Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Baskı tarihi:
Kasım 2001
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter Und Der Feuerkelch
859 syf.
Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...
859 syf.
·10/10
Öneri bekleyen bir kitap değil aslında. Her insanın okuma şekli, okuma zevki farklıdır. Okuduğun kitap çeşidi vs.vs.
Lakin önermek istediğim bir seri. İçinde kayboldum diyebilirim. Kitap okurken gözümde canlanır fakat ben önce filmini izlediğim için kahramanlar da gözümde bir o kadar Berhudar canlanıyor. Harry' nin karakteri, Cedric' in yapısı, Rod' un aptal ve bencil hareketleri kitap ile aşırı bir şekilde yerine oturuyor. Yarışma kavramı tam anlamıyla kazanmak değil iki tarafı da düşünmekle başlıyor. Tek taraf yarışma sayılmıyor zaten. Eğlenceli olduğu kadar da eğitici olduğunu düşünüyorum. Ağır nitelikte yazılmış kitap yabancı dil ve isim bilmeyen bir insan için çok fazla yer kaplıyor. Başlarda isim ayırt edemiyordum. Sonralarda alıştım diyelim. Çok fazla yabancı ismin yer alması ya da her olayın farklı kulağa hitap şekli ile uyum sağlamayıp kapasiteyi zorladığı da bir gerçek.

Okuduğum bu kitap muhteşem bir kurguya sahip. Yazıldığı dönemden kısa bir süre sonra zaten aşırı ses getirmiştir. Harry rüyasında Voldemort' u bahçevanını öldürrürken görür. Bu rüyanın etkisinden çıkamaz. Okulda üçlü büyücü turnuvası düzenlenir. 17 yaşından büyük öğrencilerin katılabileceği duyurulur. Harry' nin nasıl katıldığı meçhul çünkü 17 yaşından oldukça küçük. Katılmak isteyen öğrenciler adını seçim yapacak olan ateş kadehine yazdırmak zorundadırlar. Harry bu üç affedilez büyüyü öğrenir bunlardan biri ölüm büyüsüdür. Harry de dahil dört öğrenci seçilir. Harry ve Ron arasında bu durumdan dolayı gerginlik olur. Rod her zaman ki gibi bencilin teki olur. İlk aşamada Harry ve Victor Krum berabere kalır. Yılbaşı Balosu yaklaşır ve partner ikiz kardeşler olur. Üçüncü Bölüm yarışmada Krum, Cedric' e büyü yapmaya kalkışır ama Harry sayesinde başarısız olur. Turnuva sonunda Cedric ve Harry kupayı Hogwarts için alırlar. Fakat kılkuyruk Cedric' öldürür. Harry bağlar. Harran'da kanı ile Voldemort tekrar canlanır ve eski gücüne sahip olur. Harry Hogwarts' a geri döner. Cedric ölmesi bütün öğrencileri sarsar. Açıkçası kitabı çok tercih edilmiyor en azından film serileri çıktıktan sonra. Filmden ziyade okumanızı tavsiye ederim. Hem okuduğum hem de izlediğim en muhteşem serilerden biriydi. Ateş kadehi diğer kitaplarına nazaran daha muhteşem yazılmış. Filmini de en az dört defa izledim. Cedric karakteri herkesçe sevilen bir karakter hem kişiliği hemde oyunculuğu ile. Öldüğünde istemsizce üzülmüştüm oysa ki kitap sadece.
660 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Bir Hogwarts macerasının daha, hatta bir Harry Potter’ın başını belaya sokup kurtulduğu bir romanın daha sonuna geldim. Güzel miydi? Evet çok güzeldi. Peki sıktı mı? Evet önceki 3 kitaba göre sayfa sayısının çokluğundan da olsa gerek daha çok sıktı. Nelerdi mesela sıktığı konular dersem 4 kitapta da olan, Hogwarts’daki her sene okula yeni gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocasının altından her bir kitapta bir şeylerin çıkması bana gereksiz bir tekrarlar zinciri olarak geliyor. Bilemiyorum her kitapta bu durumun olması gerekiyor mu gerçekten ya da kalan kitaplarda da bu durum tekrar edecek mi ve J. K. Rowling yine kitabın sonlarında bu durumu bize beklenen ve sıkan bir sürpriz olacak sunacak mı merak ediyorum. Ateş Kadehi ise ilk üç kitaba göre sayfa sayısı olarak daha uzun dedim ama maalesef ki bu sayfa sayısının fazlalığı da Hogwarts içindeki gündelik olaylar üzerinden olmuş. Yanlış anlaşılma olmasın ama kitaba kötü kitap demiyorum, verdiğim puandan ve beğendiğim kitaplara eklememden de belli olacağı üzere kitabı çok sevdim, sadece bu saydıklarım kitabın ve serinin güzelliğine biraz gölge düşürüyor o kadar.

İkinci kitaptan beri seride beklediğim bir şey var ki o da ev cinlerinin maruz kaldıkları durumlar ve bunların düzelip düzelmeyeceği. Bu kitapta ise sağ olsun Hermione bir şeyler yapmaya çalıştı ama sonuç? Yok işte sonuç. Sayfalarca okudum, sayfalarca hak verdim hatta rozetini zihnimde ben de taktım ama maalesef sonuçlanan bir şey olmadı, işin kötü tarafı ise her şey havada kaldı, birden kesildi yani bu konuyla ilgili yazılanlar. Umarım devam kitaplarında güzel bir sonuca ulaşır ve ev cinleri rahatlarlar en azından. Ve keşke de Dobby’e çoraplar gönderebilme imkânım olsa.

Harry Potter kitaplarında sevdiğim bir nokta var ki o da kitapların bazı bölümlerinde gerçekten de keyifli ve kaliteli esprilerin olması. Tebessüm ettirebilmeyi ve güldürmeyi gerçekten de başarabiliyor. Mesela kitabın başındaki Harry’nin Dumbledore’un yaz tatillerini nasıl geçirdiği hakkında düşüncesi çok iyiydi, insan gerçekten de Harry’nin düşünecesini okuyunca Harry gibi gülebiliyor ve kitabın ortalarında kehanet dersi için Ron ve Harry’nin sallamasyon bir çalışması vardı ki mizahın kalitesinin gerçek manada konuşturulduğu kısımlardı ya da yine bir bu kadar kaliteli olan Ron’un muggle çözümleri diyebilirim, yani büyüde çözemediği olayları mugglelar gibi bir çözüm getiriyor ki hoşlanmamak elde değil. Ama bunların yanında Rita’nın yaptığı bir aşk haberi var ki maalesef bu güzel romanı ergen romanı havasına sokmuş.

Rowling sanki bu sefer bu kitabında edebiyatçıların, romancıların sürekli kullandığı bir yöntemi kullanarak Doğu-Batı kıyaslamasına girmiş gibi geldi. Batı’nın uçan süpürgesi ile Doğu’nun uçan halısını sanki kıyaslamış gibi. Uçan süpürgelerin olduğu ve sihir dünyasının hâkim olduğu bir seride zaten uçan halıların olmaması, adının geçmemesi düşünülemezdi. Rownling de Ateş Kadehi’nde uçan halılara yer vererek ve karakter ismini de Ali Beşir yaparak istemsiz bir şekilde güzel bir sürpriz yapıyor. Ama halıların yasaklanmış sihirli bir nesne olarak gösterilmesi de uçan süpürgelere karşı uçan bir halıyı ezmek midir o da haklı olarak düşündürtüyor. Yanılmıyorsam uçan halı figürü ilk olarak edebiyatta Binbir Gece Masalları’nda kullanıldı, Yahudilik inancında da Süleyman’ın uçan halısının olduğu bilgisi geçiyor diye biliyorum. Uçan süpürge de bu tarihlerden eski midir bilemiyorum ama sanki halıya karşılık tarihte de uçan süpürge kullanılmaya başlanmış gibi geliyor. Zaten halıya karşılık süpürgenin de olması bana fazlasıyla da manidar geliyor, sonuçta süpürge ile o halı süpürülür ve halıya göre daha hızlanan ve daha çok manevra yeteneği olan eşyadır.

Ateş Kadehi Harry Potter’ın esas konusuna biraz geç giriyor, bekletiyor fazlasıyla okuru ama mükemmel bir finalle de son buluyor. Bekliyorum devam kitaplarında artık daha fazla hareketlilik olacak gibi.
664 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Serinin bu kitabı çocuk kitabı olmaktan çıktığını, daha ciddi șeylerin olacağını bize açık açık söylüyor.

Okurken çoğu yerinden zevk aldım, heyecanlandım ve maalesef sonlarında duygulandım.
minicik spoilerli
İnsan ister istemez duygulanıyor zaten biri ölünce. Üstelik bu ölen kiși șerefli ve iyi kalpliyse...

Neyse kitap hakkında görüșüm;
Güzel bir kitapta serinin üzerine bir șeyler katmıș, ağırlığını koymuș diyebilirim.

Sürpriz sonlu, bol eğlenceli, ters köșeli ve akıcı bir kurgu istiyorsanız hemen okuyun. (Postmodernizmin en güzel meyvelerinden:))
859 syf.
·4 günde·10/10
Serinin dördüncü kitabı Ateş Kadehi. Şahsen, seride okumaktan en zevk aldığım kitaptı. Kitap serinin en kalın kitaplarından biri. Gözüm korktu açıkcası. En fazla ne olabilir diye düsünmedim degil.
Üç Büyücü Turnuvası çok zekice kurgulanmıştı. Çok sıradışı üç görev vardı. Sadece o görevler icin 800 değil, 8000 sayfa okurdum. O kadar keyifliydi.
Kitabı okurken filmini izleme gafletinde bulundum. Ve tabii filmin kitapla ilgisi yok, ana konu islenmis, geri kalan her şey çarpıtılmıştı. Filmde, sadece Harry, Ron, Hermonie aktif, geri kalan tüm karakterler pasifti. Ki kitapta her şey çok farklı idi. Mesela Sirius cok aktifti; ama filmde sadece bir kez geçti Sirius'un ismi. Snape bile cok aktif degildi filmde, gercekten sırf film ile bilinemez, yaşanamaz bu kurgu dünyası. Filmde Dobby(ev cini) yoktu. Ama Dobby cok önemli idi bu kitapta. Hikayenin gidişatını değistiriyordu Dobby, ancak filmde Dobby'nin yararları başka karaktere lütfedilmişti. Ve bunun gibi değisiklikler... Kitapta en sevdiğim ayrıntı ise: Hermonie ile Ron'un iliskisi idi. Cok güzeldi.
Günde 300 küsür sayfa okuyarak kendi rekorumu kırdım. Çünkü bir kere elinize aldığınızda kitabı, bırakamıyorsunuz.
664 syf.
·13 günde·9/10
Küçüklüğümü bana tekrardan yaşatan bir seri olan Harry Potter’ın bu kitabından çok keyif aldım.

Filminden bin kat daha güzeldi ve görmediğim sahneleri okumak beni çok fazla heyecanlandırdı.

Üçbüyücü Turnuvası çok heyecanlıydı ve oyun sahnelerinde çok gerildim. Filminde fark etmediğim detayları kitapta görmek kitabı daha çok sevmemi sağladı.

Ama o son...

Artık bir çocuk kitabı olmaktan çıkıyor Harry Potter.

Ve bu düşünceyle ile yerimde duramıyor, Zümrüdüanka Yoldaşlığını okumak için can atıyorum!

Tabii 1000 sayfalık bir kitap ne zaman okunur hiç bilmiyorum. :(

9/10
664 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Ateş Kadehi ilk 3 kitaba göre oldukça kalın olsa da yine bir çırpıda okunan bir kitaptı. Harry, Ron, Hermione etrafımdaymış gibi hissediyorum :) Bu sefer Harry boyundan büyük (ve hatta yaşından büyük) bir görevle karşı karşıya geldi ve Üçbüyücü Turnuvası’na katıldı. Turnuva 3 zorlu görevden oluşuyordu ve son görevi yerine getirdikten sonra yine Voldemort ile karşılaştı. Bu karşılaşma neticesinde duygusal sahneler yaşandı, en üzücü olan ise tabi ki Cedric ile olandı. Çok detay vermemek adına yorumumu burada noktalıyor ve araya başka bir kitap aldıktan sonra Harry macerama koşa koşa döneceğimi söylemek istiyorum:)
859 syf.
·5 günde·10/10
Şimdiye kadar Harry Potter serisinde okurken en çok zevk aldığım bu kitabti diyebilirim. Evet kitap çok uzun ve başta insanın gözünü korkutuyor kabul! Ama konusu itibariyle Harry'inin yaşı tutmamasına ragmen üç büyük büyücü turnuvasına katılıp çok ilginç yollarla sınavlardan geçmesi kitabı elimden düşürmemi engelledi resmen.
Tekrar tekrar söylüyorum bu J. K. Rowling'in hayal dünyası çok farklı çalışıyor. Bunu her okuduğum kitapta biraz daha tasdikliyorum.
660 syf.
·3 günde·Beğendi
Kesinlikle ilk 3 kitaptan çok çok daha iyi. Hogwarts'daki 4. yılında Harry oldukça etkileyici şeyler yaşayacaktır. Üç Büyücü Turnuvası için ateş kadehine isimler atılmaya başlanmıştır. Her nasılsa 17 yaşından küçük olmasına rağmen Harry'nin adı da ateş kadehinden çıkar. Bağlayıcı özellik gösteren kadehten adı çıkan turnuvaya katılmak zorundadır. Ve bir ilk olarak Üç Büyücü Turnuvasına 4 şampiyonla devam edilir. Zekice düzenlenen bu turnuvada şampiyonların hem cesaret hem hızlı karar verme ve bilgileri sınanırken hemde dostluk, yardımseverlik ve iyi kalplilik gibi özellikleri de sınanıyor.
Kitap boyunca sinir bozan karakterlerde Rita Skeeter başı çekiyor. Malfoy seri boyunca limitimi zorladığı için artık onu saymıyorum. Turnuva dışında bir balonun düzenlenmesi de karakterlerimizin farklı yönlerini öne çıkarıyor. Hepsinin özel hayatlarına bir parça yer veriliyor Ateş Kadehi'nde. Tüm bu atraksiyonlu sahnelerin dışında Harry'nin Voldemort'un öldüren lanetinden nasıl kurtulduğuna da biraz değiniliyor.
Voldemort destekçisi Ölüm Yiyenler bizi şaşırtacak hareketlerde bulunuyorlar gerçekten. Sadece filmi izleyenlerin kesinlikle kitabı okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Karakterlerin iç dünyası kitapta çok iyi yansıtılıyor. Son olarak içimi dağlayan ve fantastik bir kitapta/filmde ağlamama neden olan Cedric Diggory diyorum.
"Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın."
859 syf.
·Beğendi·10/10
Her kitabın bir önceki kitabın üstüne çıktığını düşünüyorsun bu seriyi okurken, her sayfa daha da sürükleyici olmaya başlıyor. Lordum işaretini veriyor, sahne onun için hazırlanıyor artık.
859 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Dün akşam, iş dönüşü yorgun olduğumdan işten gelir gelmez uyudum ve saat 12 gibi uyandım. Bu saatte ne yapılır. En iyisi Ateş Kadehi'nin kalan kısmını okuyayım dedim - Demez olaydım :D (Sebebini birazdan anlayacaksınız) - 12 gibi kitabın kalan kısmını okumaya karar verdim. 508. sayfadaydım ve geri kalan 150 sayfalık kısmı normalde bugünün akşamında bitirmeyi düşünüyordum. Ama ne hacet. Kitabı elimden bırakamadım bir türlü. Hem de bu sabah 7'de uyanıp işe gitmem gerektiğini bile bile Saat gece 4 gibi kitap bitti. Rowling iyi ki daha fazla yazmamış dedim. Yoksa bugün işe uyumadan gelmiş olacaktım :D

Şimdi değerlendirmemize geçelim:

Ateş Kadehi, Harry Potter serisinin 4. kitabı ve en kalın olanlarından biri (660 sayfa). Kitabın ilk 150 sayfası yaz tatilini ve bu dönemde gerçekleşen Quidditch Dünya Kupasını anlatıyor. Açıkçası ilk 150 sayfa diğer kitapların giriş kısmına göre biraz sıkıcıydı. Ancak yine de bu kısmı dikkatlice okumanızda fayda var. Zira kitabın devamındaki karmaşık ve oldukça gizemli olay örgüsü kitabın başlarındaki ipuçlarını iyi bir şekilde hatırlamanızı gerektiriyor.

Bu kitap önceki 3 kitaptan farklı olarak şu konuları da işliyor:
1. Ron, Hermione ve Harry'nin her birinin aşk hayatlarına yer verilmiş. İsimlerini vermiyorum. :)
2. İlk kitapta sihir kullanamayan bir Harry, ikincisinde çat pat sihir kullanan ve üçüncüsünde de sihir yapmaya ısınan bir harry vardı. Ateş Kadehi'nde ise Harry'nin sihir yeteneğinin artık profesyonel bir seviyeye ulaşmış olması ve diğer 3 kitaba nazaran bu kitapta bu yeteneklerinin ön plana çıkarılmasına özen gösterilmiş.
3. Rita Skeeter adında bir köşe yazarı var. Gelecek Postası adında büyücüler alemini ilgilendiren bir gazetede yazıyor. Yalan ve asparagas haber yapmayı seven bu ablamız bazı haberleriyle biz okuyucuları bazen sinirlendiriyor bazen de yarım yarım yarıyor :)
4. Büyücülük dünyasının sadece Hogwarts ve İngiltere ile sınırlı olmadığını tüm dünyada bir çok büyücülük okulu olduğunu ve bunlardan bir kaçının kitabın ana teması olarak işlenen üç büyücü turnuvasında boy göstermesi söz konusu. Bu durum haliyle bir çok yeni karakteri tanımamızı sağlıyor ve bu karakterlerin serinin ana karakterleriyle etkileşimlerini (duygusal açıdan) de beraberinde getiriyor.
5. Lord Voldemort, ailesi, geçmişi ve destekçileri (ölüm yiyenler) hakkındaki sır perdeleri neredeyse tamamen aralanıyor. İyi ve kötü arasındaki saflar netleşiyor. Harry ve Voldemort arasında heyecan verici bazı şeyler gerçekleşecek. Ayrıntıya girmiyorum. Okuyun görün :)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Genel bir değerlendirme yapacak olursam: Çok dolu bir kitaptı. Serinin önceki 3 kitabından daha fazla hem de. Yaz tatilini kapsayan ilk 150 sayfayı saymazsak Harry'nin Hogwarts'sa ayak bastığı ilk sayfadan itibaren kitap inanılmaz derecede sürükleyiciydi. Üç büyücü turnuvasının başlamasıyla zaten olay örgüsü aldı başını gitti. Rowling'teki "nasıl bir hayalgücü, nasıl bir kurgu yeteneği" diye düşünmeden edemiyor insan.

Keyifli okumalar ;)
664 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Harikaydı. Yıllar sonra seriyi tekrar okumanın sıkıcı olacağını düşünmüştüm ancak gerçekten Harry Potter serisinin yaşı yok. Kitap 660sayfa olmasına rağmen iş yoğunluğumdan geç bitirebildim, yoksa insan başından kalkmak istemiyor. Ve kitabı okurken kendimi filmi izlememek için zor tuttum, ama son 100 sayfa kala izledim. Şöyle söylemem gerekir ki, ilk üç kitabına göre daha hacimli olması ve bunu 2,5 saate sığdırmak zorunda olmalarına rağmen filmi gayet kitapla uyuşuyordu, bazı olaylar daha farklı ve detaylı kitapta ama gerçekten kitabı kalbim pır pır okudum. Son 150 sayfa gerçekten Rowling'in ustalığını konuşturduğu, olay örgüsünün karmaşasına rağmen hepsinin mantığa bağlandığı bir bölümdü. Keşke dizisi olsa bee, offf..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Baskı tarihi:
Kasım 2001
Sayfa sayısı:
672
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter Und Der Feuerkelch

Kitabı okuyanlar 5.992 okur

  • Leyla Solak Özkan
  • Özge Akgül
  • Zeynep Selis
  • Deren Taşdelen
  • Çağla Yalçınkaya
  • BiKızan
  • Tuna Taycan As
  • Gürkan Özer
  • Tugce
  • Şule Özge Andaç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (4)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları