Duru Türkçe

8,3/10  (4 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
374 gösterim
Ne acıdır ki; her geçen gün anadilimiz, Türkçemiz zayıflıyor ve yabancı dillerden yardım dilenen bir lisan hâline geliyor. Ve daha da üzücü olan, bunun Türkçemizin değil; Türkçe konuşan bizlerin ne kadar büyük bir gerileme yaşadığımızın bir göstergesi olmasıdır.

Özellikle, özel radyo ve teleizyon yayınlarının çığırından çıkmasıyla birlikte bir "dil kirliliği" de yaşanmaya başlamıştır. Radyolardan duyduğumuz sesler ve sözlerle, televizyon ekranlarından evlerimize ve kulaklarımıza dolan görüntü ve sesler hayatımızı yakından etkilemekte. Ancak, yaptığı işin sorumluluğu ve bilincinde olanlar, az da olsa, iyi ki var.

Bunlardan biri de Asım Yıldırım. Büyük bir zevkle seyredilen programında başlattığı "Duru türkçe" bölümünü kitaplaştıran Asım Yıldırım, Türkçenin iyi bir şekilde kullanılması ve konuşulmasına katkıda bulunmaya çalışmakta.

Kitapta, bazen yazılış, bazen okunuş-söyleyiş, bazen de hem yazılış hem okunuş-söyleyiş hatası olan kelimeleri bulacaksınız. Ayrıca kitapta, kelimelerin kökenleri, anlamları, nasıl telâffuz edilmesi gerektiği de anlatılmıştır.

Dil bir kültürün zenginliğini yansıtan en önemli unsurlardan biridir. Eğer biz dilimize sahip çıkmazsak, kendi öz değerlerimize de sahip çıkmazsak, kendi öz değerlerimize de sahip çıkamayız. Bu nedenle bu gidişe bir an önce dur demenin zamanı çoktan geldi. Lütfen, Türkçemize sahip çıkalım!
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9944204385
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü: