Mitolojik Aşk Efsaneleri

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
702 gösterim
Aşk, varoluştan bu yana, insan yaşamındaki önemi korumuş ve yüceleştirilmiş bir duygudur. Birçok inanışta kutsal olan aşkın, mitolojide de önemli bir yeri vardır. Tüm Anadolu ve Akdeniz coğrafyasına yayılmış olan çeşitli topluluklara ait mitolojilerde, aşka dair söylemler çoktur. Bu söylemler, iki ana grup altında toplanabilir: Tanrıların ve ölümlülerin aşkı.

Her iki tema da sanatçılar tarafından etraflıca işlenmiştir. Özellikle, kökeni Anadolu ve Akdeniz dünyası olan Yunan mi-tolojisinde, önemli bir yer tutar. Bu mitolojinin bu konuda en çok işlenmiş tanrısı Zeus'tur. Tanrıların tanrısı, tanrıların babası, büyüğüdür Zeus. Yağmuru yağdıran, göğü gürleten, şimşeği çakıp savurandır. Zeus, hakka dayanan insanca bir düzenin kurucusu ve koruyucusu sayılır. Bunun yanı sıra onun çapkınlıkları ve karısı Hera'nın kıskançlığı da dillere destandır.

Zeus'la Hera, evlenmeden de sevişmişlerdir, ama sonra da düğünleri törenle kutlanmıştır. En büyük tanrı çift arasındaki bu kutsal düğün, efsanelerde de kültte de sık sık tekrarlanan bir motiftir (Hieros Gamos). Yunanlı, aşkını anlatırken erotizme varmaktan sakınmaz, onlara göre aşk ve zevk aynı andadır. Aşk ve cinsellik, var olmanın ve soy vermenin temelidir onlara göre. Bu nedenle utanılacak bir şey de yoktur. Bu kitapta tarih boyunca mitolojik aşkları ile insanlara örnek olmuş büyük aşklara şahit olacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
30 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, varoluştan bu yana, insan yaşamındaki önemi korunmuş ve yüceleştirilmiş bir duygudur. Birçok inançta kutsal olan aşkın, mitolojide de önemli bir yeri vardır.

Mitolojik Aşk Efsaneleri, Adem Suad (Sayfa 10 - Tutku Yayınevi)Mitolojik Aşk Efsaneleri, Adem Suad (Sayfa 10 - Tutku Yayınevi)
Abdullah SAFİDEMİR 
31 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Medusa
Yunan mitolojisinde, gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar...

Mitolojik Aşk Efsaneleri, Adem Suad (Sayfa 189 - Tutku Yayınevi)Mitolojik Aşk Efsaneleri, Adem Suad (Sayfa 189 - Tutku Yayınevi)