Mutluluk Psikolojisi ve Stresle Başa Çıkma

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.942
Gösterim
Adı:
Mutluluk Psikolojisi ve Stresle Başa Çıkma
Baskı tarihi:
14 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050823837
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Mutluluk Psikolojisi
Mutluluk Psikolojisi ve Stresle Başa Çıkma
Bu kitabın amacı,yaygın hastalıklardan pekçoğunun temel kaynağı olan stresi mutluluğa dönüştürmenin püf noktalarını vurgulamaktır...
184 syf.
·2/10
Kitap Acar&Zuhal Baltaş gibi alanının başat hocalardan çıkma olan halikulade zengin, son derece bilimsel dayanaklı, dolu içeriği ile karşımıza çıkan, elle tutulur bilgilere sahip“Stres ve Başaçıkma Yolları” kitabının uyduruk ‘copi feysti’ . Araştırmalarım hasebiyle aynı zamanlarda okuyunca nice nice intihallerin havada uçuştuğunu görmemek için anca kör olmak gerektiğini fark ettim. Ve keza üstelik bu kitabın sevgili 1k tarafından puanı 7.9 iken Acar ve Zuhal Baltaşın kitabının 7.2 olması içler acısı. Piyasa da böyle zayıf kitapların arz-talep kisvesi altında değer görmesi yüreğimi burkuyor. Ve suçun büyüğü elbette bizde. Hak edene hak ettiğini vermek varken etmeyene “+Çık gizil yi” diyoruz. Kapitalizmin çarkını habire sulayan bizleriz. Bu tarz kitapları yerden yere vurmak varken yüceltiyoruz. Çünkü neden? İsmi afilli… “mutluluk psikolojisi” diyince mutluluğun altın anahtarını elimize tutuşturcak sanıyoruz. Vaadler vaadler… bunun gibi nice kitap görmüyor muyuz raflarda? Etraf papatya kokulu kitaplardan geçilmiyor mu? Müsebbibi bizleriz. Kitabın kitap kokusunu alma lezzetini dahi elimizden alan bu zalımlar üzerine korkunç kötü içekleriyle bizi cezbedip kandırmıyorlar mı? Yani mahkemesi olsa çifte dava sebebimiz.
Alanyazın taraması son derece dar. Kitap okuyana ne katıyor çok merak ediyorum. Bakınız halen stresliyim esprisini yapmayacam sakin olun Fakat akademik kariyerinin zirvesinde olduğunu düşündüğüm sayın hocamızın(Bilmeyenler için kendileri tıp prpfesörü+nöropsikiyatri dalında bir hastanenin yönetim kurulu başkanı şeysi … bla bla bla) böyle yüzeysel kitaplar çıkarması unvanına bile uymuyor-yakışmıyor demek ağır olur-. Kitabın toplamı metin/tez/araştırma ve en özellikle “stres ve başaçıkma yolları” kitabının zayıf derlemesi niteliğinde. Alıntı yaptığı kitapları, cümleleri, metinleri ne metin içinde ne de kitabının sonunda kaynak gösterme zahmetinde bulunmaması küstahlık mı hırsızlık mı bilemedim.
Alanda gelişmek adına çıktığımız bu yolda zaten stresle başa çıkma ile ilgili sınırlı bilgi kaynağımız varken bu kitaplara kıymetli zamanımızı ve akçelerimizi ayırıyoruz. İçeriği sözde bilimsel olacakken tavsiyeler silsilesinin içinde bulunmanın ironisini yaşıyoruz. Sonra bir heves içli dışlı olma çabasındayken -Hade dayan yiğidim, sonraki sayfa güzel olcak bekle, ula azcık daha sabır daaa- o nesnenin vasat olduğunu fark ediyor ve ahlar vahlar için artık çok geç olduğunu görüyoruz. Sözün özü; almayınız efenim. Bu kitabı almayınız!
184 syf.
·5 günde·9/10
Nasıl mutlu olacağınızı size söyleyen bir kitap değil bu, daha çok mutluluğa engel olan etkenleri göz önüne sererek onlardan nasıl kurtulmamız gerektiğini anlatıyor. Genel olarak stres ve stres yönetimini konu alıyor ve içinde öğrenebileceğiniz çok önemli bilgiler var. Kısa ama dolu dolu, okunması gereken bir Tarhan kitabı.
184 syf.
·3 günde
Herkes farklı üzgün olur,lakin aynı mutluluğu yaşar.Zaten bunların her ikiside insana mahsusdur.Neden diye sorarsanız,cevabım bu olur:Çünki insanım.Üzgünlüyümüdü yaşamayı, başarmalıyım,mutlu olmayıda.O zaman mutluluğuma şükür etmeyi daha iyi başarırım.
184 syf.
·Puan vermedi
Stresle başa çıkma yöntemlerinden daha çok stres nedir, nelere yol açar onu açıklamış. Çözüm yok yani kitapta. Bir sürü gereksiz anketle doldurulmuş, aldığıma pişman olduğum, beklentimi karşılamayan bir kitap.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Son yıllarda gündemimize gelen ve sıkça kullandığımız bir kelime olan stresi,herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde ele alan Prof.Dr.Nevzat Tarhan mutluluğu, stres ile baş edebilirsek elde edebileceğimizin formüllerini okuyucuya aktarmış.
"Modern hayat,yaşam standardını yükseltti;insanlar daha zengin,daha bilgili ama daha rahat değiller."diyen yazar; stres nedir?belirtileri nelerdir?içeriği nedir?etkileri nelerdir?başlıklarını ele alarak okuyucuya çözüm önerileri getirmiş.
Kişinin kendini tanımasına ve stresin ölçülmesine yardımcı olacak testlere de yer veren yazar,yaşanmış gerçek olaylarla da konunun daha anlaşılır bir hale gelmesini sağlamış.
"Nefes kesen hayat yarışında dünyayı değiştirmek yerine kendimizi değiştirmeliydik.Aklımızı yönetmek yetmiyordu duygularımızı da yönetmeliydik"
184 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitaptan da çok şey öğrendim. Okumak beni dinlendiriyor. Kafamdaki olumsuzlukları atıyor. Daha da canlı ve aktif oluyorum. Okumaktan öte okuduğunu hayata uygulayabilmek önemlidir. Buradan da duyguları kontrol edebilmeyi mutluluğu yakalayabilmeyi anlıyoruz.
184 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Birçok hastalığı tetikleyen etkenin stres olduğunu düşünürsek, stresi ve kimyasını tanımak, fizyolojisini bilmek çok önemli olmaktadır.

Modern tıp bir hata yapmıştı. “Tıbbın konusu ve tedavinin hedefi organlar ve hastalıklar” olarak düşünüldü. Psikoloji ve beden ilişkisinin biyolojik düzenekleri anlaşıldığında bunun ne kadar yanlış olduğu görüldü.

Özellikle ABD’de eski yıllarda “Uzak Doğu’dan uzak durun” denilirken, şimdi “insan duygularını yönetmeyi ihmal etmişiz” diyerek duyguların önemini vurguladılar. “Duygusal zekâ” tezi ortaya atıldı. Daniel Goleman kitabının ön sözünde: “İnsanlar iyi günler yerine gel de boyunun ölçüsünü al” diyorlar, diyerek hayretini ifade ediyordu. Cinayete kurban giden 12 yaş altındaki çocukların %57’si anne-babaları tarafından katlediliyor. Beş Türk kızını yakan Alman gencinin “Niye yaptığıma üzülmekten kendimi alamıyorum, çok utanıyorum” dediğini naklediyor.
Büyüklerin görevi çocuklarını yedirip, içirip giydirmek ve okutmakla bitmez. Onlara hayatı tanıtmak ve kişiliklerini iyi yönde geliştirmek de gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mutluluk Psikolojisi ve Stresle Başa Çıkma
Baskı tarihi:
14 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050823837
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Mutluluk Psikolojisi
Mutluluk Psikolojisi ve Stresle Başa Çıkma
Bu kitabın amacı,yaygın hastalıklardan pekçoğunun temel kaynağı olan stresi mutluluğa dönüştürmenin püf noktalarını vurgulamaktır...

Kitabı okuyanlar 137 okur

  • Softa
  • fatma
  • Esra ÇELİK
  • Merve Sağırlı
  • sultan ışık
  • FİLOZOFUN GİZLİ BAHÇESİ
  • Gökcan Eray
  • Zeynep Çolak
  • Ceren Rabia Çiftçi
  • Resul Yıldız

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%3.6 (1)
1
%0