Dil ve Şiddet Geçmişten Günümüze Bir Kavram İncelemesi

5,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
69 gösterim
Dil üzerinden şiddet nasıl gerçekleşir? Davranışsal şiddete giden yolda dilsel şiddet nasıl bir işlev üstlenir? Dar veya geniş anlamda dil ile şiddet arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?
Çeşitli şiddet biçimlerinin tarihin hemen her döneminde, başta savaşlar olmak üzere, çok yer tuttuğu dünyamızda bu soruların yanıtları nasıl verilebilir ya da verilmelidir?
İmran Karabağ, bu araştırmasında öncelikle dil ile şiddet arasındaki ilişkiyi ele alıyor ve şiddet eğilimli söylemin dile yansıyan yönlerini inceliyor. Araştırmanın merkezine oturttuğu metinler üzerinden giderek, çeşitli yüzyıllarda sözlü şiddetin davranışsal şiddete nasıl zemin hazırladığını ortaya koyuyor. Yer yer filozofların dil ve şiddet arasındaki ilişkiye dair görüşlerine de atıfta bulunan Karabağ, dile gizlenen şiddetin de davranışsal şiddet kadar zarar verici olduğunun altını çiziyor.
smyrkl 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Dil ve Şiddet arasındaki önemli ilişkiyi anlamak isteyenler için iyi bir giriş niteliğinde olsa da, eksik ve yüzeysel bir çalışma denebilir. Habermas başta olmak üzere birçok yazar ve eserden alıntı yapılmakla birlikte, özgün yorumlar ve araştırmalar yok denecek kadar az. Bu alana giriş yapanlar için iyi bir başlangıç olsa da, daha iyi bir araştırma-inceleme olabilirdi.