Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi (Osmanlı Devlet Anlayışı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2183
Gösterim
Adı:
Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi
Alt başlık:
Osmanlı Devlet Anlayışı
Baskı tarihi:
29 Mart 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754377682
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Baskılar:
Dündar Taşer
Dündar Taşer
Dündar Taşer
“Biz bir ‘dünya devleti’nin
kalıntısı üzerinde,
‘dünya hâkimlerinin evlâtları’
olarak oturuyoruz.

Ne ‘geri kalmış milletler’den birisi,
ne de ‘kurtuluş savaşı yapan kavimler’in
birincisiyiz.”
208 syf.
Dündar Taşer, Türk milletinin geçmiş ve gelecek sorunlarına milli bir pencereden bakan bir şahsiyet. Devlet adamı tanımı Dündar Bey için biçilmiş kaftan. Ona göre örf, adet, ananelerimiz bizi geçmişimize bağlayan kökler. Fakat kitabın yazıldığı dönem olan 1974 Türkiye’sinde bu köklerden koptuğumuz öze dönmemiz gerektiği vurgusu yapılıyor. Türk siyasetinde gelecek vizyonumuz için, Osmanlı devlet geleneklerine bağlı kalmamız ve buna uyduğumuz müddetçe Türk milletinin eski şaşalı döneceğini belirtiyor. Devletin gelenekleri, prensipleri var. Devlet adamının ise bu kurallar, gelenekler çizgisinin dışına çıkmaması gerektiği oldukça net ifade ediliyor. Ona göre devlet adamı olmak için; devletin içinde erimiş olmak, devlet varlığını, kendi varlığından üstün görmek gerek. Her şeyimizle, milli ve ölçülü olmak zorunluluğumuz var…

Bence gerek devlet yönetiminde olsun, gerek toplum hayatımızda olsun milli ve ölçülü olmak durumundayız. Köksüz ağaç ilk rüzgârda devrilip gider, oysa millet olarak köklerimiz bu topraklara en az 3000 yıldır sıkı sıkıya bağlıdır. Devlet kurmakta ve idare etmede en kadim milletlerden biriyiz. Güzel ve umutlu günler bize uzak değil. Yeter ki biz inanalım ve özümüze yönelelim. Bu kutlu günler için; Türklük bilinç ve şuurunu, İslam erdem ve ahlakını şiar edinmiş bütün Türk gençliği; kendisine milletini, ecdadını rehber edip yarının yollarına düşmelidir…
208 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Dündar Taşer Türk millettinin en temel öğesi olan devletçilik anlayışının tekrar önem kazandırılması ile çağımız milli sorunlarımızın halledilebileçeğini inanan bir insan olarak ömrünü bitirmiş bir şahsiyet. Ağır sanayıden tutun Avrupa birliğine kadar bir çok konudada seminer bilgi verebileçek bir şahsiyet. bunların yanısıra tam bir osmanlı hayranı zira bu büyük Türk devletinden ilgili kısa kıssaslara çok değinmiş ve osmanlıyı devamlı övmüştür.
Herşeyden de öte günümüz Ülkücülerin unutmakta olduğu değerlerden biri. Zira yaşadığı dönemde etrafını bizzat aydınlatan Taşer öldükten sonrada unutulmadığı müddetçe fikirleri ile Milletini özelliklede biz ülkücüleri aydınlatacaktır. bu kitap herşeyden öte Dündar Taşer ölümsüz fikirlerini yaşatan bir kitap.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tarih eğer ibret alınsa idi tekerrür eder mi idi hiç...
Cemil Meriç'in Mağaradakiler kitabında tavsiye ettiği kitabı okumaya ne dersiniz...O eser,
Ziya Nur Aksun-Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi Osmanlı Devlet anlayışı
Öncelikle şunu kabul edelim ki Osmanlı Devleti yıkılmıştır.Kitap Osmanlı Devletindeki siyasi,kültürel ve askeri olarak örnek alınacak yanlarını Dündar Taşer'in konular hakkında görüşleri ile anlatmış.Bunun yanında 1974 yılına kadar olan olayları yorumlamasının yani sıra olaylar karşısında takınılan tavır ile Osmanlı anlayışını karşılaştırarak değerlendirmiş ve zaman zaman da eleştirmekten kaçınmamıştır.
Osmanlı yıkıldı dedim çünkü sonrasında Cumhuriyet ilan edilerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.O halde Osmanlıya ne gerek var der iseniz hem geçmiş tarihte yapılan hataları tekrar etmemek hem de örnek olan uygulamaları ile daha mükemmel bir devlet anlayışı oluşturmaktır. Osmanlı Devleti nasıl ki kuruluşunda Selçuklu Devletinin olumlu devlet politika ve işletmelerini örnek aldı ise bizlerin de bunlardan birer parça almamız bir zararı yoktur.
Unutmayalım ki geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez.
Bu kapsamda okurken mutluluk duyduğum faydalı bilgileri barındıran bu nadide eserini sizlere tanıtmaktan mutluluk duyarım
Keyifli okumalar dilerim Umarim dersler çıkartarak hayatımıza uygulayabiliriz...
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dündar Taşer'in konuşmalarının kısmen rahmetli Ziya Nur Aksun beyefendi tarafından yazıya geçirilmesi ile oluşan kitabı, Taşer'in fikirlerini merak eden herkesin okumasını tavsiye ederim, içindeki bizi bize anlatan örnekler, hak ettiğimiz yere gelme mefkuresini içten ve kaliteli bir biçimde anlatan kitap. Dündar Taşer ve Ziya Nur Aksun başta olmak üzere kitapta ve bu ülküde emeği geçen bütün insanlara ve ülkücü şehitlere rahmetle...
208 syf.
·Puan vermedi
Dündar Taşer, gerçek anlamda objektif bir düşünür ve hareket adamı olduğunu düşünüyorum. Denemelerinde üzerinde çokça kafa yorulan meseleleri akıcı bir dille okurlara yansıtmış. Ülkücü İslamcı bir düşünce yapısı var.
208 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitap, her Türk gencinin okuması gereken bir eserdir. Yer yer hamaset kokusu alsanız da esas itibarıyla tarih şuuru kazandırıyor hepsinden ötesi birçok güzel anekdot mevcut içerisinde
208 syf.
·Beğendi·7/10
Osmanlı Aşığı Taşer! 60 darbesinin bilinmeyen yönlerini ve o dönem ihtilalcilerinin fikir dünyası hakkında bilgi sahibi olmak için ideal bir kitap fakat İttihatçılar için yazılanlar pek hoşuma gitmedi. Dündar Taşer, saygıdeğer bir Türk büyüğü. Dündar Beğ'in söylediklerinin ve düşündüklerinin Türk gencine faydalı olacağına inanıyorum.
208 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Osmanlı hayranı bir askerin kendi dönemini ve geçmişi cok güzel degerlendirmesi. Verdiği örneklerle, anlattığı olaylarla günümüze de ışık tutan harika kitap..
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kelime anlamı olarak fena fi’d-devle tabiri devlette yok olmak anlamına gelmektedir. Bir diğer ifadeyle yani terim anlamı olarak devlet mefhumunda erimek, yok olmak şeklinde de ifade edebiliriz. Bu ifadeyi Osmanlı Devlet Adamlarının devlet anlayışı üzerinde bizlere sunan Dündar Taşer tartışılmaz derecede büyük bir Türk aydınıdır.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Osmanlı’ya bakış açışı ile birlikte devlet anlayışının nasıl olması gerektiği hakkında fikir veren bir kitap. İçerisinde az da olsa bazı olaylara bakış açısının nasıl olması gerektiğinize vurgulaması önemli. Özellikle aydın-halk, kimi söz kalabalığı fikirlerin ve bazı tarihin dönemlerinde hainlik yaftası gibi. Sözün özü bir devletteki insanların toplumu ilgilendiren meseleler de devletinin lehinde olacak hal ve hareket içinde olması önemlidir. Ve bu devlet millet mayasının en iyi olduğu millet ise biziz. Sadece unuttuğumuz değerlerin ve tarihi olayların hatırlatılması gerekiyor..
Türk aydınının çok yanlış ve köklü eksikliklerinden biri de, bazı kavramlarda sihirli bir güç tasavvur etmesidir. Tabiî bu, aydının kendine yabancılaşmasından doğmaktadır. Çünkü kendine yabancılaşma, milli ölçüyü kaybetme demektir. Milli ölçüyü kaybetme ise, dış ve iç politika olaylarını, kendi milletinin çıkarlarına uygun bir şekilde değerlendirmekten yoksun olan adam demektir.
"Necip Fazıl şöyle diyor:
《Yüz üstü çok süründün, ayağa kalk Sakarya!》
Şairleri Allah söyletir. Sakarya'dan başlayan yeni med, eski meddin hudutlarını da aşacaktır."
Osmanlılar, Avrupa'ya adımlarını attıkları andan itibaren, daima bir devletler grubuna karşı çarpışmışlar ve asırlarca galip gelmişlerdir. Onlardan sonra böyle bir kudreti, tarih kaydetmemiştir.
Her 5-10 yılda bir, 5-15 bin kişiyi hain ilan ediyoruz. Cumhuriyet kuruldu bütün saltanat reisleri hâin ilân edildi. Demokrat Parti iktidara geldi. CHP'yi hâin ilân etti. 27 Mayıs oldu. DP hâin sayıldı. Bu usûl millete şeref vermez. Bu yol, millete hakarettir. Yanlış düşünen, hata eden, ileriyi göremeyenler vardır, amma kitle halinde hâin bu milletten çıkmaz. Gafletle (aymazlıkla) hıyâneti karıştıracak kadar gafil olmamak gerekir.
"Şu açıktır ki, Tuna'dan Yemen'e, Cezayir'den Basra'ya kadar uzanan sahada sükûnu ve huzûru temin eden bir kavmin ve idarenin yokluğu kendisini hissettirmektedir."
"Türk aydının çok yanlış ve köklü zaaflarından biri de, bazı mehfumlarda sihirkâr bir kudret tasavvur etmesidir. Tabiî bu, aydının kendine yabancılaşmasından doğmaktadır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi
Alt başlık:
Osmanlı Devlet Anlayışı
Baskı tarihi:
29 Mart 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754377682
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Baskılar:
Dündar Taşer
Dündar Taşer
Dündar Taşer
“Biz bir ‘dünya devleti’nin
kalıntısı üzerinde,
‘dünya hâkimlerinin evlâtları’
olarak oturuyoruz.

Ne ‘geri kalmış milletler’den birisi,
ne de ‘kurtuluş savaşı yapan kavimler’in
birincisiyiz.”

Kitabı okuyanlar 73 okur

  • Emir Türk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%3.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0