1000Kitap Logosu
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl

Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.1
46 Kişi
108
Okunma
25
Beğeni
2.396
Gösterim
464 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 13 sa. 9 dk.
Adı
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Basım
Türkçe · Türkiye · 2003 · Karton kapak · 9789750703348
Orijinal adı
O ano da morte de Ricardo Reis
Diğer baskılar
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
Ricardo Reis, Fernando Pessoa’nın hayatı, felsefesi, üslubu, kısacası kimliğiyle var ettiği kurgusal yazarlardan biridir. Saramago’ysa onu, Pessoa’nın kendisiyle birlikte romanının kahramanı yapmış, sanki yazarın, “Ben yazılacak bir romanın kahramanıyım,” deyişine kulak vermiş, bu muhteşem romanı onun adıyla onurlandırmıştır. Belki de, Pessoa’ya yetişemeyen Saramago, özlediği dostluğun hayalini sayfalarına dökmüş, Ricardo Reis kimliğinde Pessoa’yla söyleşmiştir. Cebinde, “Fernando Pessoa öldü, stop, Glasgow’a gidiyorum, stop, Alvaro de Campos” yazılı telgrafla... Pessoa’nın öldüğü, İkinci Dünya Savaşı’nın ayak seslerinin duyulduğu, Almanya’da Hitler’in, Portekiz’de Salazar’ın yükselişe geçtiği 1935 yılında başlar roman. On altı yıl sonra, aldığı bu ölüm haberiyle ülkesine döner Ricardo Reis. Bıraktığı gibi bulmaz ülkesini; her gidenin dönüşte karşılaştığı düş kırıklığını yaşar. Ancak kaybettiği dostu Pessoa onunladır, birlikte sorgularlar yaşamı, birlikte dinler, birlikte anlatırlar...
5 mağazanın 11 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,34
9.1
10 üzerinden
46 Puan · 6 İnceleme
Ünal Özüm
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl'ı inceledi.
448 syf.
·
28 günde
·
10/10 puan
Saramagon'un külliyatından okuduğum 15'inci kitap. Tek kelime ile muhteşem, harikulade. Kendimce beni etkileyen yazarların tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum. Her zaman da aynı hatayı yapıp kronolojik olarak değil, genelde 'popülaritesine' göre ya da yazarın bir kitabını fark ederek öylesine rast gele okuyorum. Sonra buna kızıyor, yazarın yazarlık serüvenindeki gelişimi tam kavrayamıyorum. Ayrınca daha sonra kitaplarını kendimce en iyisi olmak üzere sıralıyorum. Benim için Saramago'un en iyileri sıralamasında Mağara ile Ricardo Reis Öldüğü yıl birinciliği paylaşır. Sonra Baltazar ve Bilimunda, sonra Körlük, Sonra Görmek şeklinde devam eder. (daha beş altı kitabı daha var sıralamam değişebilir.) Gelelim Kitaba. Bence bu kitabı okumadan önce Fernando Pasoa okunmalı. O okunmadan bu kitaptan tat almak mümkün değil. O muhteşem adamla tanışıldıktan sonra Ricardo Reis ile Fernando Pasoa olarak iki kişilik halinde serüvenleştirilen bu kitap inanılmaz lezzetli gelecek. Zaten Saramago Pasoa hayranı bir yazar. Pasoa'nın kim olduğu ancak o öldükten sonra açılan sandıklardan yazdıkları çıkınca tanınmış ve değeri anlaşılmış. Aslında Saramago ölmüş Pasoa'yı mezardan çıkarıp, hayattaki Pasoa olan Ricardo reis ile konuşturarak bir nevi onu tanımayanlar adına günah çıkarıyor. Saramago algısından Pasoa'ya atfedilen tarzı ortaya konuyor. Pasoa ile Ricardo reisin karşılıklı diyalogları muhteşem. 16 yıl Brezilya'da kaldıktan sonra Pasoanın yani kendisinin mezarını ziyaret etme amacıyla memleketi Lizbon'a dönen Ricardo Reis'in tam da Portekiz'de faşist diktatör Salazar'ın İspanya'da iç savaşı ve karşı devrim ile Francon'un başa geçtiği dönemde bir otele yerleşmesi, Pasoa ile karşılaşması, hayatında olan bitenlerle devam edip kendi sonu ile noktalanan bir öykü. Yalnızlık, Ölüm, Derin yaşam analizi, Gözlem, Şiir, Felsefe, Salazar, Franko, Hitler Faşizm, 1930 ların buram buram kaos kokan, savaşa koşan Avrupası. Aşık olun. İyi okumalar dilerim.
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
G. İlke
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl'ı inceledi.
448 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Basitçe söylemek gerekirse; Saramago, "Pessoa ile tanışma imkanım olsaydı ne konuşurduk acaba?" diye düşünmüş ve ortaya böyle bir kitap çıkmış. Tabii bu kadarla kalmamış, dönemin İspanya, Portekiz ve Brezilya'sını da siyasi ve askeri açıdan yorumlamış. Hatta fırsattan istifade, "madem yazarı benim, kitaplarımdan birine gönderme yapayım ara ara, onu da okusun köftehorlar" demiş ve "Baltasar ile Blimunda"ya neon oklar çıkarmış. Neyse ki hakimiz o konuya da, tatsız anlar yaşanmadı. ;) Saramago'yu Körlük'ten ve Görmek'ten ibaret sanmayın lütfen. Bu adam tam bir edebiyat membası. Külliyatını yavaş yavaş tamamlıyorum ben, darısı başınıza. =)
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Nimet Tanrıver
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl'ı inceledi.
408 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
film gibi bir kitap
fernando pessoa hayranlarının özellikle okumaları gereken bir kitap fernando pessoa tarafından yaratılan hayali bir kahraman olan ricardo reis'in, pessoa öldükten sonra brezilya'dan portekiz'e göç edip buradaki yaşamını anlatıyor .
Ricardo Reis'in Öldüğü Yıl
OKUYACAKLARIMA EKLE
1