Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden

7,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
368 gösterim
Hazırlayan: Özde Duygu Gürkan, Eylem Can

Geleneksel Metis ajandası çıktı. Ajanda 2017'nin bu seneki teması: Ütopya ve Distopya.

"Filler tepişirken çimenler ezilirmiş...

Ama çimen deyip geçmemeli. Tek tek cılız görünür belki; böğürüp duran, gövdelerini oradan oraya savuran dev yaratıklar ezip geçiveririz sanırlar; oysa yeryüzünün her yanını kaplayan, birlikteyken okyanus dalgaları gibi salınan, kolay yok edilemez bir türdür çimen.

Yersiz hissedersiniz bazen kendinizi, yersiz yurtsuz ve çaresiz. Sözünüzü duyan yoktur, sözünüzü koyacak yer yoktur. Kendi ülkenizde sürgün gibisinizdir, "kış ruhu" ele geçirmiştir sizi. "Aklımı henüz kaçırmadım, canımı şimdilik kurtardım," deyip avunmaya çalışmak beyhudedir.

Madem böyle bir çağ düştü kaderimize, hüznümüzde boğulmak yerine birbirimizin hayallerinde bir ülke aramaya girişelim dedik, biz de. Yılların ötesindeki, kilometrelerin berisindeki hayalperest akılların peşine düştük. Dehşet de çıktı karşımıza hayret de. Günün zulmünün karanlığı geleceğe yansıdı, geçmiş mücadeleler çatlaklardan ışık sızdırdı. Terravenenum ve Terradulcium'da dolaştık, korkunun yanında umut zerreleri bulduk: Ajandayı hiçbir yerden getirdik.

Evet, dünya barbarlık belgeleriyle dolu; evet, donmuş ütopyalar tehlike taşır; ama günün dertlerini aşıp yeni imkânlara açılmak da ancak hayal kapısını açık tutmakla, aklın ümitsizliğine yüreğin ümidiyle yanıt vermekle mümkün.

Hem Edip Cansever "Umudu dürt / Umutsuzluğu yatıştır," diye vasiyet etmiş bize.

O halde gelin "cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var" arayalım bu yıl, ve yaşatalım bulduğumuzda.
Güzel bir yıl dileğiyle..."
-Metis Yayınları-
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053160670
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Black Jack 
04 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ütopyanın iki tür sahte anlamı var; birincisi, asla gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz ideal toplum hayal etme nosyonu olarak ütopya; öbürü de yeni sapkın arzulardan oluşan kapitalist ütopya... (devamı var)
-Slavoj Zizek

Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, Kolektif (Sayfa 21 - Metis)Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, Kolektif (Sayfa 21 - Metis)
Veysel Kadir Şeker 
15 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizi bir araya getiren şey acı çekmemiz.Sevgi değil.Sevgi akla boyun eğmez,zorlandığında da nefrete dönüşür.Bizi birleştiren bağ seçilebilir birşey değil.Biz kardeşiz.Paylaştığımız şeylerle kardeşiz.Hepimizin tek başına çekmekte olduğu acıda,açlıkta,yoksullukta,umutta biliyoruz kardeşliğimizi.Biliyoruz çünkü öğrenmek zorunda kaldık.Bize birbirimizden baska kimsenin yardım etmeyeceğini,eğer elimizi uzatmazsak hiçbir elin bizi kurtaramayacağını biliyoruz.Uzattığınız el de boş tıpkı benim gibi.Hiçbirşeyimiz yok.Hiçbir şeye sahip değiliz.Hiçbirşey sizin malınız değil.Özgürsünüz.Sahip olduğnuz tek şey ne olduğunuz ve ne verdiğinizdir.

Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, KolektifMetis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, Kolektif
Mehmet Aldemir 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Hiçbir şeyiniz yok. Hiçbir şeye sahip değilsiniz. Hiçbir şey sizin malınız değil. Özgürsünüz. Sahip olduğunuz tek şey ne olduğunuz ve ne verdiğinizdir.
Ursula K. Le Guin - Mülksüzler

Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, Kolektif (Sayfa 54 - Metis Yayıncılık)Metis Ajanda 2017 - Hiçbir Yerden, Kolektif (Sayfa 54 - Metis Yayıncılık)