Sonsuz Evren Kozmosun Yeni Hikayesi

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
527 gösterim
Modern evren kuramıyla ilgili en çok sorulan soru şudur: Büyük Patlamadan önce ne vardı? Günümüzde fizikçiler bu soruya cevaplar aramaya başladılar. Evrenin kökeni, evrimi ve geleceğiyle ilgili çalışmalarıyla tüm dünyaya kendilerini kabul ettirmiş iki ünlü fizikçinin, Paul J. Steinhardt ve Neil Turok'un bu soruya bir cevapları var: Büyük Patlama hiçbir şeyin başlangıcı değil, sadece bir geçiş dönemi. Çarpışan çok boyutlu zarların sonucu olan Büyük Patlama, aslında sonsuz olan evrenimizin döngüsel bir biçimde şişmeye başladığı an. Katrilyonlarca yıl sonra evrenimiz tekrar büzüşecek ve daha sonra yine bir Büyük Patlamayla genişlemeye başlayacak. Steinhardt ve Turok'a göre bu döngüler sonsuza kadar devam etmekte; dolayısıyla bir başlangıç sorunu bulunmamakta. Şüphesiz bu henüz kanıtlanmamış bir kuram. Ancak bütün diğer kanıtlanmış kuramlarla ve gözlemlerle uyum içinde. Çarpışan zarlar kuramının köken aldığı kuramlar sicim modelleri ve şüphesiz Einstein'ın kütleçekim kuramı.

"İki parlak kuramcı kozmosun en derin bilmecelerini aydınlatıyorlar."
-Sir Martin Rees, Kraliyet Derneği Başkanı, Before the Beginning [Başlangıçtan Önce] kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786059908153
 • Orijinal Adı:
  Endless Universe: Beyond the Big Bang
 • Çeviri:
  Murat Metehan Türkoğlu
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Var olan teknolojilerin ve doğal kaynakların sonuna yaklaşıyoruz. İyimserlik duygumuzu kaybetme riski taşıyoruz. Gezegenimizin yönetimi için daha akıllı yöntemler bulabilir miyiz?. Bize parlak bir gelecek sunan buluşlar yapabilir miyiz? Kimiz ki biz? Rastlantısal mutasyonun ve doğal seçilimin yavaş yavaş miadını dolduran bir sonucu mu, yoksa yaşamı bambaşka bir seviyeye taşıyacak bir evrimsel aşamayı başlatacak olanlar mı?

Sonsuz Evren, Neil Turok (Sayfa 13 - içimizdeki evren kitabı)Sonsuz Evren, Neil Turok (Sayfa 13 - içimizdeki evren kitabı)

Aşırı dijital bilgiye maruz kalmak bizi makinelere, işkoliklere ve pasif tüketicilere çeviriyor. Ancak evren bir makine veya dijital bir bilgisayar değil ve sonuçlarını hala keşfetmekte olduğumuz kuantum kanunları üzerine kurulu. Dijital dünyada yaşayan analog canlılarız ve geleceğimiz kuantumla şekillenecek.

İçimizdeki Evren - Kuantumdan Kozmosa //

Sonsuz Evren, Neil TurokSonsuz Evren, Neil Turok