Gülistan

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
187 gösterim
Dünya ülkelerini gezerek kaleme aldığı gezi edebiyatı ve farklı dillerde yazdığı şiirleriyle bilinen edebiyatçı ve şair İbrahim Sediyaninin şiir kitabı, Ekin Yayınları arasından çıktı!

Şiir dostlarıyla buluşan Gülistan, Sediyaninin öğrencilik dönemlerinden bugüne dek hayatının çeşitli dönemlerinde kaleme aldığı şiirlerden bir demet sunuyor. Kitapta toplam 25 şiir yer alıyor. Bunların 17 tanesi Türkçe, 6 tanesi Kürtçe, 1 tanesi Almanca, 1 tanesi de 6 dilde (Türkçe, Kürtçe, Almanca, İngilizce, Arapça, Farsça) yazılmış.

Kitapta İbrahim Sediyaninin sanatçı Yusuf Can tarafından Mavi Düşler adıyla bestelenip okunan Mavi Marmara şiiri de yer alıyor.

Daha kitaplaştırmadan şiirleri büyük ilgi gören Sediyani, son olarak Sanat Enstitüsünün davetlisi olarak Tahran Şiir Gecesinde sahne almıştı. Sediyani burada şiir dostlarına Türkçe, Kürtçe ve Almanca şiirlerini okumuştu.

Adını Arayan Coğrafya isimli bir araştırma kitabı bulunan Sediyaninin, Gülistan, ikinci kitabı olarak okuyucularıyla buluşuyor.

Gülistanda, İbrahim Sediyaninin şu şiirleri yer alıyor:

Gúla Rozín /Ağladıkça Yeşile Çalar Gözlerin / Seni Sevmek / Ülkemin Türküsü / Sakın Kapama Gözlerini / November Sevgilim / Mavi Dizeler / Ülkemin Alnına Vuran Bûsedir Karadenizin Dalgaları / Bir Güvercin Kanatlandı Diyarbakır Semalarına Doğru / Deprem / Basra Gelini / Bedrin Muharibleri / Mississippi 500 Yaşında / Nijeryalı Şehidler / Filistinli Çocuk / Dağlarına Özgürlük Ateşi Düşmüş Kafkasyanın / Mavi Marmara / Behmen / Dıkolım Navê Te / Behra Hêşin / Lê Lê Diyarbekir / Cezayir a Brindar / Bes / Ahe-ng / Die Herbstblätter
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789758507832
 • Yayınevi:
  Ekin Yayınları
 • Kitabın Türü: