Parantez Aşklar

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
31 gösterim
‘yasak’ aşklar üzerine…
“İnsanların, üzerinde en çok kafa yorduğu şey nedir? deseler, muhtemelen ilk üç sıradan birini aşk alır. Bu en çok konuşulan kavramın elli bin yıl içinde binlerce tarifi yapıldı. Cinsel kimliklerin arttığı günümüzde 8 milyara yaklaşan bunca insandan aynı algıları ve tepkileri beklemek, en hafifinden saflık olur elbette. Elinizdeki öykülerin ortak teması, ‘yasak’ aşklar üzerine. Bir anlamda, parantez içine hapsedilen aşklar.”

Aşk bir tutkuysa, hangi yasak onu durdurabilir ki! Gönülde olmayan bir aşkı, hiçbir kâğıt parçası var edemez. Düzen, töre, yasa yüreklere hükmedemez. Aşka parantez açılır mı, elbette açılamaz; açılmamalı da! Bazen yaşayamadıklarımız, geride bıraktıklarımız; geçmiş sayılamıyor. Aksine, onlara hep gelecekmiş gibi bakıyoruz. Bu kitaptaki öykülerde aşkına parantez açmak zorunda kalanlar kaleme alınmış ve onların pişmanlıkları, uzaklıkları, kayıpları…

Önsöz
“İnsanoğlunun, üzerinde en çok kafa yorduğu şey nedir?” deseler,muhtemelen ilk üç sıradan birini aşk alır.
Bu en çok konuşulan kavramın elli bin yıl içinde binlerce tarifi yapıldı. Cinsel kimliklerin arttığı günümüzde 8 milyara yaklaşan bunca insandan aynı algıları, duyguları ve tepkileri beklemek, en hafifinden saflık olur elbette.
Elinizdeki öykülerin ortak teması,‘yasak’ aşklar üzerine. Bir anlamda, parantez içine hapsedilen aşklar.
Parantez aşklar ne demek? Tutsaklık mı ya da tutku mu?
Doğrudur, tutku olmadan aşk olmaz. Ancak tutsaklık, başka bir şey. Hatta aşkın hiç hazzetmediklerinin başında gelir. Çünkü gerçek aşk,alabildiğine özgürdür. Her şeyden vazgeçebilme hâlidir. Güç ister. İşte bunun içindir ki hiçbir nikâh, gönül bağı kadar güçlü olamaz.
Söz konusu gerçek aşksa töreler, gelenekler, yasalar, toplum teferruattır.
Sevgili olmanın koşulu, gönül nikâhından geçer. İmam nikâhı, resmî nikâh, gerçek aşkın değil, şu içinde yaşadığımız dönemin düzen aldatmacasına uygun ilişki biçimleridir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786059692779
 • Yayınevi:
  Sola Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hatice Elveren Peköz 
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Mihriban Hanım, biliyorsunuz değil mi, artık soba derdimiz de olmayacak? Yaz kış sıcacık ev! Oh ne rahat! Öyle kış geldi, dam aktı filan da yok. Ha bir şey daha geldi aklıma. Yazları mutfağınızdan çıkaramadığınız o karıncalar var ya, onlar da olmayacak artık. Düşünsenize her taraf tertemiz, mis gibi. Tam istediğiniz gibi işte. Şömine de yok. Küller döküldü diye dert etmezsiniz artık. Hem kimin evinde şömine yanıyor ki, değil mi ama? Zaten yangın riski var biliyorsunuz.”

#Parantez Aşklar #Dursaliye Şahan