Ruh Avcısı

7,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
313 gösterim
Türünün çağdaş klasikleri arasına girmiş, müthiş bir seri katil hikâyesi.

Yer, New York. Yıllardan 1896. Soğuk bir Mart gecesi, New YorkTimes muhabiri John Schuyler Moore, arkadaşı ve bir dönem Harvard'da aynı sınıfta okuduğu psikolog, ya da 'ruh avcısı" Dr. Laszlo Kreizier tarafından East River'a çağırılıyor. İnşası henüz tamamlanmamış VVilliamsburg Köprüsü üzerinde, feci biçimdeöldürülmüş olan ergenlik çağındaki bir erkek çocuğunun,yani Manhattan'ın hiç de meşhur olmayan genelevlerinden birindeçalışan bir fahişenin cansız bedenine öylece bakakalıyorlar.Henüz yeni atanmış olan polis müdürü Theodore Roosevelt, hiç deOrtodoks sayılamayacak bir çıkış yapıyor ve New York'un vahşi suçlarla bezenmiş yeraltı dünyasında ilerleme kaydedebilmek için, Kreizler'in zekâsı ve Moore'un bilgisine güvenerek bu iki adamı cinayet soruşturmasına dahil ediyor. Aralarındaki bağı cesur ve sağduyulu bir kadın olan polis sekreteri Sara Hovvard sağlıyor. Bu alışılmadık ekip, kriminoloji araştırmalarında devrim niteliği taşıyacak bir duruma yoğunlaşıyor ve işlenen cinayetin ayrıntılarını hesap ederek aradıkları adamın psikolojik profilini çıkarıyor. Tehlikeli konukları, onları işkence görmüş bir geçmişe ve daha önce de öldürmüş bir katilin hastalıklı zihnine götürüyor. Ve bu av bitmeden yeniden öldürecek bir zihne...

Katiller katil mi doğar?"Enfes bir öncül... Karakterleri ve dengesi, raflarda dizili sayısızgerilim romanından çok daha başarılı."
-The Washington Post

"Müthiş bir ustalıkla yazılmış, yüksek tempolu, heyecan; hiçdinmeyen bir korku."
-Los Angeles Times
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  633
 • ISBN:
  9944485296
 • Orijinal Adı:
  The Alienist
 • Çeviri:
  Evrim Solpan
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Elif Küçükler 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" İnsan karakteri, alçı gibidir.Katılığından asla ödün vermez.Hatta bu alışkanlıklar, yetişkinlik döneminde kişiye zarar vermeye başlasa bile. "

Ruh Avcısı, Caleb CarrRuh Avcısı, Caleb Carr

Dünyaya farklı gözlerle bakıp, onu farklı bakış açılarından değerlendirmeyi öğrenmeliyiz, mesela aradığımız katilin bakış açısı gibi. Onun deneyimleri ve onun ha-yatını göz önüne almalıyız. En önemsizinden en korkuncuna kadar, bizi şaşırtan her türlü davranışının, onun çocukluk yaşantılarının bir sonucu olduğu varsayımını unutma-malıyız. Bu neden-sonuç sistemi, ileride öğreneceğimiz psikolojik nedensellik anlayışıdır. Her zaman tümüyle mantıklı gelmeyebilir, ama tutarlı olacağı kesindir."

Kreizler, bu adamı bir canavar olarak görmenin bize bir fayda sağlamayacağının altını çizdi, çünkü bir adamdan bahsediyorduk (ya da belki bir kadından) ve bu adam veya kadın da bir zamanlar çocuktu. Öncelikle bu çocuğu tanımalıydık, ebeveynlerini, kardeşlerini ve tüm dünyasını tanımalıydık. Kötülükten, vahşetten ve delilikten bahsetmenin yararı olmazdı, bunlardan hiçbiri bizi ona yaklaştıramazdı. Ama hayal ettiğimiz çocuğu yakalayabilirsek, o adamı da yakalayabilirdik.

Ruh Avcısı, Caleb CarrRuh Avcısı, Caleb Carr