Maraş Kıyımı Tarihsel Arka Planı ve Anatomisi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
239 gösterim
Aziz TUNÇ'un, acılarla dolu ağır tarihsel bir sorunsalı tüm gerçek boyutlarıyla yansıtan kitabını geçen yıl okumuştum. Yeni baskısının yapılacağını duyunca, insanı insanlığından utandıran o rezil olaylar hemen karşıma dikiliverdi. Toparlamaya çalıştım kendimi. Ülkenin insanı olarak bu topraklarda yaşanmış acıları bölüşmekle yazgılıydık. Ama temel görevimiz tüm bu çirkinlikleri duyurmak; bir biçimde ört bas edilmesine gücümüz yettiğince karşı koymaktı. Bu kitap bunu yapıyor işte. "Gerçekler devrimcidir" der Lenin. Gerçekleri örtbas etmek, doğruları yadsımak, insanları yalanlarla uyutmaya çalışmak halk yığınlarını sömürüp soyan karanlık güçlerin yöntemidir. MARAŞ KIYIMI kitabında bu gerçekleri göreceksiniz.
-Vedat Türkali-

Maraş Kıyımı, Türkiye'nin 12 Eylül Darbesine savruluşunda dönüm noktası olmasına karşın, bugüne kadar kapsamlı bir araştırma konusu olmadı ve üstü örtüldü. Maraş'ta insanlığa karşı bir suç işlenirken, bunun 1896'lara dek uzanan derin kökleri de olduğu es geçildi. Aziz Tunç cesaretle, bu gerçeklere ilişkin perdeyi aralarken, Maraş'ın gayrı resmi tarihine de bir giriş yapıyor.
-Ragıp Zarakolu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  494
 • ISBN:
  9789753440905
 • Yayınevi:
  Belge Yayınları
 • Kitabın Türü:
ali sahin 
 19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap bir insanlik ayibını maraş katliamini anlatiyor Maras katliami fasist mhp ve devlet içinde yuvalanmis kontgerilla tarafindan yapilmis alcak bir katliamdir kadin cocuk demeden mhp li faşist komandolar onlerine kim cikarsa katlettiler hamile kadinların karinlarini yardilar kundaktaki bebeğe kadar öldurduler maras katliaminda katledilen yoksul halkimizi saygiyla aniyorum biz asla unutmadik zaman asimi yok mhp li katiller bunun hesabini verecek maras katliami duzenleyicilerinden muhsin yazicioglunun hangi gerekce ile olursa olsun marasta olmesi katlettirdigi mazlumlarinda ahidir ...gun gelir hesabini sorariz elbet