Diriliş Neslinin Amentüsü

·
Okunma
·
Beğeni
·
17.533
Gösterim
Adı:
Diriliş Neslinin Amentüsü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789123494293
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Baskılar:
Diriliş Neslinin Amentüsü
Diriliş Neslinin Amentüsü
Bu kitap, ilk sekiz bölümü 1975`de aylık Diriliş Dergisi`nde, son bölümleri ise 1976 Mayıs`ında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü`nün ilk üç sayısında yayınlanmak suretiyle oluşmuştur.
68 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
"Bu âmentü, diriliş erinin kendi kendini göz-
den geçirmesidir. Kendini celâl ve cemal terazisin de tartmasıdır."


Öncelikle kitabı okumam konusunda tavsiye de bulunan  Slh hocaya ve onunla tanışmama vesile olan abim   Necip G. teşekkürlerimi arz ederim. :) ikisi de ne istediğimi ve ne aradığımı anladı.Bir kere Sezai Karakoç'un insanı okurken yormayan bir dili var ancak konusu gereği de bir ağırlığı var kitap 68 sayfa ancak içerik ve üstüne yapılacak incelemeler içinden çıkarılması gerekenler çok daha fazla aslında şöyle de geldi bana sanki okuduğu bir kitabın en önemli yerlerini bir araya toplamış gibi, çoğu altı çizilesi cümlelerdi bana kalsa her sayfadan alıntı yapılırdı ki zor tuttum kendimi.

Sezai karakoç kendini bir diriliş eri olarak görüyor ve düşüncelerini inandığı şeyleri, yapmak istedikleri ve yaptıklerını ben sıfatıyla yazması okurken insana ister istemez zihinsel ve duygusal şeyler hissettiriyor ve sanki kendi fikirlerinizi okur gibi hissediyorsunuz.

Aslında bir kez okunup bırakılacak bir kitap değil okudukça incelemesi güncellenecek bir kitap hele ki kendinizi bu davanın bir ferdi olarak görüyor iseniz...

Diğer incelemeleri de tek tek okudum nerdeyse ve kimine göre yazarın bir davası var ve bu dava için nasıl bir düzen olmalı nasıl davranmalı yani kendi yapacakları ama bazısına göre de dava bizim davamız ve yazar bize bir yol çizmiş burda örneğin benim notlarımdan biri şu paragrafaydı:

*Doğuyu Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları
derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah’ın insanoğluna en büyük nimeti olan İslâm inanç ve medeniyetine mensup olan bir toplum, nasıl olur da bugünkü acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya bir çok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır.*

Şayet bir davanız var ise ve doğruluğundan emin olduğunuz bu davanın önceliği o davanın tarihini araştırmak nerden geldiğini nasıl geldiğini bu güne neyle ulaştığını vs. Şayet bunu bilmez kuru bir inanç ile ben müslümanım der ve bunu savunmaya kalkarsak muhakkak ki yetersiz gelecektir. Teslimiyet önemlidir ancak tebliğ için delil şarttır.

İşte tam da bu nokta da Sezai karakoç diyor ki;
Savaşmalıyız davamız için savaşmalıyız ama bu savaş silahla topla tüfekle değil ilim, bilim, kültür ile yapacağız, çağdaşlık medeniyet deniliyor ise bunu, içinde bulunduğun zamana uyarlayarak yaşamalı yani geçmişe özenmekle yetinmeyip onu hayatına geçirmeli.

Devlet bir islam devleti olmalı ve bu devlette hiç bir izm'e yer olmamalı.

(Her ne kadar iyi inceleme yapan okurların ilk incelemelerinden şuanki incelemelerine kadar kurcaladıysam da tahlil konusunda hâlâ anladığımı anlatamama sıkıntısı çekiyorum. Zamanla düzelecektir umarım zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim:)))
68 syf.
·4 günde
Sezai Karakoç'tan malesef ki ilk kitabımdı. Tanışmakta geç kaldığımı biliyordum ama kitaba başlayınca bunu daha iyi hissettim. Kitapta Diriliş Eri kimdir, nasıl olmalıdır , ideal toplum düzeni nasıldır, ideal devlet nasıl olmalıdır gibi soruları cevaplamış. Açıkçası kitabın ilk yarısı beni daha çok etkilemişti.Ben dilini kullanmış olması benim iç sesimin konuşması gibi olmuştu.Ve daha bir coşkuyla , heyecanla okumuştum. Kitabın ilerleyen sayfalarında dikkatim dağaldığından ya da 68 sayfalık kitabı 4 güne yaydığımdan olacak ilk başlarkenki haz devam etmedi. Ancak fikir kitabı olduğundan üzerinde durularak okunması gereken bir kitap , roman gibi akıcı değil.
Şunu söylemek istiyorum.Bu kitap ilk kitabım ama son olmayacak. Sezai Karakoç'un düşünce yapısını çok beğendim, bana hitap ettiğini düşünüyorum. Daha çok kitabını elime alıp onu daha yakından tanımak istiyorum.
Kısa bir inceleme oldu , inceleme olduğu da söylenemez belki ama zaten kitap oldukça öz. Buyüzden kitabı merak edenlerin direkt kitabı okumasını tavsiye ediyorum.
68 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sezai Karakoç kim derseniz, bu kitapta Diriliş Sitesi'nin inşaasında çalışmakta olan, tuğla taşıyıp harç yoğuran, bir işçi.

Karakoç, kitapta ideal bir İslam devleti ve toplumunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Sanattan metafiziğe kadar doğru ölçüde İslamı mihenk taşı (bkz: mihenk taşı) olarak kullanılması gerektiğini söylüyor. Her müslüman gencin okuması gerektiğini düşünüyorum, "iyi de hocam zaten bunlar olması gereken şeyler değil mi?" gibi bir soru sorabilir okuyan kişi. Düşüncelerin biraz daha berraklaşması, olaylara biraz uzaktan ya da olduğun yerden ama başını başka yöne dönerek görmeni sağlayacaktır diye düşünüyorum.

"Şiir, ruh kapılarını Allah'a açtıkça şiirdir. Yoksa balmumundan petektir, bal değil."

- Sezai Karakoç
68 syf.
Müslümanlar daima bilinçli, karakterli, ilerlemeci bir yapıya sahip olması gerekiyor. Müslüman toplumlar, merhameti hâl ve tavırlarına idrak etmelidir.gençlerimizi ona göre eğitmeliyiz.Çünkü inançsız toplumların temelinde merhametsizlik, sevgisizlik yatmaktadır.
Karakoç “Diriliş Neslinin Âmentüsü” kitabında neyi nasıl algılamamız gerektiğini anlatıyor. Politika, sanat, cihat ekonomi kısacası sosyal plandaki tüm ilkeler Müslüman bir bilinçle nasıl anlaşılmalı ve anlatılmadır, konusunda değerli ip uçları
veriyor.
Kültürel değerlere, mirasa sahip çıkan bir gençlik yetişmiyor/yetiştirilmiyorsa medeniyet nasıl inşa edilebilir? Kendi kimliğine yabancılaşmış bireylerin toplumunda nasıl medenî olunabilir? Cahilin ve bilmezin eline geçen alanların nasıl çoraklaştığını, kalitesizleştiğini görmekteyiz.Toplumun manevî değerleri bir anda değişmez, manen ilerlemek ve manen çökmek yavaş yavaş olan bir şeydir.
kalemindeki istikrar,kararlılık,güç okuyanın zihninde güzel bir etki bırakmakta. İslamı doğru anlayıp anlatan bir kalemi görünce yine aynı cümleyi tekrarlıyorum: " hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?"
68 syf.
·Beğendi
Kitabın sonuç paragrafinda bir cümle var ; Ezberlenmek için degil, üzerinde düşünmek ve ruha mal edilmek icin.
Kitabın amacını bu cümlede görüyoruz.
Her bir cümlesini ruha nakşederek düşünmek.
Yazar burada geniş bir kitlenin nihai umudunu , hayalini anlatıyor ve tüm bunlara ulaşılması için yerine getirilmesi gereken bu ideallerin tek formülünü veriyor.
O tek formül ise tek gerçek yol olan İslam'dan geciyor.
Okudum ve bitti denilecek bir kitap degil bu.
Okudum evet ama burada okuduklarımı hayata geçirdiğim sürece okumuş olacağım.Ancak böylelikle bu kitabın hakkını verebilirim.
Saygılar Büyük Ustaya...
68 syf.
Kapitalizmden ve Kominizmin düşüncesinin insanı işçi-köle durumundan sıyrılıp yeni bir nesil getirtmektir İslâm ülkelerine Bu, Diriliş Neslidir. Ne doğunun mutlak ve mistik itaat prensibi, ne Batının sürekli muhalefet ve başkaldırı ruhu. Kazanç Allah'ın ipine sımsıkı sarılmak ve Diriliş Nesli Âmentüsü olabilmekte...
-Kesinlikle herkes okumalı bu eseri..
68 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İslam; barış ve hoşgörü. Teslimiyet, yakarış ve huzur. Sıralamaya kalkarsak eğer muhtemelen kelimelerin dahi tükeneceği bir inanış biçimidir İslam.

Sezai Karakoç’un gözüyle İslam’ın nasıl olması gerektiğinin bir amentüsüdür bu eser. Diriliş insanının nasıl olması gerektiği, örnek devlet, örnek toplum ve hatta İslam’a örnek kültürlerin yazarın gözündeki değeridir Diriliş Neslinin Amentüsü.

Müslümanın en büyük düşmanı da Müslüman kılığına girmiş, leş yiyicilerdir. Yoksa kurallar belli, kaideler belli. Güzelce yaşamı idame etmek varken, ötekileştirmek, ayrıştırmak, bölmek neden ki. Bunlar kimlere hizmet eder? Bölünmüş bir toplumdan kimler nemalanmak ister? Ve yine bu yıkıma son verecekler kimler? Haydi “Diriliş Erleri” varsanız eğer yolunuz açık olsun.

Sezai Karakoç bu eseri 1975-1976 yıllarında yayında olan Diriliş Dergisi’nde yayınlanmış metinlerin toplanıp kitap halini almış şeklidir. Bana Halil Cibran ‘ın Ermiş adlı eserini anımsattı. Direk yazarın ağzından çıkan bu çağırma, sesleniş ise insanı kendinden alır nitelikteydi. Kişinin kendisini sorgulamaya, asıl amacının şu anki yaşantısı olmadığına ve topluma daha yararlı bireyler olmak için düşünmeye itiyor.

Yani Sezai Hocam parti kur oy vereyim diyorum. Ben beğendim. Okunulası ve tavsiye edilesi.

Sevgi ile kalın…

***************************************
Anne ölünce çocuk
Bahçenin en yalnız köşesinde
Elinde bir siyah çubuk
Ağzında küçük bir leke

Çocuk öldü mü güneş
Simsiyah görünür gözüne
Elinde bir ip nereye
Bilmez bağlayacağını anne

Kaçar herkesten
Durmaz bir yerde
Anne ölünce çocuk
Çocuk ölünce anne

#SezaiKarakoç
68 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Evet... Şimdi temiz bir kafayla incelememi -nacizane- yazabilirim. Sezai Karakoç favori yazarlarım arasına çok sağlam bir şekilde adını yazdırdı. Monna Rosa ile kalbimi feth etmişti zaten şimdi Diriliş Neslinin Âmentüsü ile mest etti.
Fikirlerini çok güzel bir dille aktarıyor ki, Sezai Karakoç okurken rahatlatıcı bir tatminlik de duyuyorsunuz.
Bu kitabı seveceğimi biliyordum. Kapadokya'da okuyup bitirdiğim için ben de yeri çok farklı oldu. Zaten içim huzur doluyken böyle güzel bir eseri elimde taşıdığım için de mutluydum.

Sadece garip gelen şu; Kitabın bir çok yerinde "Tanrı" sözcüğü geçiyor. Bazı yerlerde "Allah" demeyi de seçmiş. Neden böyle bir tercihte bulunup Tanrı dediğini merak ettim. Demeseymiş daha iyiymiş bence.
Onun dışında Sezai Karakoç ve hayalleri öyle güzel bina edilmiş ki, bahsettiği sitede ben de bir diriliş eri olmak istedim.
68 syf.
·6 günde·7/10
Öncelikle okumanızı tavsiye ederim.. genel özet olarak yazar istediği ve hayal ettiği islam alemini tarif ediyor. Bu yönüyle islama sımsıkı sarılmamız gerektiğini düşünüp araştırmamız gerektiğini vurgulayıp tembelliğe yer kalmamalı....
68 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Yeniden doğacaksın. Kıyametini yaşayıp yeniden dirileceksin. Azrail'i, Israfil'i ve Cebrail'i âdeta göreceksin. Yardım edecek onlar sana.Domuza karşı aslan, yılana karşı kartal, baykuşa karşı hüthüt, kargaya karşı bülbül, eşeğe karsı at olacaksın. Dünyaya,eşyaya yeniden anlamını getireceksin. O zaman Allah da sana, senin öz anlamını bağışlayacaktır. Hiç kuşkun olmasın. " diyen sevgili #sezaikarakoç bu sözleri ile aslinda kitabı bize özetliyor, o kadar yoğun anlamlar barındırıyor ki içinde, biz bunları ancak sindirerek okumak ve anlamak durumundayız, bize yapılacak şeyleri hakkıyla tekrar hatırlatıyor ve bu şekilde örnek olmamızı temenni ediyor, kendisini şiirleriyle tanıdığımız yazarımızı bir de dusuncelerini aktardığı kitaplarıyla yoğuralım, umarım siz de kitabı elinize alır, okur ve hayatınıza bir nebze de olsa geçirirsiniz, kitapla kalın efendim
68 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bize lâzım olan: her an ibadet ruhu içimde sürekli ve metodlu bilim ve tecrübeyle donanmış, kahramancasına İslâm düzenini ruhî, sosyal, kültürel ve ekonomik planda gerçekleştirme şuuru!

Kitapta Üstadın oluşturmayı amaçladığı ideal bir devlet vardır. Bu devlet her şeyden önce bir İslam ideası devletidir. Bu devlette her şeyden önce temel idea, erdemdir. Ve bu devleti oluşturacak olan kitle diriliş erleridir.
Diriliş erinin görevi, yeni bir insan ve toplum psikolojisi oluşturmak için amansız kültür savaşının öncüsü olmaktır. Müslüman/inanmış kişi, çağdaş olmalıdır. Bu çağdaşlıktan kasıt ise Müslümanın geçmişteki İslam medeniyetine hayranlık duymasıyla yetinmeyip onu bugün de gerçekleştirmeyi görev edinmesidir.

Müslümanlığın eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesi için de insan ilk önce kendi içinde Müslüman olmalı, sonra bunu toplumsal alanda yaşamalıdır. Sonra da psikolojik ve toplumsal muhtevaya tarih şuurunu da eklemelidir.İslam insanı tek başına bir çağrıdır. Yapılan her iş de ahret alemi terazisinde tartılarak yapılmalıdır. Yahudiler ve bugünkü batılılar gibi her şeyi yalnızca dünya açısından yorumlayıcı olamaz diriliş eri. Ve bu nesilde olması gereken ilkeler, amentünün kültür, ekonomi ve sosyal plandaki ilkelerini bu şekilde sıralandıktan sonra bütün meselenin geçmişte özü yitirilen varoluş şuurunun yeniden kazanılması yolunda köklü ve sürekli bir girişimin başlaması gerektiğini anlıyoruzr. Bu girişim de diriliş girişimidir.

#kitap tekrar tekrar okunası, ders alınası kıvamında. Eğer nesilde bu bilinç elde edilirse emin olabiliriz ki iki cihanın tadına varılır.
68 syf.
·Beğendi·10/10
Sezai Karakoç'un diriliş neslini ve kendi çerçevesinde islam prensiplerini yorumladığı güzel bir kitap...bazi kavramları daha iyi anlıyor ve ne gibi bir çizgide yürünmesi gerektiğini algılıyorsunuz...
Birgün gelecek , yine İslam Milleti, bilinçlenecektir. Nerelerden nerelere geldiğini öğrenecek ve bu onu uyandiracaktır. Buna en büyük bir inançla inanıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diriliş Neslinin Amentüsü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789123494293
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Baskılar:
Diriliş Neslinin Amentüsü
Diriliş Neslinin Amentüsü
Bu kitap, ilk sekiz bölümü 1975`de aylık Diriliş Dergisi`nde, son bölümleri ise 1976 Mayıs`ında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü`nün ilk üç sayısında yayınlanmak suretiyle oluşmuştur.

Kitabı okuyanlar 1.917 okur

  • Bahar Esra Demir
  • Zeki ULUKAN
  • Sena F
  • Şükran Uysal
  • Zeynep Kadıncı
  • Songül Uçkun
  • Habibe
  • Kudüs Kafa
  • Zehra Durmuş
  • Ramazan Akın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.1 (12)
9
%0
8
%0.3 (2)
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları