Kıbrıs'ın Acı Limonları

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
105 gösterim
"Osmanlı yönetiminde halkın temsilcileri oy çoğunluğuna sahipti. İngiliz yönetiminde halkın temsilcileri yönetimden tamamıyla dışlandı. Türkler burada üç yüz yıl kaldı, İngilizler yetmiş yedi. ... Venedik için bir kalyon olan ada şimdi bizim için bir uçak gemisi, savaş gemisi. Elimizde tutabilir miyiz? ... Kurnazca yönetmelisiniz. ... Her Yunan köylüsü kendini öyle hissetmeliydi ki Enosis ateşi devam edebilsin. Gerçeklerin desteklemediği şeyi, uydurmalara dayanan duygular başarabilirdi..."

Kıbrıs’ın Acı Limonları, yüzlerce yıl barış içinde bir arada yaşamış iki halkın nasıl karşı karşıya getirildiğini, 1950’lerin sonlarına doğru körüklenen yangının bugün hâlâ çözülemeyen Kıbrıs sorununu nasıl yarattığını gözler önüne seren gözlemlerle dolu. İskenderiye Dörtlüsü ile Avignon Beşlisi’nin usta romancısı Lawrence Durrell, 1952’den 1956’ya kadar yaşadığı cennet güzeli Kıbrıs’ın nasıl bir cehennem adasına döndüğünü anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9789750708220
 • Orijinal Adı:
  Bitter Lemons of Cyprus
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hulya Poyraz 
 27 Mar 14:58 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Yazar, 1953-1956 arasinda Kibris’ta yasanan zor yillari siyasal olarak degil halkin arasina karismis biri olarak anlatiyor. Kitap, Kibrislilarin(Yunan ve Turk ayrimi olmadan tek bir halk aslnda) yasami, genel özellikleri, iliskilerinin yanisira ozellikle Yunan kimliginin İngilizlere karsi nasil kiskirtildigi ve sonunda Eoka nin nasil egemen oldugunu anlatiyor. Venediklilerin 82,Turklerin 300,İngilizlerin 77 yil hukum surdugu adada İngilizin yaptigi hatalardan bahsederek kendi ulkesinin ozelestirini de yapiyor. Ama en onemlisi yazar, yasadigi yillar icinde el degmemis dogasi, bitkisi, hayvani, cok kulturlulugu yansitan tarihi yapilari ve evleri, muazzam manzara ve sicak iklimin rahatlik, acelesizlik ve tembellikle bulusturdugu ortamin yarattigi konukseverlik ve guven icinde yasayan Kibrislilarla birlikte nasil keyif aldigini da bir roman havasinda anlatiyor.