Psikesinema - Sayı 21 (2019 Ocak - Şubat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Psikesinema - Sayı 21
Alt başlık:
2019 Ocak - Şubat
Baskı tarihi:
2019
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikeart Yayınları
250 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Eğer sizde sinemaya ve dizilere meraklıysanız; dizilerin ve sinema filmlerinin içindeki karakterlerin ne yaşadıklarını psiko-sosyal açıdan incelemeyi ve öğrenmeyi seviyorsanız tavsiye edebileceğim bir dergi.
"Sen ne biçim psikologsun?" cümlesi, şahsım dâhil bütün psikologların meslek hayatları boyunca en az bir kez mutlaka duydukları bir cümledir.
Psikolog ve psikiyatristlerin bazı durumlarda beklentileri karşılayamaması, beklentilerin çok yüksek ya da gerçek dışı olmaları ile ilişkili olabilir.
Bütün bu hızlı, yoğun dizi trafiği, belki de gerçeklikten kaçışla ilgilidir. Sürekli daha çok görsel uyaranla zihnin meşgul edilmeye çalışılması, içsel boşluğun doldurulma çabasıdır. Daha anlamlı etkinliklere imkân bulamamanın ya da bulmak istememenin, kolaya kaçmanın, sorunları görmezden gelmek istemenin, kendisiyle baş başa kalamamanın, daha yoğun zihinsel uğraşlara hali kalmamış olmanın sonucu olabilir.
Televizyon ne gösterirse onu ve televizyon ne zaman gösterirse o zaman izliyorduk.
Kısıtlılıkların bir şeyin değerini arttıracağını fark etmek zor değil.
Tanrı bizi tüfeklerden ve baba intiharlarından korusun ve yaşam verenleriniz, affedenleriniz, affettikleriniz, sarılabildikleriniz çok olsun...
Dedikoduculuk ve hemcinse yönelik kıskançlık sadece kadınlarda görülen davranış kalıpları olarak, yani kadınları aşağılayıcı ve ötekileştirici bir biçimde kurgulanmıştır.
Bu tür dizilerde psikoloji ile ilgili çizilen tabloya bakıldığında psikolog ya da psikiyatrist çok üstün bir gözlem gücüne sahip, ilk birkaç dakika içinde bile hatasız bir analiz yapabilen, doğru soruları sormayı bildiği gibi adeta duyacağı cevapları da bilen bir kişidir. Çok ilgisiz görünen ipuçlarını bile birleştirip bir sonuca ulaşabilir.
İşte bu özellikler psikoloji alanına olan ilginin artmasına ve yanlış tanınmasına yol açmıştır. Aynı sihirli değnege sahip olmak isteyenler psikoloji bölümlerini tercih etmeye başladı; ancak alanda hayallerin, hayatın gerçekleri ile uyuşmadığını gören mezunlar görmeye başladık.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikesinema - Sayı 21
Alt başlık:
2019 Ocak - Şubat
Baskı tarihi:
2019
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Psikeart Yayınları

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Ufuk İlkitoğlu
  • Ruh Hekimi
  • Ceren usta

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0