Gelecek Geleceği Sorgulamayan Toplumların Geleceği

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
410 gösterim
Çağdaş teknolojiyi kullanan, fakat aklı geçmiş toplum modellerinde kalmış olan bir toplum geleceğini programlayamaz. Çünkü önceliklerin neler olduğuna karar veremez. Bu öncelikleri tarih saptamaz. Çağdaş dünyanın dört bir yanından gelen sayısız dinamikler saptar. Toplum yaşamı birbiriyle çarpışarak güçlenen sayısız öğeden oluşur; kurumlar, düşünceler, biçimler.

Birbirlerini teşvik eder, kışkırtır ve onların etkinliklerinden sürekli değişen yeniliklerle beslenen bir toplumsal yaşam oluşur. Son üç yüz yılın tarihinin yadsınmayacak gerçeği bu yaratıcı çarpışmaların en güçlüsünün bilim olduğunu göstermiştir.
Bilimi dışlayan Müslümanlık ortaçağdan bu yana tarihsel bir gerçektir. Bugünkü konumu da bunun kanıtıdır. Fakat bu tavır insan aklının kabul etmeyeceği bir anakronizm'dir ve korkutucu bir geleceğin habercisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786055525859
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Dünya tükenen bir kaynak. Geleceğin dünyası eğer kurtulursa sadece bilimsel çaba ile kurtulacak. Türkiye bilim ve sanatta Batı uygarlığını dışlamaya devam ediyor. Bilimsel dil vitrin olarak var. Enerji kıtlığı ve iklimsel değişikliklerin tetiklediği kuraklık gerçekleşirse, vitrin bilimselliği ülkeyi kurtaramayacak.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban

Üretilen eşya sayısı, hizmet sayısı artıyor. Her gün bunlardan daha fazlasına sahip olmanın bir amaç olduğu yalanıyla yetişiyor insanlar.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban

Laikliği hazmetmiş toplumlarda çağdaş kültürün dinle sorunu olması doğal. Müslümanlar dışında bütün dünya laik devletlerden oluşuyor. Türkiye'nin bu bağlamda ayrıcalıklı konumu onu İslam dünyasının en gelişmiş ülkesi yapmış. İslam'da aklın egemen olduğu bir dünya henüz yok. Olacağı da kuşkulu. Fakat reddedilemeyecek güncel ve yaşamsal gerçekler karşısında dini inançlar çağdaş toplumun yaşam standartlarını ve etkinliklerini saptamıyor. Laik devlet bugün bir ideoloji değil, bir sürdürülebilir yaşam garantisidir. Dünyanın geri kalmış fakir ülkeleri laik devletten değil, akıl dışı düşüncenin baskısı altında yaşadıkları için maddi gelecekleri açlık kapılarında.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban