Savaş Sanatı

8,1/10  (16 Oy) · 
32 okunma  · 
15 beğeni  · 
258 gösterim
M.Ö. 400’lerde Sun Tzu tarafından kaleme alınan ve aradan geçen binlerce yıla rağmen günümüzde hâlâ değerini koruyan Savaş Sanatı, yazılı tarihin en değerli taktik-strateji eserlerinden birisidir.

Doğu ve Batı ordularına kılavuzluk etmesinin yanı sıra, Savaş Sanatı şimdilerde büyük ya da küçük iş adamlarının ve liderlerin dayandığı temel kaynaklardan biri haline gelmiştir.

Hayatın her safhasında mücadele etmek zorunda kaldığımız şu günlerde Sun Tzu’nun Savaş Sanatı, hâlâ uygulanabilir örneklerle, başarılı olmak ve güçlü kalmak isteyenler için mutlaka okunması gereken bir eser.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9786052361290
 • Çeviri:
  Barış Satılmış
 • Yayınevi:
  İndigo Kitap
 • Kitabın Türü:
Mehmet Salih ALTIN 
03 Oca 11:42 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitap adından, savaşın bir sanat olarak anlatılması anlaşılabilir; ancak tüm kitap bir savaşı kazanmak için yapılması gereken hazırlıklar, hamleler ve uygulanması gereken disiplinleri anlatmakta. Yazıldığı döneme göre ele aldığı konuyu disiplinli ifade etmesi, konuyu kuramsallaştırması ve buna rağmen akıcı ve kolay bir üslupla anlaşılabilir olması, kitabın tarihsel serüveninde, savaş teknolojilerinin gelişmesine rağmen gücünden bir şeyin eksilmemesini sağlamaktadır. Okuyunuz efendim.

Muhammed Enes Yaşar 
28 Oca 22:15 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

SUN TZU-SAVAŞ SANATI

Savaş kuralları üzerine kafa yoran bir eser olarak ilk kez Çin’de yayımlanan Savaş Sanatının aslında kim tarafından ve ne zaman yazıldığı tam olarak bilinmiyor. Eseri kaleme alan kişinin kim olduğu bilinmediği gibi bu yönde de farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Bir kısım akademisyen Savaş Sanatının Çinli bir komutan olan Sun Tzu ya da Sun Zi tarafından yazıldığını iddia etmektedir.
Sun Tzu gerçek ya da değil, bu kişinin çok bilge olduğu su götürmez bir gerçek. Savaş Sanatı binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen günümüzde hala canlılığını artırarak koruyor. Bin yıldan fazla bir süredir Asya kıtasındaki hükümdarlar yapacakları hamleleri Savaş Sanatına göre yapmışlardır. Buna en güzel örneklerden bir Japon Samuraylarıdır. Samuraylar, Savaş Sanatını sıkıca inceleyip çalışmışlardır. Bu eserin Batı dünyasına ulaşması ancak ve ancak 18.yy’da Yahudi bir misyonerin Fransızcaya çevirmesiyle mümkün olabilmiştir. Öyle ki tarihçiler Napolyon’un bu eserden esinlenen ilk Batılı hükümdar olduğuna hemfikirdirler.
Savaş Sanatı özünde savaşın temel prensiplerini anlatır ve askeri liderlere ne zaman ve nasıl savaşmaları gerektiğini açıklar. 13 bölümden oluşan kitapta türlü savaş stratejileri vardır. Mesela komutanlara zorlu kara şartlarında nasıl hareket edeceklerini, farklı silahları nasıl kullanacaklarını ve sıklıkla karşılaşacakları çıkmazlardan nasıl sonuç alacaklarını anlatır.
Komünist lider Mao Zedong, bu kitaptan öğrendiği bilgiler sayesinde iç savaşta Chiang Kai-Shek’i ve milliyetçi askerlerini yenilgiye uğrattığını açıklamıştır.
Savaş Sanatından faydalanan en bilindik kişiler arasında Ho Chi Minh, Norman Schwarzkopf ve Colin Powell bulunmaktadır.
Silahlar ya da savaşlardan ziyade bu eseri farklı yönlerde kullananlarda var. Büyük ölçekli şirket yöneticileri, avukatlar ve akademisyenler birçok alanda verdikleri mücadeleleri kazanmak için bu kitaba başvurmaktadırlar. Kısaca 2500 yıllık bu kitap halen kendisine yeni okurlar bulmayı başarıyor.
Günümüzde hepimiz ‘’bilgi çağında’’ olduğumuz konusunda hemfikirizdir. Savaş Sanatındaki en temel prensiplerden birisi de bilginin gücüdür. Bizler belki bir komutan ya da CEO olmayabiliriz fakat hepimiz her gün sessizce savaş vermeye devam ederiz. Belki bir terfi için, belki ilişkimiz için… Sun Tzu bize galibiyeti getiren kişi olabilir.

-Börteçine

Kitaptan 13 Alıntı

Şerife Karakaya 
29 Oca 17:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun savaştan fayda görmüş bir ülke yoktur.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 14 - İndigo Kitap)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 14 - İndigo Kitap)
Şerife Karakaya 
29 Oca 18:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan fethetmeyi BİLEBİLİR ama bunu YAPAMAYABİLİR denir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 21 - İndigo Kitap)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 21 - İndigo Kitap)
Şerife Karakaya 
29 Oca 21:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl ki suyun sabit bir şekli yoktur, savaşta da sabit şartlar yoktur.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 33 - İndigo Kitap)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 33 - İndigo Kitap)
Hayriye Talay 
17 Oca 12:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

#17. Rüzgar gibi hızlı, orman gibi sık olun."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 37)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 37)
Hayriye Talay 
17 Oca 15:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Öfke zaman içinde mutluluğa dönüşebilir; güvenmenin ardından memnuniyet gelebilir."

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 69)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 69)

Ust rutbeli subaylar ofkeli ve asi oldugunda dusmanla karsilastiklarinda baskomutan savasacak konumda olup olmadigina kara vermeden,kinle kendi kafasina gore savasirsa sonuç YIKIMDIR..

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 53)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 53)

Ancak,hosgoruluyseniz ama otoritenizi hissettiremiyorsanuz,yumusak kalpliyseniz ama emirlerinizi yerine getirmelerini saglayamiyorsaniz,dahasi karmadayi engellemeyi basaramiyorsaniz o halde askerleriniz simarik cocuklara benziyordur,hicbir ise yaramazlar .

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 54)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 54)
2 /