Gelecek Geleceği Sorgulamayan Toplumların Geleceği

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
460 gösterim
Çağdaş teknolojiyi kullanan, fakat aklı geçmiş toplum modellerinde kalmış olan bir toplum geleceğini programlayamaz. Çünkü önceliklerin neler olduğuna karar veremez. Bu öncelikleri tarih saptamaz. Çağdaş dünyanın dört bir yanından gelen sayısız dinamikler saptar. Toplum yaşamı birbiriyle çarpışarak güçlenen sayısız öğeden oluşur; kurumlar, düşünceler, biçimler.

Birbirlerini teşvik eder, kışkırtır ve onların etkinliklerinden sürekli değişen yeniliklerle beslenen bir toplumsal yaşam oluşur. Son üç yüz yılın tarihinin yadsınmayacak gerçeği bu yaratıcı çarpışmaların en güçlüsünün bilim olduğunu göstermiştir.
Bilimi dışlayan Müslümanlık ortaçağdan bu yana tarihsel bir gerçektir. Bugünkü konumu da bunun kanıtıdır. Fakat bu tavır insan aklının kabul etmeyeceği bir anakronizm'dir ve korkutucu bir geleceğin habercisidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786055525859
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Üretilen eşya sayısı, hizmet sayısı artıyor. Her gün bunlardan daha fazlasına sahip olmanın bir amaç olduğu yalanıyla yetişiyor insanlar.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban
Ensar Ünver 
25 Mar 20:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çağdaş teknolojiyi kullanan fakat aklı geçmiş toplum modellerinde kalmış olan bir toplum geleceğini programlayamaz.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban
Ensar Ünver 
25 Mar 20:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cumhuriyeti bunun dışında yorumlayıp yok olmuş bir imparatorluğa heves edenler sadece bilgisiz değiller.Asıl unuttukları Türkiye Cumhuriyeti'nin bir imparatorluk mirası olmasıdır.Bunlar torunu ve oğlu öldükten sonra babayı mezardan çıkararak aileyi ttekrar yaratmak isteyen garip kişiler olmalı.Bugün ülke böyle insanları da üretebiliyor

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban
Ensar Ünver 
25 Mar 20:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Laik devlet yapısı bugün bir ideoloji değil, sürdürülebilir yaşam garantisidir.

Gelecek, Doğan KubanGelecek, Doğan Kuban