Derban Osmanlı'nın Sır Muhafızları

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
482 gösterim
İlk romanı GNOSIS ile geniş kitlelere ulaşan, Fantastik kurgunun başarılı ismi CENGİZ ŞİMŞEK, DERBAN isimli romanında bu kez tarih ile fantastik kurguyu başarı ile harmanlıyor. Derban; asırlardır varlığını sürdüren gizli bir teşkilatın da ismi olabilir mi? Mimar Sinan, Matrakçı Nasuh, Mehmet Ebussuud gibi birçok üyesi olan bu teşkilat, Knuni Sultan Süleyman'ın Rodos Fethi sırasında ele geçirdiği, Tapınak Şövalyeleri'ne ait büyük bir sırrın korunması için, bizzat Sultan Süleyman tarafından görevlendirilir. Dünyanın kaderini değiştirebilecek olan bu sırra ait ipuçlarından biri yüzyıllar sonra tesadüfen ortaya çıktığında, Derban sırrın korunması için harekete geçer. Yapmaları gereken ipuçların izini sürerek sırrın yerini işaret eden şifreleri çözmektir. Hesaba katmadıkları tek şey, asırlardır sırrın izini süren Tapınak Şövalyeleri ve onların intikam yeminidir.

Osmanlıda derin devler, Süleymaniye'nin Şifreleri, Mimar Sinan'ın kayıp kafatası, Pargalı İbrahim'in idamının ardındaki gizem gibi esrarengiz konulara farklı bir yorum getiren bu romanda, tarihin dehlizlerinde bir serüvenden diğerine geçerken, kendinizi kurgu ve gerçeğin iç içe geçtiği bir maceranın tam ortasında bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786054447893
 • Yayınevi:
  Anatolia Kitap
 • Kitabın Türü:
ayten haktan 
01 Ara 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Son derce sürükleyici harika bir tarihi roman. Geçmişten günümüze devam eden bir macara içersinde sırlar, şifreler, ipuçları, macera, gerilim hepsi yerliyerinde. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.