Tiran Toynbee'nin Kayıp Kitabı

6,3/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
454 gösterim
Karanlık Masanın (Chatham House) güdümünde bir sömürgeler bakanlığı ve kolonilerdeki muhiplerin; Exeter, Londra SOAS ve Oxford Üniversiteleri'nde devşirilmiş çocukları ile Comonwelt'lerinde oluşturulan karanlık odalar...

Bazı yazarlarımız buna karar odası gibi kutsiyet yükleseler de Karanlık Masanın kara odasıdır O. Biz iki karadan başka karadan hayır görmedik. Biri Kara Murat, birisi de karakol.


Burnumuzun dibinde Irak'ı parçalarken kullanılan yöntem size hiçbir şey çağrıştırmadı mı?
Kendi tarihimizle olan benzeş yöntem ve eylemleri okuyamadınız mı?
Afganistan'da da aynı oyun, farklı isimler, devşirilmiş adamlar, aynı sakal, aynı cüppe, aynı silah, ölen Müslümanlar ve ölen Türkler. Sosyal bilimleri özendirici olmazsak bu okumaları yapamayacağız.
Yeni Cemil Meriç'imiz kim, Ahmet Kabaklı'nın boşluğu niye dolmadı, Aytunç Altındal'ın çalışmalarını kim devam ettiriyor, kayıp kitapları kimde?
Kayıp yıldızlarımız çok, Kemal Çapraz'ımız yok, Ömer Lütfü'müz yok, Durmuş Hocaoğlu'nun kürsüsünü kim ışıtacak, bu yıldız adamlarımızı kim parlatacak?


Sıfırımızı (milenyum taşımızı) çaldılar. Çıkış yaptığımız yerin adını tahrif ettiler. Zamanımızla, coğrafyamızla, tarihimizle oynadılar. Medeniyet omurgamızdan kültür taşlarımızı çaldılar, sonra da sen felç oldun diyerek gelip çöktüler. Gittiler mi? Hayır.

Gitsinler mi? Sen karar vereceksin. Ben; Gördüm, Okudum, İrkildim ve Yazdım
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786056466755
 • Yayınevi:
  Wizart Yayınları
 • Kitabın Türü:
yahya kuman 
08 May 13:44 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sayın Yalçın hocamın yorumları kitapta fazla...bahsedilen kişi den çok yapılması ve yapılmaması gerekenler yarım kalmış dili konuşma dilinde geçiyor ramazan kurtoğlundan yararlanılmış ilk başlarda merak uyandırıyor iken ortalarda kasmaya tekrarlamaya başlıyor sonuca varamadım bir düşüncem oluşmadı klasik batılı kötü adam rolleri tekrar edilmiş okunabilir

GÜL GÜRLER 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Toynbee’den sonra, hiçbir olayın göründüğü gibi olmadığı, olayların bilindiği gibi gelişmediği, her saha uygulaması için; bir üst tasarıma ihtiyaç olduğu, Bu üst tasarımın güneş batmayan İmparatorluğun varlığının devamlılığını düşünürken Dünyanın karanlık tarafının da dizaynı konusunda Yükselen ve Alçalan Medeniyetler teorisinde vaziyet alması gerekliliğinin mucidi, fikir babası işte bu olup; Sonuçta: Medeniyetin banisi Büyük Türk Milleti’ne ‘Tiran’ diyecek kadar, insanlıktan nasipsiz bir kan emici, kazıklı voyvoda artığı, iğrenç bir yok edici.

Hocanın tavsiye edeceğim kitabı...Okunmalı...

Omer Demir 
20 Şub 17:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap konu olarak kopuk fakat bir kadar da alakalı makalelerin birleşiminden oluşmuş. Ramazan Kurtoğlu'nun din ve itikatta mezhepler konusunda ki makalesi gayet güzel. Maturudi ekolunü öğrenmek için bile okunabilir. Kitabin geriye kalan kısmı antiemparyalist düşüncenin manifesto niteliğinde, 7 puan vermeme rağmen okunmasını mutlaka tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

GÜL GÜRLER 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

TOYNBEE = İslamofobi + Türkofobi
Afganistan'da aynı oyun, farklı isimler, devşirilmiş adamlar, aynı sakal, aynı cüppe, aynı silah, ölen Müslümanlar ve ölen Türkler.

Sosyal bilimleri özendirici olmazsak bu okumaları yapamayacağız.

Yeni Cemil Meriç'imiz kim, Ahmet Kabaklı'nın boşluğu niye dolmadı, Aytunç Altındal'ın çalışmalarını kim devam ettiriyor, kayıp kitapları kimde? Kayıp yıldızlarımız çok, Kemal Çapraz'ımız yok, Ömer lütfü'müz yok, Durmuş Hocaoğlu'nun kürsüsünü kim ışıtacak, bu yıldız adamlarımızı kim parlatacak? Sıfırımızı (Milenyum Taşımızı) çaldılar. Çıkış yaptığımız yerin adını tahrif ettiler.

Zamanımızla, Coğrafyamızla, Tarihimizle oynadılar. Medeniyet Omurgamızdan kültür taşlarımızı çaldılar, sonra da sen felç oldun diyerek gelip çöktüler.

Gittiler mi? Hayır.

Gitsinler mi? Sen karar vereceksin.

Ben, GÖRDÜM, OKUDUM, İRKİLDİM ve YAZDIM....

Tiran, Yalçın Koçak (Sayfa 180 - ARKA KAPAK)Tiran, Yalçın Koçak (Sayfa 180 - ARKA KAPAK)