Evvel - Ahir

·
Okunma
·
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Evvel - Ahir
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758081646
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birnokta Kitaplığı
208 syf.
·30 günde·Beğendi·8/10
Gündelik telaşlar içinde hayatı ıskalamak, günümüz insanının kendine yaptığı en kötü şey olsa gerek. Oysa hep bir koşuşturma hep bir geç kalma korkusuyla ömrün sonuna doğru yaklaşıyoruz... Üstelik hayatımıza, sözüm ona hayatımızı “kolaylaştırmak” için giren onlarca teknolojik gelişmeyle bir girdabın içerisinde kaybolup, kendi köklerimize de yabancılaşıyoruz. Bizim gibi köklü geçmişi olan bir millet bu yapay zeka ürünleri ile nasıl bu hale gelebildi? Örneğin, kaç ülkede İstanbul gibi güzel, güzel olduğu kadar tarihi ve özel bir şehir daha var? Kim bilir kaç yüz tane medeniyetin gelip geçtiği bu şehrin güzelliklerini, fotoğraf çekip paylaşma telaşına kapılmadan gerçekten hissedebildik?
“Evvel ve Ahir”i okuduktan sonra insanın içinde cevabını bekleyen sorular oluşuyor. Nitekim bir kitapta da aranılan en önemli özellik, okuyucusunun iç dünyasında bir şeyleri harekete geçirebilmesi olsa gerek. Süleyman Çelik’in dizeleri de o kadar naif, o kadar dinlendirici ki; insan, ister istemez yaşadığı hayatı okuduklarıyla kıyaslarken buluyor kendini.
Süleymaniye’den İstanbul’u seyrederken yahut Kız Kulesi’ne karşı demli bir çay içerken kaç kez bu şehri gerçekten hissedebildik? Bu dizeleri okurken insan “Gerçek İstanbul”u özlüyor.. İstanbul’un kültürel mirası, yaşanmışlıkları, insanı sonsuz bir duygusallığa teslim eden hüzünlü yanı. Aslında Evvel ve Ahir’deki “İstanbul”, soyut düşüncelerimizin somutlaştırılmış bir örneği burada. İstanbul, şehir, yaşam, hayat döngüsü, aşk, dua, sabır; kısacası hayat..
Üstat insana bunları sorgulatırken bir o kadar da dinlendiriyor ki ruhu, insanın içinde naif bir aşk isteği uyanıyor. Üstelik bu aşk bedeni bir tutkuyu geçip ilahi bir boyut alırken, insanın içinde kendinin bile fark etmediği özel bir yerine dokunuyor. Zaten insanı ilahi boyuta ulaştırmayan aşk gerçek bir aşk olabilir mi? Şüphesiz yaradanın bize dünyayı anlamlandırmak için verdiği en özel his sevgidir.
İnsan bu kitabı okurken sevginin en özel şey olduğunu bir kez daha anlıyor. Şu fani dünyadan gelip geçerken ve kimseye en ufak bir acı bırakmamaya çabalarken; bu kadar naif ve sıcak dizelerin varlığı insanı bir kez daha yaşama sevinciyle dolduruyor. Dünyada şiir yazan birileri ve onu okuyan niceleri oldukça her zaman umut vardır…
İnsan bu
Yıkılır, kalkar, katlanır, alışır
Türkülere vurur,
Şarkılara bir de kendini
Ağıtlar düzer besteleri kendinde saklı
Süleyman Çelik
Sayfa 178 - Birnokta Kitaplığı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evvel - Ahir
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758081646
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Birnokta Kitaplığı

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Tek Umut Barış

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0