ilgimi çekmişti. Okunması gereken çok hoş bir kitap.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocukluk Delikanlılık Gençlik
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678257887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları