Ruh Avcısı

7,5/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
374 gösterim
Türünün çağdaş klasikleri arasına girmiş, müthiş bir seri katil hikâyesi.

Yer, New York. Yıllardan 1896. Soğuk bir Mart gecesi, New YorkTimes muhabiri John Schuyler Moore, arkadaşı ve bir dönem Harvard'da aynı sınıfta okuduğu psikolog, ya da 'ruh avcısı" Dr. Laszlo Kreizier tarafından East River'a çağırılıyor. İnşası henüz tamamlanmamış VVilliamsburg Köprüsü üzerinde, feci biçimdeöldürülmüş olan ergenlik çağındaki bir erkek çocuğunun,yani Manhattan'ın hiç de meşhur olmayan genelevlerinden birindeçalışan bir fahişenin cansız bedenine öylece bakakalıyorlar.Henüz yeni atanmış olan polis müdürü Theodore Roosevelt, hiç deOrtodoks sayılamayacak bir çıkış yapıyor ve New York'un vahşi suçlarla bezenmiş yeraltı dünyasında ilerleme kaydedebilmek için, Kreizler'in zekâsı ve Moore'un bilgisine güvenerek bu iki adamı cinayet soruşturmasına dahil ediyor. Aralarındaki bağı cesur ve sağduyulu bir kadın olan polis sekreteri Sara Hovvard sağlıyor. Bu alışılmadık ekip, kriminoloji araştırmalarında devrim niteliği taşıyacak bir duruma yoğunlaşıyor ve işlenen cinayetin ayrıntılarını hesap ederek aradıkları adamın psikolojik profilini çıkarıyor. Tehlikeli konukları, onları işkence görmüş bir geçmişe ve daha önce de öldürmüş bir katilin hastalıklı zihnine götürüyor. Ve bu av bitmeden yeniden öldürecek bir zihne...

Katiller katil mi doğar?"Enfes bir öncül... Karakterleri ve dengesi, raflarda dizili sayısızgerilim romanından çok daha başarılı."
-The Washington Post

"Müthiş bir ustalıkla yazılmış, yüksek tempolu, heyecan; hiçdinmeyen bir korku."
-Los Angeles Times
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  633
 • ISBN:
  9944485296
 • Orijinal Adı:
  The Alienist
 • Çeviri:
  Evrim Solpan
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
IRMAKK70 
 24 Nis 10:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ruh Avcisi benim icin kendi turundeki kitaplar arasinda ayri bir yere sahip kitaplardan. Ozellikle kitaptaki Dr. Laszlo Kreizier karakteri unutulmaz bir yer edindi hafizamda. Gerilim-polisiye turunun az bilinen ama ustaca yazilmis bu eserini polisiye severlere tavsiye ederim.

19. yüzyıl NY sokaklarında geçen, dönemin karanlık ve puslu havasını her detayında hissettiğiniz bir roman. Acımasızlığı, yetersiz olmayı, insan iken insan muamelesi görmemeyi, kadının adı yok dönemlerini, masumiyetin ayaklar altında çiğnendiğini ve suçun cezasını bulurken süregeldiği o zorlu nerede ise imkansıza dönüşen mücadelesini...Okuyun derim! Ayrıca ilk baskısı zamanında okuduğum bu kitap şimdi "The Alienist" adıyla Tv dizisi halinde arz-ı endam etmekte...açıkçası dizi güçlü oyuncuları ile kitabın görsel bir şöleni olmuş.

Elif Küçükler 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Güzel bir kitaptı keyifle okudum...

Kitaptan 7 Alıntı

Oblomov 
12 Mar 15:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir şeyi anlayamıyorsanız, bu o şeyin var olmadığı anlamına gelmez.

Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 88 - Artemis Yayınları)Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 88 - Artemis Yayınları)
Oblomov 
13 Mar 19:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir organizma, başlangıçtan itibaren tek bir yol benimser; hayatta kalmak.

Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 318 - Artemis Yayınları)Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 318 - Artemis Yayınları)
Oblomov 
15 Mar 20:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşmanı kendi babası olan bir adamın dünyaya bakışı nasıl olabilirdi?

Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 503 - Artemis Yayınları)Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 503 - Artemis Yayınları)
Oblomov 
12 Mar 22:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğduğumuzda, zihin boş bir levha mıdır yoksa doğuştan sahip olduğumuz mutlak bilgiler var mıdır?

Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 165 - Artemis Yayınları)Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 165 - Artemis Yayınları)
Oblomov 
13 Mar 19:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben farkı ayırt edemedim şahsen :))
"Bütün soğuk şeyler ıslak ve bütün ıslak şeyler soğuk olsa, bütün sert şeyler tenimize batsa ve diğer şeyler batmasa; soğukluk ve ıslaklık ve buna karşı sertlik ve keskinlik arasındaki farkı ayırt edebilir miyiz?"

Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 317 - Artemis Yayınları)Ruh Avcısı, Caleb Carr (Sayfa 317 - Artemis Yayınları)
Elif Küçükler 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

" İnsan karakteri, alçı gibidir.Katılığından asla ödün vermez.Hatta bu alışkanlıklar, yetişkinlik döneminde kişiye zarar vermeye başlasa bile. "

Ruh Avcısı, Caleb CarrRuh Avcısı, Caleb Carr

Dünyaya farklı gözlerle bakıp, onu farklı bakış açılarından değerlendirmeyi öğrenmeliyiz, mesela aradığımız katilin bakış açısı gibi. Onun deneyimleri ve onun ha-yatını göz önüne almalıyız. En önemsizinden en korkuncuna kadar, bizi şaşırtan her türlü davranışının, onun çocukluk yaşantılarının bir sonucu olduğu varsayımını unutma-malıyız. Bu neden-sonuç sistemi, ileride öğreneceğimiz psikolojik nedensellik anlayışıdır. Her zaman tümüyle mantıklı gelmeyebilir, ama tutarlı olacağı kesindir."

Kreizler, bu adamı bir canavar olarak görmenin bize bir fayda sağlamayacağının altını çizdi, çünkü bir adamdan bahsediyorduk (ya da belki bir kadından) ve bu adam veya kadın da bir zamanlar çocuktu. Öncelikle bu çocuğu tanımalıydık, ebeveynlerini, kardeşlerini ve tüm dünyasını tanımalıydık. Kötülükten, vahşetten ve delilikten bahsetmenin yararı olmazdı, bunlardan hiçbiri bizi ona yaklaştıramazdı. Ama hayal ettiğimiz çocuğu yakalayabilirsek, o adamı da yakalayabilirdik.

Ruh Avcısı, Caleb CarrRuh Avcısı, Caleb Carr