Türk Devrimcileri

·
Okunma
·
Beğeni
·
174
Gösterim
Adı:
Türk Devrimcileri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678299186
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Evvelerinde iddianameye karşı diyeceklerim mevcuttur. Iddianame kelle istemek için hazırlanmıştır. Yapılan tahliller yanlış, hatalıdır. Değerlendirmeler keza isabetsizdir. Yalnız bir varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden esasen Türk hakkına armağan etmiş bulunuyoruz. Ve Türk halkları ve devletin bağımsızlığına armağan etmiş bulunmaktayız. Bu sebeple ölümden çekinmiyoruz. İddianamede yapılan değerlendirmeler başkana arz ettiğim gibi hatalıdır. 1908 tarihinde itibaren yapılan gelişme, isabetsiz tahlillere tabi tutulmuştur. Giriş kısmı muğlaktır. Açık değildir, bunun hangi manaya geldiğini anlayamadan, neyi kastettiği açık değildir. Eğer giriş kısmında korku, gaflet, kurnazlık ve ihtiras içinde bulunanlardan bizleri kastediyorsa, bu doğru değildir. Türkiye'de gaflet, delalet ve hatta hıyanet içinde bulunanlar varsa, bunlar ancak Amerikan Emperyalizmi ile iş yapan çıkarcılardir. İddianame hukuk mantığında ari olarak hazırlanmıştır.
Abdullah Turhan
Sayfa 190 - Sayfa Yayınları
Hedefimiz, Türkiye İş Bankasıdır. Bugün Turkiye'yi ekonomik yönden bağımlı kılan müesseselerin başında Türkiye İş Bankası gelmektedir. Ayrıca hedefimiz Amerikalılar olmuştur. Bizim kaçırdığımız dört Amerikalının bulunduğu üsse hiç bir Türk vatandaşı ve yetkilisi girememektedir. Subay da girememektedir. Toplum polisinin kurtulması da aynı sebepler altında vuku bulmuştur. Yirmiye yakın arkadaşımız öldürülmüştür. Failleri bulunamamıştır.
Abdullah Turhan
Sayfa 123 - Sayfa Yayınları
Bildirimiz açıktır, şüpheden ve tereddütten aridir, biz bildiride de umumi efkara arzettiğimiz gibi Turkiye'yi bugünkü koşullar altında bağımsız olarak kabul edemiyoruz. Ekonomik, askeri ve kültürel sahalarda bağımlıdır, bir takım takyitler altında bulunmaktadır. İddianamede dahi bu husus açıkça belirtilmiştir. İkili anlaşmalar ki bunların bir kısmı bakanlar kurulundan dahi geçirilmemiştir.
Abdullah Turhan
Sayfa 122 - Sayfa Yayınları
Bizler bugüne kadar anayasayı savunmuşuzdur. Anayasanın tamam olarak tatbik edilmesini istemişizdir. Hatta bu konuda misal arzetmek istiyorum. 1968 veya 1969 yılları olarak tarihi kesin olarak hatırlayamıyorum. Burada izin aldık anayasaya saygı mitingi tertipledik. Bize o gün A.P militanlarından ve milletvekillerinden Hamit Fendoğlu başlarında olmak üzere saldırılar oldu, 59 arkadaşımız başlarından yaralandı. Bu hadiseler emniyet kuvvetlerinin gözü önünde cereyan etti. Hatta saldırılara yardımcı olmuşlardır.
Abdullah Turhan
Sayfa 122 - Sayfa Yayınları
Vakit, 1973 yılı Ocak ayının 24.sabahıydı. Ali Haydar ve yanındaki yoldaşı, yoldaşlarını uyarmak için köye fırladılar, Ali Haydar köyü en son terkketi, ne yazık ki çemberi aşamadı, orada vuruldu kaldı. İbrahim Kayakkaya, ateşten sıyrılıp çekilmeye çalışıyordu fakat boynunun her yanıssaçma dolmuştu, hemen cebindeki adresleri çıkartıp yoketti.
Abdullah Turhan
Sayfa 94 - Sayfa Yayınları
İbrahim Kayakkaya, bu dönemden sonra yakalandığı gün olan 24 Ocak 73'e kadar esas olarak Malatya, Tunceli, Antep yörelerinde devrimci mücadeleyi örgütlerdi. Yorulmak bilmez bir enerji ile köy köy dolaşıyor, yoksul köylüler ile uzun sohbetler ediyordu. Dolaştığı bölgelerdeki yoldaşlarının en küçük sorunları ile ilgileniyor, onlara sorunları çözmede yol gösteriyordu. Kürtçeyi çatpat sökmüştü, Malatya yöresinde kitlenin ileri kesimlerine hitap eden " okuma grupları" oluşturmuştu.
Abdullah Turhan
Sayfa 93 - Sayfa Yayınları
MDD saflarına katıldı. İbrahim 21 yaşındaydı. O, kısa sürede köylülerin toprak mücadelesinde, Istanbul ve Ege sanayi fabrikasında işçilerin eylemlerinde yer aldı. MDD saflarındaki ayrışmadan sonra Mao Zedung'un fikriyle ilgilenmeye başlar. Artık onun savunduğu program, strateji ve tektik Mao Zedung'un Demokratik Devrim görüşleri ve Çin Devrimi olmuştur.
Abdullah Turhan
Sayfa 92 - Sayfa Yayınları
6. Filo'ya karşı eylemler ve Kanlı Pazar gibi olaylardan en önde yürüyor, fabrika ve köylerden örgütlenme çalışmaları yürütüyordu. 69, 70 yılları arasında Türk solu dergisinde işçi ve köylü eylemleri ile ilgili bir dizi haber ve yorum yazdı. Kaypakkaya ve arkadaşları okula geri alınmalıydılar fakat yönetim İbrahim Kayakkaya için bu karari uygulamadı. Atılan 9 öğrenci okula alındı. İbrahim Kayakkaya alınmadı.
Abdullah Turhan
Sayfa 91 - Sayfa Yayınları
O, artık Çapa'daki devrimci çevrenin önde gelen liderlerinden biriydi. İlk bildirisi Çetin Altan'a bir gezi sırasında gericiler tarafindan saldırılması üzerine kaleme aldı. Ve onun devrimci saflardaki ilerleyişi günbegün hızlanan bir tempo izledi, nerede bir konferans, açık oturum, forum, tartışma, seminer varsa İbrahim oradaydı. Dinliyor, not alıyor, sorular soruyordu.
Abdullah Turhan
Sayfa 91 - Sayfa Yayınları
Devrimciliğin ilk adımı, Hasanoğlan Öğretmen Okulu'nda etmiştir. Araştırıyor, soruyor, okuyor, siyasal olarak gelişiyordu. Adı çevre köylerden bile duyulur oldu. Gericilerin, yobazların gözüne batmaya başlamıştı. Okulda "yeşili sevmiyorum" başlığı ile bir kompozisyon yüzünden öğretmenlerden biri ona çok kızmış ve "peki kızılı mı seviyorsun!" diye hayli eziyet çektirmişti.
Abdullah Turhan
Sayfa 90 - Sayfa Yayınları
İlkokul bitince öğretmen olmayı kafasına koymustur. Sınavı kazandıktan sonra Ankara Hasanoğlu Öğretmen Okulu'na yatılı öğrenci olarak alındı. O, yatılı okurken, yazları ve diğer ara tatillerde köyüne dönüyor ve ailesine yardımcı oluyordu. Çalışırken yorulmak bilmezdi. Köydeki diğer öğrenci arkadaşları köylüye karışmaz, işe katılmazken o, elinden ne iş gelirse ailesine ve köylüye yardım ederdi. Öğrenci oluşunu, köylünün yaptığı işleri yapmamak anlamında bir ayrıcalık olarak görmezdi.
Abdullah Turhan
Sayfa 90 - Sayfa Yayınları
1949 yılında, yoksul bir ailenin çocuğu olarak Çorum'un Alaca ilçesinin karakaya köyünde dünyaya geldi. Babası yoksul bir emekçiydi. İlkokulu 1. Ve 2.sınıflarını Karamahmut köyünde, üçüncü sınıfı Ortakışla köyünde, dördüncü ve beşinci sınıfları da Alacaköy'de okudu. İbrahim Kayakkaya, daha çocukluk yaşlarında itibaren herşeye meraklı idi, bilgi açlığını gidermek için önüne çıkan her firsattan yararlanıyordu. Okulundan arta kalan zamanlarda bütün işlerde ailesine yardım ediyordu, koyun gütmeye giderken bile yanına defter, kalem, kitap almayı unutmazdı. Arkadaşlarını küçümsemezdi. Arkadaşları arasında da en çalışkanlığı, bilgisi, ağırbaşlılığı, yardım severliği ve fedakarlığı ile sayılıp seviliyordu.
Abdullah Turhan
Sayfa 89 - Sayfa Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türk Devrimcileri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678299186
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sayfa Yayınları

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Levniz Yer
  • M.Turk
  • Sevim Gerekli
  • Sergen
  • Efsa Özer
  • Gülşen Yaprak
  • o z n u r
  • Boran Kumlu
  • Evin
  • Bulubel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%50 (1)
7
%50 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0