·
Okunma
·
Beğeni
·
3072
Gösterim
Adı:
Hannibal Doğuyor
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055092573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap Yayınları
Baskılar:
Hannibal Doğuyor
Hannibal Doğuyor
Bir korku imparatoru: Hannibal Lecter Soğuk bir kış günü doğan Hannibal, masumiyetinin çok ötesinde hisler taşımaktadır. Yalnızdır, korkmuştur. Yanında olduğunu hissettiği tek şeyse kötülüktür. Onu bulup yanlarına alan amcası ve ve amcasının eşiyle birlikte bir şansı olur. Özellikle amcasının eşi olan Leydi Murasaki'nin çabalarıyla iyileşmeye başlar. Ancak baştan beri içine işleyen kötülük hissinden hiçbir zaman kurtulamadığını fark etmesi uzun sürmez. Kurtulamamıştır çünkü, kız kardeşini gözlerinin önünde parçalara ayırıp yiyenler, Hannibal'in içine asla kurtulamayacağı intikam tohumları ekmişlerdir. Thomas Harris'in yarattığı bir korku klasiği olan Hannibal Lecter'ın hikâyesi, kötülük ve intikam isteği arasındaki ilişkiyi, yeniden düşünmenize neden olacak.
(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabını okuduktan sonra filmini izledim. Kafamda canlandıramadığım birçok kısım için gerçekten aydınlatıcı oldu. Ayrıca Mischa o kadar tatlıydı ki kafam da bile o kadar tatlı canlandırmamıştım.
Kitabın sonu tam anlamı ile trajedik bi şok. Psikolojik bir analiz. Açlık ve sevginin savaşı.
Nefret,sevgi,intikam,öfke. Hepsinin karışımı.

Belkide gelmiş geçmiş en karmaşık katil olan Hannibal'ın doğuşuna şahitlik edin...
294 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Kesinlikle düşünmeden okunması ve okuduktan sonra filminin izlenmesi gereken kitap. Doktor Hannibal Lecterın nasıl ve neden yamyamlaştığını, içindeki karanlığın nasıl açığa çıktığını yani herşeyin başlangıcını anlatıyor bu kitapta. Serinin dördüncü kitabı olsada ilk okunması gereken bu kitaptır.
328 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Thomas Harris’in yazmış olduğu harika bir roman. Kitapta adeta Hannibal Lecter ile birlikte büyüyorsunuz; onun karanlık tarafını yaşıyorsunuz ama bu karanlık tarafın tamamen sevgiden ortaya çıkan bir intikam dürtüsü olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kitapta tek yakalayamadığım sadece varsayımla yürüttüğüm nokta Lecter’ın dönüşümünün bu raddeye gelmesindeki köken bence biraz flu kalmış. Belki de yazar bunu okuyucunun kendi dünyasıyla harmanlayıp Lecter ile aynı noktaya varıp varmayacağını düşünmesini sağlamak istemiştir. 1 puanı bu yüzden kırdım. Ancak genel olarak bakacak olursak kitap oldukça sürükleyici; elinizden asla bırakamıyorsunuz. Kesinlikle öneririm!
296 syf.
·8/10
Hannibal lecter' in sıradan bir psikopat tanıtımı genel profiline uymadığı kanısındaydım(Hele yeni dizisindeki hannibal ...) çünkü mühteşem zekası , dahice planları , müzik zevki , giyim zevki , damak zevki(Kendi türünden başka bir hayvan eti kullansa evine abone olurdum :D) ve will graham ile abigail hobbs duyduğu hisler dolayı. Bu kitap bendeki hannibal karakterini büyük bir kısmını oturttu. Kurgu bakından tatmin edici dil bakımında akıcı hannibal karakteriyle tanışmışsanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap
296 syf.
·7/10
Thomas Harris'in okuduğum ilk kitabı ve ayrıca Hannibal ile ilgili de doğru düzgün bilgi aldığım ilk kitap. Okurken veya okuduktan sonra yaptığım araştırmalarda, akılda kalan soru işaretlerinin giderilmesi için bu kitabın varlığına sevinen çok insan olduğunu gördüm. Ancak benim için bir başlangıçtı ve umarım daha sonraki kitapları daha çok tatmin edici boyutta olur. Kurgu ve anlatımın daha iyi olabileceğini düşünüyorum.
296 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Hannibal serisinin dördüncü ve şimdilik sonuncu romanı. Dr. Lecter'ın nasıl bu hale geldiğini çocukluğundan itibaren anlatan güzel bir roman. Çocukken Litvanya'daki köşklerinde annesi babası ve kardeşi Mişa ile yaşayan Hannibal, İkinci Dünya Savaşı sırasında Grutas adlı bir çete lideri ve ekibi tarafından yakalanır. Çete bir süre ormanda avlanır ama açlığa dayanamayıp Mişa'yı pişirirler ve yerler. Bu durum Hannibal'da büyük bir travma oluşturur. Önce yetimhaneye verilen Lecter, savaştan sonra amcası Robert tarafından bulunur ve Paris'e götürülür. Orada amcası ve yengesi Leydi Makasumi ile yaşayan Lecter tıp fakültesinde başlar. Ama amacı kardeşini yiyenlerden intikam almaktır. Müfettiş Pippo bu işte Hannibal'dan şüphelenir ama yapabileceği bir şey yoktur. Grutas, Mueller, Kostas, Grassmann ve diğerlerini bulabilecek midir? Kardeşinin öcünü alabilecek midir? Leydi ile yakınlaşması nasıl sonuçlanacaktır? Hapse girecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
296 syf.
·2 günde
Açıkçası, serinin ortalamasının altında bir kitap olmuş. Hikayeye baştan bir geri dönüş olduğu için mi, biz zaten her şeyi bildiğimiz için midir bilmem olay zaten öyle çok ahım şahım değildi. Hannibal nasıl Hannibal oluyor onu anlatıyor. Diğer kitaplarda biraz daha az bilgi verip burda bizi aydınlatsaymış yazar daha bir etkileyici olurdu. Bunun dışında tabi ki yazarın kalemine sağlık çok güzel bir eser. Okuyup okutulsun efendim.
296 syf.
·Beğendi·8/10
Hannibal Lecter serisinin normalde 4.’üncü kitabı olarak geçse de aslında serinin ilk kitabı bence, çünkü adından da belli olduğu gibi Hannibal Doğuyor. Hannibal’ın çocukluğu, gençliği her şeyin başı bu kitapla başlıyor. Seriye yeni başlayacak olanlar bu kitap ile başlayın. Biraz ağır ilerlese de merakla okudum. Bazı yerlerde “oh olsun” dedim yaptıklarına. Devamını çok merak ediyorum.
296 syf.
·7/10
Hannibal Lecter hayranlarının okuması gereken bir kitap. Ben 2007 yılında filmi çıktığı gibi izlemiştim. Maalesef kitabını ise anca okuyabildim. Ama filmin hakkını vermeliyim zaten sevmiştim ama kitabını okudukça filme ve özellikle Hannibal karakterini canlandıran Gaspard'a hayranlığım daha da bir arttı. Hannibal'ın neden bu hale geldiğini merak edenler alıp okumalı. Ben bazı yerlerde sıkıldım, yavaş geçen bölümler oldu. Ama yine de tavsiye ederim.

“Mischa, we take comfort in knowing there is no God. That you are not enslaved in Heaven, made to kiss God’s ass forever. What you have is better than Paradise. You have blessed oblivion. I miss you every day.”
296 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Serinin son kitabı artık polisiye/gerilim değil, ama macera olmazsa olmaz tabii ki. Hannibal'ın doğuşuyla başlayan kitap aslında Hannibal'ın neden böyle "değişik" bir insan olduğunu anlatıyor. Bence kısa ama gayet başarılı bir final yapmış Bay Harris. Tüm seri muhteşem, kesinlikle tavsiye ederim. =)
296 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Film izler gibi bir his bıraktı. Keyifliydi bazen sıktı sarmadı ama beyendim bir ara adamları ben öldürüp otopsi yapıyodum diyebilirim. Leydi Murasaki'yle tanışmayı çok isterdim...
328 syf.
·4 günde·7/10
Kendi sitemdeki yazımdan alıntıdır*

Yazar gerçek bir karakterden etkilenerek tasarlamıs Hannibal'ı. Meksika'lı escinsel doktor Alfredo Balli Trevino, henüz ögrenciyken girdigi kıskançlık krizi sonrası erkek arkadası Jesus Castillo Rangel'i bogazını usturayla keserek öldürür ve cesedini küçük parçalara ayırarak onu kutulara koyup gömer. Amcası nasıl olduysa Trevino'dan süphelenir ve böylelikle bu cinayet ortaya çıkar. 20 yıl hapis cezası alan Trevino hapisten çıktıktan sonra bir klinikte fakir hastaları tedavi ederek hayatını sürdürür. Gazetecilik yaptıgı sırada bir mahkumla röportaj yapmak için Topo Chico Cezaevi'ne giden Thomas Harris, bu koyu kızıl saçlı ufak tefek adamla tanısır ve onun hikayesinin büyüsüne kapılır. Harris, Hannibal karakterinin bu sekilde ortaya çıktıgını söyler.

Hannibal Doguyor, Thomas Harris'in aslında okurların Hannibal'ın nasıl canavara dönüstügünü merak etmesi üzerine, onun gençligine ısık tutmak amacı ile yazdıgı serinin son kitabı. Uzun arastırmalarım sonucu Hannibal serisine ilk olarak bu kitapla baslanması gerektigini ögrendim. Iyi ki de arastırmalarıma güvenip, bununla baslamısım diyorum simdi. Muhtemelen ilk Kızıl Ejder ile baslamıs olsaydım Hannibal beni korkutacaktı, belki de midemi bulandıracaktı ancak Hannibal'ı Hannibal yapan gerçegi ögrendikten sonra kendisine olan sempatim arttı. Hani diyorum ki intikam almıs, haklıymıs bir açıdan bakınca. Tabi yıllar önce izledigim filmlerden aldıgım spoiler'a bakınca da 'Hadi intikamı aldı da, sonrası ne arkadas!' da demiyor degilim yani. Yine de sempatim bir türlü azalmıyor nedense.

Biraz da verdigim puanın düsüklügünün nedenine bakalım. Yazar gereksiz detaylara çok odaklanıyor bence. Bunun yanı sıra insanın aklında bazı sorular da bırakıyor. Genel olarak, sürekli Polisiye okuyan biri olarak alısmısım her seyin nedeninin belirtilmesine. O nedenle midir nedir bilmiyorum aklımdaki sorular cevaplanmayınca kitap harika da olsa eksik hissediyorum. Kitapta bazı kopukluklar olması da beni oldukça rahatsız etti. Bazı yerlerde yazacak bir sey bulamamıs da bilerek kopuk bırakmıs gibi sanki. Bir de yazarın stili bazı noktalarda beni rahatsız etti. Anlasılmazlıgı sürekli arttırması ve hızlı geçisleri gibi. Olay tam devam ederken hoopp baslıyor bambaska bir seyi anlatmaya. Bilemiyorum acaba dalgın bir kafayla okuyup ben mi kaçırdım bu detayları? Kafamda deli sorular bıraktı Thomas Harris. Yine de sevdim. Grutas ve ekibinden asırı nefret ettim. Leydi Murasaki'yi pek sevemedim sanki. Yer yer gerildim, yer yer 'Oh bee!' dedim. Yani aslında eglendim. Thomas Harris hepimizi ürkütmeyi basaracak bir karakteri hayatımıza sokunca bize de onu tanımak düsüyor tabi. Henüz Hannibal'a baslamayanlar için, kesinlikle ilk olarak Hannibal Doguyor'dan baslamalarını öneriyorum. Kafanızdaki Hannibal çok farklı olacak. Sevseniz de sevmeseniz de okudukça daha fazlasını isteyeceksiniz.
Küçük çocuk Hannibal, 1945'te karların içinde kız kardeşini kurtarmaya çalışırken ölmüş. Kalbi de Mischa ile birlikte ölüp gitmiş.
Şimdi ne?
Bunun için henüz bir kelime icat edilmedi. Daha iyi bir kelime olmadığı için CANAVAR diyebiliriz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hannibal Doğuyor
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055092573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap Yayınları
Baskılar:
Hannibal Doğuyor
Hannibal Doğuyor
Bir korku imparatoru: Hannibal Lecter Soğuk bir kış günü doğan Hannibal, masumiyetinin çok ötesinde hisler taşımaktadır. Yalnızdır, korkmuştur. Yanında olduğunu hissettiği tek şeyse kötülüktür. Onu bulup yanlarına alan amcası ve ve amcasının eşiyle birlikte bir şansı olur. Özellikle amcasının eşi olan Leydi Murasaki'nin çabalarıyla iyileşmeye başlar. Ancak baştan beri içine işleyen kötülük hissinden hiçbir zaman kurtulamadığını fark etmesi uzun sürmez. Kurtulamamıştır çünkü, kız kardeşini gözlerinin önünde parçalara ayırıp yiyenler, Hannibal'in içine asla kurtulamayacağı intikam tohumları ekmişlerdir. Thomas Harris'in yarattığı bir korku klasiği olan Hannibal Lecter'ın hikâyesi, kötülük ve intikam isteği arasındaki ilişkiyi, yeniden düşünmenize neden olacak.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 267 okur

  • Çağdaş Kutal
  • Kaan
  • Ayhan GÜVEN
  • Damla Ayhan
  • Arzu eyüboğlu
  • Adem Taşdemir
  • Gürkan Efe Çebi
  • Nazlı
  • Ahmet Çobankaya
  • meryem

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.7 (7)
9
%3.8 (4)
8
%6.7 (7)
7
%4.8 (5)
6
%1 (1)
5
%1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0