Hackers ve Painters

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
44 gösterim
Programcılar tarafından her geçen gün daha da fazla şekillendirilen bir dünyada, bilgisayar çağında yaşıyoruz. Kim bunlar, motivasyon kaynakları ne, bizim üzerimizde ne gibi bir etkiye sahip olacaklar?

Şöyle bir düşünün. Etrafımızdaki her şey bilgisayarlı hale geliyor. Daktilonuzun yerini bir bilgisayar aldı. Telefonunuz bir bilgisayara dönüştü. Kameranız da. Çok yakında televizyonunuz ve videonuz bir bilgisayar ağının bileşenleri olacak. Arabanız, 1970 yılında oda büyüklüğünde bir anabilgisayarın sahip olduğu işlemci gücünden çok daha fazlasına sahip. Internet mektupların, ansiklopedilerin, gazetelerin hatta bakkalınızın yerini aldı. Peki, sırada ne var?

Hackers and Painters, programcıların dünyasını ve o dünyada yer alanların heveslerini incelemektedir. Paul Graham, aydınlatıcı tarihi örneklere dayanan açık ve itinalı bir eser ile okuyucuları “entelektüel Vahşi Batı” adını verdiği hızlı bir tura çıkarıyor.

Lise eğitimini zorlukla tamamlayan çocuklar nasıl oluyor da daha sonra dünyanın en güçlü insanları arasına giriveriyorlar? Yeni bir şirketi başarıya ulaştıran nedir? Teknoloji kendisini anlayanlar ve anlamayanlar arasında bir boşluk yaratacak mı? Microsoft Internet’i ele geçirecek mi? Spam’ler için ne yapabiliriz? İşte elinizdeki kitap, yanıtlarını uzun zamandır merak ettiğimiz bu sorulara eğiliyor.

Programcıların neyin peşinde olduğunu merak ediyorsanız, yanıtı bu kitabın içinde… Ve eğer bir programcıysanız bu kitapta bir yansımanızı bulacaksınız.

"Bu kitap sizi bilgisayar programcılığıyla ilgili fikirlerinizi gözden geçirmeye zorlayacak."
Robert Morris, MIT
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9789944344395
 • Yayınevi:
  Odtü Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Sadece Meraktan....
Her şeyden önce, çocukken her taşın altına neden baktıysam şimdi de aynı sebepten bunu yapıyorum; yani sadece meraktan.
Yasak olan şeylerse beni daha çok meraklandırıyor. Ne olduğunu kendim görmek ve kendim karar vermek istiyorum. İkincisi, bunu yapıyorum, çünkü yanılmaktan hoşlanmıyorum. "Eğer daha önceki çağlarda olduğu gibi, gelecekte saçma ve gülünç bulunacak şeylere inanıyorsak, bunların ne olduğunu öğrenmek istiyorum; böylece en azından onlara inanmaktan kurtulabilirim."

Hackers ve Painters, Paul Graham (Sayfa 52 - Odtü)Hackers ve Painters, Paul Graham (Sayfa 52 - Odtü)
by.rendes 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güvenli bir işte çalışıyorsanız zengin olamayacaksınız demektir, çünkü hayatınızda tehlike yoksa, büyük ihtimalle inisiyatife de gerek yoktur.

Hackers ve Painters, Paul GrahamHackers ve Painters, Paul Graham